Výživa

Jak vybrat kvalitní krmivo pro kočku

08.03.23 | Zuzana Veselá | 0 komentářů


Co zvolit: Granule, nebo kapsičky a konzervy? Které živiny jsou v krmivu pro kočky opravdu důležité? Čtěte tipy od odborníků z KrmímKvalitně.

SdíletJak vybrat kvalitní krmivo pro kočku

Jak vybrat kvalitní krmivo pro kočky? Objevte hlavní kritéria

Staré známé rčení „jste to, co jíte“ platí nejen pro člověka, ale i pro kočku. Jelikož na vás v tomto směru váš čtyřnohý parťák plně spoléhá, zvolte to nejlepší krmivo podle jeho aktuálních potřeb.

Levné krmivo pro kočky vychází ve výsledku draze

Cena granulí nebo kapsiček by v žádném případě neměla být hlavním kritériem při rozhodování o výběru krmiva. Proč? Protože špatně zvolené krmení může kočce škodit a vám způsobit zbytečné výdaje za veterinární péči. Nemluvě o nervech a stresu celé rodiny, když parťák neprospívá, jak má.
Strava kočky je jedna z mála věcí, kterou máte 100% ve svých rukou. Využijte tuhle příležitost a zajistěte své parťačce či parťákovi šťastný život bez zbytečných trávicích a jiných problémů.

Základní nutriční potřeby koček

Kočka je masožravec od přírody. V přirozeném prostředí by základ její stravy tvořili drobní hlodavci a další menší zvířata. Jen výjimečně kočku vidíte jíst něco jiného – například trávu na pročištění střeva.

K jejím základním výživovým potřebám tedy patří:

 • Živočišné proteiny neboli bílkoviny z masa a ryb
 • Taurin, důležitá esenciální aminokyselina tvořená v játrech. Tělo kočky jí neumí vyrobit dostatek, a proto musíme hlídat příjem 
  z potravy. Nejvíc taurinu váš parťák získá z červeného masa, vnitřností, ryb, vajec. Existují i speciální výživové doplňky 
  s taurinem.
 • Další vitamíny, minerály, enzymy a mastné kyseliny, které kočka většinou získá z kvalitního krmiva. Krmíte-li ale pouze masem, budete muset příjem všech důležitých vitamínů a minerálů u kočky ohlídat sami.
 • Voda

Hlavní kritéria pro výběr krmiva pro kočky

 • Věk kočky – do 12 měsíců věku volíme granule a kapsičky pro koťata, cca od 7 let potom pro kočičí seniory.
 • Zdravotní stav – dobrou volbou krmiva zmírníte nebo dokonce eliminujete zdravotní problémy od zažívacích až třeba po obávanou cukrovku.
 • Složení krmiva s co nejvyšším podílem kvalitního masa – nejde jen o uvedené % obsahu masa, ale také o způsob jeho zpracování. Ideální je maso v kvalitě k lidské spotřebě, nejlépe z bio chovu, kde zvířata nežijí ve stresu a nejsou krmena nevhodným jídlem.

TIP: Váháte s výběrem? Nechte si od nás zdarma poradit krmivo na míru pro vaši kočku.

Jak je to s obilovinami a obecně sacharidy v kočičím krmivu

Ačkoli se kukuřice, pšenice a rýže běžně používají jako plniva suchých 
i vlhkých krmiv, kočka tyto zdroje energie ve skutečnosti nezužitkuje. Obsahují totiž hlavně sacharidy, které kočka při trávení – na rozdíl třeba od lidí – nevyužívá. Proto kvalitní krmiva pro kočky neobsahují žádné, nebo jen minimální příměsi rostlinných zdrojů energie.

Za kvalitní krmivo pro kočky bez obilovin ve výsledku ušetříte

Má to i ekonomický rozměr: Kočky jedí přesně tolik, kolik potřebují k získání potřebných živin. Zvolíte-li nevhodné krmivo plné nezužitkovatelných sacharidů, snědí ho mnohem víc, než získají potřebnou krmnou dávku. Levné granule tak ve výsledku výhodné nejsou.

Suché krmivo, nebo kapsičky a konzervy?

Odborníci na výživu radí kombinovat suché granule s kapsičkami nebo konzervami, a to z několika důvodů:

 • Suché granule pro kočky můžete nechat v misce volně 
  k dispozici po celý den, nezkazí se.
 • Střídáním různých druhů krmiva zvýšíte šanci, že váš parťák dostane všechny potřebné živiny a zároveň snížíte riziko, že se stále stejného jídla přejí nebo si na něj vytvoří alergii. Výskyt potravinových alergií u koček je sice vzácný, ale nastat může.
   Podávejte například 1 druh granulí a k nim střídejte různé příchutě kapsiček a konzerv.
 • Konzervy a kapsičky obsahují vodu, což je důležité, 
  protože většina koček málo pije. Výrobci už přicházejí i se speciálními ochucenými drinky, které riziko dehydratace snižují.

Skladba krmiva v rámci dne

Nechte klidně k dispozici kočce suché krmivo po celý den – sní ho, kolik potřebuje. Čas od času jí ozvláštněte jídelníček kapsičkou, konzervou nebo syrovým masem. U něj ale dávejte pozor na zdroj – volte maso v kvalitě pro lidskou spotřebu, ideálně od řezníka nebo 
z bio farmy.

Většina koček ráda střídá různé příchutě vlhkého krmiva

Nedejte se proto odradit tím, že kapsičky a konzervy, které 14 dnů mizely rychlostí blesku, najednou odmítá. Jednoduše prostřídejte příchutě a za čas se zase vraťte k té předchozí. Střídání chutí je u koček naprosto normální, stejně jako u lidí. Také byste nechtěli denně jíst to samé.
U suchého krmiva však časté střídání nedoporučujeme. Mohlo by způsobit zažívací problémy. Nechte vždy kočku na nové granule zvykat postupně.

Tip naší veterinářky, jak postupně změnit granule:

První den podejte cca 80 % původních granulí a 20 % nových. Takto krmte cca 2 dny. Poté nasypte do misky 60 % původních granulí a 40 % nových. Za další dva dny 40 % původních a 60 % nových. Takto se postupně dostanete na 100 % nových granulí. Postupný přechod by měl trvat okolo 8 dní.

Závislost na konkrétním krmivu

Výjimečně se však objevují opačné případy – kočičích mlsounů závislých na jedné konkrétní značce a příchuti krmiva. To představuje problém v případě, že výrobce pozmění složení nebo produkt z nabídky vyřadí. I proto je lepší mít parťáka navyklého na více značek 
a příchutí.

Co hledat na etiketě krmiva pro kočky

 • V popisku musí zaznít obrat „kompletní krmivo pro kočky“ a doporučený věk – například od 12 měsíců. Znamená to, 
  že produkt prošel příslušnými testy pro danou životní fázi kočky.
 • Zdroj bílkovin by měl být přesně označen – například čerstvé jehněčí maso, játra, drůbeží tuk atd.
 • Sledujte i doplňkové látky – mělo by jít převážně o vitamíny, minerály a zmiňovaný taurin.
 • Čím méně chemických konzervantů a barviv najdete, tím lépe. Nesou různá označení, například BHA, BHT, ethoxyquin nebo propylgalát.

Co je holistické krmivo

Vyvážené celostní granule, konzervy nebo kapsičky vycházející z principu, že strava má zvíře nejen nakrmit, ale také prospívat organismu tak, aby působilo zároveň jako prevence nemocí. Jde
o moderní přístup ke stravování nejen domácích mazlíčků, ale i lidí. Výrobci většinou přidávají do krmiva bylinky a další dary přírody.

Prémiové a superprémiové granule

Ano, pojem holistické, ani prémiové, superprémiové či ultraprémiové krmivo zatím nemá žádné legislativní ukotvení. Proto se nespokojte jen s označením na obalu, ale pečlivě čtěte i celkové složení.

Shrnutí: Jak vybrat krmivo pro kočku

 • Vaše malá šelma je masožravec od přírody. K životu potřebuje kvalitní živočišné proteiny.
 • Vyberte kvalitní granule a nechte je k dispozici klidně celý den.
 • Kočka sní, kolik potřebuje.
 • Na obalu krmiv sledujte nejen podíl bílkovin, ale i konkrétní druhy masa.
 • Čím méně konzervantů a ochucovadel na etiketě najdete, tím lépe.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Kočka a maso: Pádné důvody, proč ho potřebuje
Výživa

Kočka a maso: Pádné důvody, proč ho potřebuje

22.02.22 | Zuzana Veselá

Vaše kočka maso jednoduše potřebuje. Ale v jaké formě? Je nutné volit syrové maso pro kočky, nebo stačí masové konzervy a kapsičky? Čtěte dál.

Přečíst článek
Jak krmit kotě: Od výběru krmiva po dávkování
Výživa

Jak krmit kotě: Od výběru krmiva po dávkování

02.05.19 | Zuzana Veselá

Kdy přestává pít kotě od matky? Jaké krmivo vybrat jako první? Kdy přejít na granule nebo kapsičky pro dospělé kočky? Čtěte na blogu KrmímKvalitně.

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

 • Snadné opakování objednávek
 • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
 • Rychlejší nákup krmiva