Pes a hovězí maso: Objevte výhody i nevýhody
Váš psí parťák je ze 70 % masožravec a maso zkrátka do jeho jídelníčku neodmyslitelně patří. Projděte si popis jednoho z nejpoužívanějších druhů mas a zjistěte, v čem tkví kouzlo pořádné porce kvalitního hovězího. A je lepší syrové nebo tepelně opracované?
Pořádný kus živin
Hovězí maso je bohatým zdrojem bílkovin, železa, vitamínů (zejména vitamínů B, D a E), hořčíku, draslíku, vápníku a zinku. Dodá vašemu parťákovi dostatek energie pro všechna jeho dobrodružství, mimo jiné díky vysokému obsahu kreatinu. Poskytuje také esenciální mastné kyseliny, které pečují o zdravé klouby, svaly a lesklou srst. V porovnání s ostatními druhy mas navíc neobsahuje tolik tuku (s výjimkou opravdu tukem prorostlých částí skotu, které se ale do krmiv zpravidla nepřidávají) a je skvělou volbou pro méně aktivní psy nebo psy s dietními potřebami.
Syrové nebo tepelně opracované?
Jako u všech surovin musíte myslet na to, že se varem (ať už domácí přípravou, nebo zpracováním do krmiv) ničí vitamíny. V tomto ohledu je tedy syrové hovězí nutričně přínosnější. V červeném hovězím mase je ale také poměrně hodně purinů, které mohou nahrávat vzniku močových kamenů.
Tepelně upravené hovězí maso v krmivech pro psy
V granulích a konzervách pro psy najdete pouze tepelně upravené hovězí maso. Většinou se zpracovává při teplotách kolem 100 °C, ale záleží na konkrétní receptuře. Někteří výrobci používají čerstvé maso, které zchlazené namelou a poté zahřívají. Někteří používají sušené maso a někteří masovou moučku.
Co je masová moučka?
Masová moučka je hovězí maso, zahřívané při velmi vysokém tlaku, dokud se neodpaří téměř všechna voda – vznikne tak prášek, neboli moučka.
Ta je mnohem koncentrovanější než čerstvé maso. Kvůli tomu bohužel obsahuje i vyšší procento purinů a minerálů a může dlouhodobým zkrmováním přispívat k tvorbě močových kamenů. V některých státech zákony povolují do hovězí moučky přidávat vedlejší produkty, jako jsou chlupy, paznehty, rohy a podobně. Proto je dobré vědět, odkud použitá hovězí moučka v krmivu pochází a co vše v ní můžete očekávat.
Nevýhody hovězího masa pro psa
Pro jeho časté nadužívání a specifické složení je hovězí maso v poslední době čím dál častějším potravinovým alergenem. Pokud má váš pes alergii na hovězí, projevuje se to nejčastěji svěděním, vyrážkou na kůži a úporným drbáním. Často také intenzivním vylizováním tlapek a někdy i opakovanými záněty uší. Kromě alergenu je nevýhodou hovězího také vysoký obsah cholesterolu, který se z masa nevyplaví ani dlouhodobým varem.
Proto by psi s problémy kardiovaskulárního systému neměli konzumovat větší množství hovězího masa v jakékoliv formě.
A co nemoci přenášené hovězím?
Možná vás v první řadě napadne nejčastěji zmiňovaná nemoc šílených krav, tedy BSE.
U tepelně opracovaného masa, jaké je právě v granulích nebo konzervách, se nemocí rozhodně bát nemusíte.
U syrového masa by touto nemocí mohl být nebezpečný pro psy pouze hovězí mozek.
Ten raději psovi nepodávejte. V případě krmení syrovým hovězím se ve výjimečném případě mohou psi nakazit také salmonelou nebo campylobacterií, která způsobuje průjmová onemocnění.
Není hovězí jako hovězí
Uvedením pojmu “čerstvé hovězí maso” na obalu granulí zdaleka není jisté, co přesně bylo
do krmiva přidáno. Hovězí totiž zahrnuje nejen svalovinu, ale také chrupavky, oháňku, ořezy z hlav, vnitřnosti (játra, plíce, ledviny) a vemeno. Vybírejte raději krmivo takové,
kde je přímo uvedeno, jaké čerstvé hovězí do něj bylo použito.
- Plíce a játra jsou mezi psy oblíbenou pochoutkou.
- Vemeno obsahuje hodně tuku a ne každý pes jej přijme dobře.
- Pokud krmíte syrovými ořezy z hovězích hlav, přesvědčte se, že do nich nejsou výrobcem přidávány hrtany, které mohou mít zvýšený obsah hormonu štítné žlázy
a způsobovat tak dlouhodobým krmením problémy se štítnou žlázou u vašeho psa.
Voňavé hovězí dršťky
Psi milují hovězí maso v jakékoliv podobě, zejména dršťky, které pro ně mají nesporně příznivý význam pro správnou funkci trávení. Ty se získávají z bachoru po vyprázdnění jeho obsahu. Jejich nezastupitelná role spočívá v tom, že obsahují důležitou mikroflóru a enzymy napomáhající trávení. Jsou to taková přírodní probiotika, navíc bohatá na vitamíny a bílkoviny.
Pozor! Mikroflóru obsahují pouze neprané dršťky, tedy ty zelené, které leckterému lidskému nosu nevoní. Zato psům voní na míle daleko. Pokud nechcete trpět při zkrmování čerstvých
a voňavých drštěk, vsaďte na krmiva, která je již přímo obsahují.
Shrnutí: Všeho moc škodí
- Hovězí maso je bohaté na vitamíny řady B, D a E.
- Obsahuje také hodně železa, draslíku a vápníku a málo tuku.
- Nezkrmujte syrové hovězí hrtany.
- Nebojte se do jídelníčku vašeho parťáka zařadit dršťky, fungují jako probiotika.
- Psům trpícím na nemoci srdce a cév nepodávejte větší množství hovězího kvůli vyššímu obsahu purinů.
Váháte, jak složit jídelníček svého parťáka? Nechte si poradit psí krmivo na míru.
Komentáře ke článku
0 komentářů