19. Listopad 2020

6 tipů, jak zaručeně poznat potravinovou alergii u svého mazlíčka.

Někteří vědci tvrdí, že alergie je genetickou záležitostí a vliv na ni má dědičnost. Jiní zase říkají, že alergie u mazlíčků vzniká v důsledku chemikálií obsažených v krmivech. Pravdou však zůstává, že alergií dnes může trpět opravdu každý mazlíček. Vyplatí se proto poznat její příznaky i všechny možné spouštěče. Které to jsou?

Jaké jsou hlavní příznaky potravinové alergie u psů a koček?

1. Zčervenání kůže a nadměrné drbání

Mezi primární příznaky alergie patří nesezónní dermatitida, která se projevuje svěděním, zčervenáním kůže, kopřivkou nebo papulární dermatitidou. Na tyto projevy pes reaguje intenzivním škrábáním. Pokud se tedy váš chlupáč začne nadměrně drbat, je možné, že jste se právě setkali s potravinovou alergií.


2. Vykusování srsti

Jestliže si váš pes vykusuje srst na tlapkách nebo jiných částech svého těla, jde s velkou pravděpodobností o projev potravinové alergie. Touto cestou se snaží zbavit nepříjemného svědění a podráždění kůže, které u něj alergie vyvolává.

3. Zhoršení kvality srsti nebo její vypadávání

Ve chvíli, kdy se vašemu mazlíčkovi zhorší srst a začne nadměrně línat, je s ním patrně něco v nepořádku. Ne vždy musí jít o projev potravinové alergie – chlupáčovi možná jen chybí vitamíny, anebo mu úplně nesedí podávané krmivo

Zkuste do stravy zařadit doplňky stravy na podporu srsti. Výborné jsou nejrůznější oleje v čele s rybím či lososovým, případně lněný olej pro chlupáče, kteří nesnáší rybí bílkovinu. Zvolit můžete i speciální vitamínové doplňky. 

 

Ze stravy mazlíčka však také vyřaďte možné alergeny – zejména obiloviny či kuřecí maso. Pokud se mu uleví, máte vyhráno. Pokud však jeho problémy přetrvávají a srst stále vypadává (nejčastěji na zadní ploše stehen), doporučujeme stravu upravit výrazněji a ideálně stav chlupáče konzultovat s odborníkem. 

Jak vypadá boj s potravinou alergií u psa a jak ji můžete vyřešit si přečtěte ZDE.

4. Zčervenání uší nebo zánět očí

Mezi příznaky alergie může patřit také zánět uší nebo očí. Jejich projevem bývá v případě uší svědění a zčervenání, u očí dochází ke zčervenání bělma, které může provázet i výtok. 

Tyto zánětlivé problémy majitelé často řeší izolovaně – návštěvou zvěrolékaře a aplikováním antibiotických léčiv či kortikoidů - a nespojí si jejich původ s možnou alergickou reakcí. Aby nedocházelo k opakovanému rozvoji zánětu, je vhodné pátrat i po možném alergenu a odstranit jej z jídelníčku.

Velkým pomocníkem bývá v tomto případě také přírodní tinktura z lichořeřišnice, kterou můžete přidávat do krmiva. Velice efektivně pomáhá bojovat jak se záněty, tak i se souvisejícími stafylokoky v uších a nezatěžuje přitom organismus.

5. Ztráta váhy

Hubnutí, letargie a zpomalení růstu vašeho psa může být rovněž projevem potravinové alergie. Často se však může jednat také o poruchu funkce štítné žlázy.

6. Zvracení, nadýmání nebo průjem

Méně častým příznakem potravinové alergie bývá zvracení žlutých hlenů, nadýmání a průjem či řidší stolice. Ta bývá obalena hlenem a u těžších případů alergické reakce v ní najdete i stopy krve. 

Co dělat v případě podezření na potravinovou alergii?

Alergie se stejně jako u lidí léčí primárně odstraněním alergenu ze stravy, u těžkých případů se nasazují léčiva - kortikoidy. Jako u všech nemocí je však ideálním řešením potížím prostě a jednoduše předcházet, proto svého mazlíčka pečlivě sledujte a upravte jeho stravu přesně podle jeho reakcí. Jak na to krok za krokem?

1. Hledejte příčinu

Objeví-li se u vašeho chlupáče některý z alergických symptomů, zamyslete se nad jeho stravou. Sestavte si seznam veškerých potravin, které váš pes či kočka v průběhu posledního měsíce dostali a nezapomeňte na pamlsky. Zvažte zároveň i jiné možné příčiny a to včetně parazitů (např. blech), kteří vašeho mazlíčka mohli napadnout a způsobit mu nejrůznější podráždění. 

2. Najděte alergen

Mezi nejčastější alergeny patří lepek (obiloviny), sója, kravské mléko, kukuřice či kuřecí maso. Tyto látky zkuste v krmivu vašeho mazlíčka najít a ideálně je ze stravy vyřaďte. Jako náhradu můžete zvolit krmivo obsahující maso, se kterým váš chlupáč ještě nepřišel do kontaktu – např. vepřové. Složení takového krmiva by mělo být co nejjednodušší a obsahovat pouze jeden druh masa. Totéž platí i pro pamlsky

3. Pozorujte reakce

Sledujte pečlivě zdravotní stav vašeho psa a uvidíte, zda se postupně lepší nebo zda zůstává i nadále stejný. Vaším cílem je alergické projevy zcela eliminovat, dobrým signálem však bude každá změna k lepšímu. Na posouzení si nechte 14 dní až měsíc, záleží na těžkosti možné alergie. Dojde-li ke zlepšení, staré krmivo už chlupáčovi nikdy nepodávejte a poohlédněte se po novém. 

4. Vyřešte problém

Ideální variantou bude zvolit hypoalergenní krmivo, které veškeré alergeny zcela eliminuje a nabízí tak ideální variantu krmiva pro citlivé mazlíčky. Z naší nabídky doporučujeme zejména řadu hypoalergenních krmiv Best Breeder či Mastercraft, které neobsahují žádné obiloviny a jejich základ tvoří pouze kvalitní čerstvé maso. 

Přehled nejčastějších alergenů:

  • Lepek

  • Kravské mléko

  • Kuřecí maso

  • Sója

  • Kukuřice

  • Vejce

Pro absolutní jistotu, že problémy vašeho mazlíčka způsobuje opravdu ta daná konkrétní surovina, můžete využít také možnost krevních testů, které provede váš zvěrolékař. Ve výsledcích se objeví nejen potravní alergeny, ale také reakce na pyl či prach. 

Problémem může být zkreslení výsledků při podávání antibiotik či kortikoidů, zároveň jde o finančně poměrně nákladnou záležitost, která se pohybuje v řádu tisíců korun a ne vždy je tak tou nejjednodušší variantou. U skutečně těžkých případů může pomoci, tu nejrychlejší pomoc však stále představuje váš zájem o mazlíčka a jeho stravu, kterou je možné upravit tak, aby mu maximálně vyhovovala a alergie jej už dále netrápila. Pokud s výběrem právě takového krmiva potřebujete pomoci, jsme tu pro vás a vašemu chlupáčovi pomůžeme najít to nejlepší krmivo na míru. 


 

enlightenedNevíte si rady s výběrem krmiva pro vašeho čtyřnohého parťáka? V našem předcházejícím článku si stručně přečtete 4 základní pravidla, která vám s výběrem pomohou!enlightened

 


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Proč je maso pro psa tak důležité? | Krmímkvalitně

Víte, čím krmíte svého psa a proč? Maso do psího jídelníčku bezesporu patří, ale ne ledajaké. Zjistěte, jak vybrat ty nejlepší granule pro psy.

Proč pes potřebuje lososový olej? | KrmímKvalitně

Možná jste o něm slyšeli, možná ho sami vašemu parťákovi podáváte. Děláte dobře? Kdy je lososový olej pro psy důležitý?