Zdravotní potíže

Až 80 % majitelů neumí poskytnout první pomoc pro psa. Zjistěte, jak na to.

09.07.22 | 0 komentářů


Stát se může cokoliv a je důležité být připravený. Jak pomoci psovi, když mu jde o život? Přečtěte si, jak na první pomoc.

SdíletAž 80 % majitelů neumí poskytnout první pomoc pro psa. Zjistěte, jak na to.

1. pomoc pro psa, kterou mu zachráníte život

I když si dáváte velký pozor, nehoda se může stát kdykoliv. Ať už váš pes sežere něco, co nemá, srazí ho auto nebo si způsobí zranění třeba při hře. Jak se v takovou chvíli zachovat? Nepanikařte, poskytněte parťákovi první pomoc a co nejdříve ho dopravte na veterinu. Jak na to?

Když pes zkolabuje

Váš čtyřnohý parťák může zkolabovat z mnoha různých příčin – přehřátí organismu, vyčerpání, srdeční příhoda, plicní příhoda nebo různá neurologická onemocnění. Pozor také na intoxikaci vodou. Pokud je v bezvědomí a nedýchá, na nic nečekejte, zavolejte veterináře a okamžitě zahajte resuscitaci. Je-li mozek bez kyslíku déle než 5 minut, mohou nastat vážná poškození.

Uvolněte dýchací cesty

V bezvědomí psi často zvrací a zvratky pak znemožňují dýchání. Otevřete psovi tlamu, vytáhněte jazyk a odstraňte vše, co v krku překáží. Malého psa můžete zvednout a zatřást s ním hlavou dolů. Pozor! Netřeste se psem, u kterého existuje podezření na poranění páteře.

Umělé dýchání

Pokud jsou dýchací cesty uvolněné a pes stále nedýchá, zahajte umělé dýchání. To provedete tak, že psa položíte na pravý bok, zavřete mu tlamu, držíte ji zavřenou a vdechujete vzduch do nozder psa. Takovou intenzitou, abyste viděli, jak se hrudník vzdouvá. Vdechněte alespoň 4x a za další 3 vteřiny opakujte.

Masáž srdce

V případě, že pes stále nedýchá a že neslyšíte ani tlukot jeho srdce, pokračujte masáží srdce. Přiložte dlaň na hruď za jeho levý loket, u většího psa dejte obě dlaně na sebe, u malých plemen stačí jedna ruka. A stlačujte rytmicky asi do 1/3 hloubky hrudního koše, zhruba 30x, pak 2x vdechněte a zase 30x stlačte hrudník…Celkem stlačte hrudník asi 100x za minutu. Pokračujte tak dlouho, dokud neuslyšíte tlukot srdce. Protože je to zejména u větších psů poměrně fyzicky náročné, je lepší provádět resuscitaci ještě s druhým člověkem. Pozor! Neprovádějte  masáž srdce, pokud alespoň slabě tluče! Mohli byste tak jeho tlukot zcela zastavit.

Když sežere, co nemá

I když evoluce vybavila zvířata schopností poznat, co je pro ně jedovaté, v případě domestikovaných psů to ne všichni spolehlivě rozpoznají. O jedovatých pokojových rostlinách, hroznovém vínu nebo čokoládě je evoluce ještě neinformovala. Někdy zkrátka váš parťák sežere to, co nemá, ať už je to hračka, nemrznoucí směs nebo obsah odpadkového koše. Jak se v takovém případě zachovat? 

Pokud pes pozřel cizí těleso (tenisák, ponožku, odpadky…) hrozí, že mu předmět ucpe trávení. Nezasekne-li se v jícnu, může v tom lepším případě pes různě dlouhou dobu trávit předmět v žaludku, kde občas vyvolává zvracení a nevolnost psa. V tom horším případě může ucpat střevo – projevuje se obvykle nechutí k jídlu, bolestmi břicha, zvracením, neklidem. Je lepší to neriskovat, a proto pokud máte podezření, že pes pozřel jakýkoliv cizí předmět, raději obratem vyhledejte veterináře. 

Jedná-li se o jedovatou látku, je důležité vyvolat zvracení dřív, než se toxin začne vstřebávat do těla. Nejrychlejší cestou je podání 3% peroxidu vodíku ideálně stříkačkou rovnou do tlamy:

 • psovi do 5 kg 5 ml
 • psovi do 20 kg 15 ml
 • psovi nad 20 kg 40 ml

Někdy pomáhá také aplikovat přímo na kořen jazyka hořčici nebo lák z kyselých okurek. Ke zvracení přispívá i pohyb. Podat můžete rovněž černé uhlí, to má schopnost na sebe vázat toxiny a může zmírnit dopady otravy. V každém případě neprodleně kontaktujte veterináře a informujte ho o tom, co pes pozřel a v jakém množství. Kdyby se nedařilo zvracení vyvolat, podají vašemu parťákovi na veterině účinné látky, které vyvolají zvracení během pár minut, případně zavolají na toxikologické centrum, kde poradí, jak postupovat v případě jedovaté látky.

Nešťastný úraz

Při hře s druhým psem, při šarvátce, které nestihnete zabránit, při sportování nebo vběhnutí do cesty si může pes přivodit vážný úraz. V případě otevřené, krvácející rány se pokuste krvácení co nejdříve zastavit přiložením tlakového obvazu, v případě nouze přiložte prst nebo ovažte oblečením (pomůže také zvednout poraněnou končetinu do výšky). Ránu povrchově očistěte, ale nevytahujte předměty v ní uvíznuté! Máte-li podezření na zlomeninu (pes kulhá nebo odmítá vstát), je lepší se psem co nejméně manipulovat. Zlomeninu, kde není vidět kost můžete fixovat pomocí něčeho tvrdého (klacík, propiska) a omotat obvazem, než se dostanete se psem k veterináři. Otevřenou zlomeninu se nesnažte fixovat, pouze se snažte zastavit krvácení a spěchejte na veterinu. 

Se zvířetem sraženým autem manipulujte co nejméně, může mít poraněnou páteř nebo vnitřní krvácení. V takovém případě ho naložte opatrně na rovnou podložku a co nejdříve dopravte k veterináři, může jít doslova o minuty. Cestou udržujte psa v teple, aby mu způsobeným šokem neklesala nebezpečně teplota.

Úžeh či úpal

S příchodem letních dní opět stoupá riziko úžehu nebo úpalu psa. Psi se totiž nepotí a vyplazeným jazykem se ne vždy stíhají efektivně ochladit. Úpal způsobují vysoké teploty, úžeh přímé slunce (a to i v případě, kdy pes cestuje klimatizovaným autem, ale slunce mu praží dlouhodobě třeba na hlavu!). V obou případech pes zrychleně dýchá, potácí se, může dojít k přehřátí mozku a smrti psa. Při podezření na úžeh/úpal proto ihned umístěte chlupáče na stinné místo, můžete použít i ventilátor pro lepší cirkulaci vzduchu a nabídněte mu dostatek vody. Tlapky a srst vlhčete mokrými útěrkami (nepolévejte vodou, aby nedošlo k teplotnímu šoku. Pouze vlhčete).

Náhoda je blbec

Přihodit se může kdykoliv, cokoliv. Přečtěte si, co dělat, když dojde ke kousnutí hadem nebo bodavým hmyzem. Hlídejte také riziko torze žaludku, při prvních známkách (dávení, apatie, nafukující se břicho, slinění, nechuť k jídlu) co nejrychleji vyhledejte veterináře. Někteří psi trpí také epilepsií, křečovitým onemocněním, kdy v záchvatu upadnou do křečí a dáví bílou pěnu (v takovém případě musíte počkat, až záchvat odezní. Odstraňte z blízkosti psa předměty, o které by se v křeči mohl zranit, hlídejte, aby mu nezapadl jazyk). Někdy může epileptický záchvat ale trvat nebezpečně dlouho a v tom případě raději na nic nečekejte. Může dojít k přehřátí mozku. Pokud trvá intenzivní záchvat déle jak minutu, raději okamžitě volejte na veterinu.

Mějte vždy na paměti, že zraněný pes se může chovat nevyzpytatelně, a to i přesto, že jej jinak důvěrně znáte. Dejte pozor, aby vás od bolesti nekousl nebo neublížil sobě ještě víc. 

Shrnutí:

 • Je důležité umět psovi poskytnout první pomoc. Ideální je natrénovat si to na zdravém zvířeti.
 • Umělé dýchání provádějte do nozder se zavřenou tlamou.
 • Masáž srdce poskytněte psovi až v případě, že jeho srdce opravdu netluče. Jinak mu můžete spíše uškodit.
 • V případě ran zastavte především krvácení, nevytahujte předměty z rány.
 • Úžeh může způsobit pražící slunce i v klimatizovaném autě. Poskytněte parťákovi chladné místo, čerstvý vzduch a tekutiny.
 • Vždy co nejdříve volejte veterináři a dopravte raněného psa k němu.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Jak naučit bezpečně psa plavat?
Poradna

Jak naučit bezpečně psa plavat?

09.07.21 | Magdalena Bischofová

Chcete v létě se psem k vodě, ale váš pes neumí plavat? A nebo plave naopak tak dobře, až o něj máte strach? Poradíme, jak se v obou situacích zachovat.

Přečíst článek
Zvracení a průjem u psa: co tyto potíže značí a jak je řešit?
Zdravotní potíže

Zvracení a průjem u psa: co tyto potíže značí a jak je řešit?

04.08.22

Zažívací problémy už nejspíš zažil každý. Nejen u sebe, ale i u svého psa. Kdy je na místě vyhledat veterináře a kdy to ještě zvládnete dostat pod kontrolu sami doma? Objevte tipy, jak situaci nepodcenit a čím čtyřnohému parťákovi pomoci.

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

 • Snadné opakování objednávek
 • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
 • Rychlejší nákup krmiva