Poradna

Jak zabránit žloutnutí a reznutí srsti u psů?

04.08.22 | 0 komentářů


Srst psa se s věkem přirozeně mění. Žloutnutí a reznutí je ale hlavně u výstavních psů nežádoucí a lze mu zabránit. Jak? Čtěte celý článek.

SdíletJak zabránit žloutnutí a reznutí srsti u psů?

Co je příčinou reznutí či žloutnutí psí srsti?

Reznutí srsti u psů je problém především u tmavých plemen, zatímco žloutnutí srsti postihuje spíše bíle zbarvené psy. Příčinou bývá nejčastěji příliš velké množství přírodních barviv v krmivu, které se negativně projevuje na zbarvení srsti. Změna barvy srsti se stává velkým problémem zejména u výstavních jedinců, kteří najednou neplní standardem požadovanou barvu. Co s tím? 

Jak je to s barvou srsti u psa?

Barva srsti závisí na množství pigmentu, který se nachází v růstové cibulce chlupu. Speciální kožní buňky produkují dva typy pigmentu – žluto-červený pheomelanin a hnědo-černý melanin. Kombinací těchto dvou pigmentů pak vznikají různé barevné odstíny psí srsti – proto může mít různou barvu na odlišných místech svého kožichu.

Nejčastější důvody změny srsti psa:

 • Hlavním faktorem změny barvy psí srsti v období růstu nebo v době její výměny je genetika.
 • Léky nebo vitamínové doplňky pro psy.
 • Nekvalitní psí šampóny.
 • Životní prostředí (sluneční svit, ale i teplo od fénu) – v případě slunečního svitu dochází ke změně barvy jen v těch částech srsti, na které slunce přímo dopadá.
 • Stárnutí psa – když je čas přesrstění, chlupy před vypadáním často zreznou. Starší tmaví psi také šediví.
 • Porfyriny, které najdeme v psích slinách, potu a slzách (vážou na sebe kovy, proto dochází ke změně barvy).
 • Krmivo – betakaroten (součást vitamínu A), phenylalanin a thyrosin.

Než z reznutí či žloutnutí srsti obviníte krmivo, zkuste se nejprve zamyslet, zda k tomuto jevu nedochází vinou některého z výše uvedených důvodů.

Zrádný betakaroten

Pokud je za změnu barvy srsti zodpovědné krmivo, dochází ke změně zbarvení se zpožděním. Změnit se často nemusí celý chlup, ale pouze jeho část, která byla při růstu vystavena jinému poměru pigmentů v růstové cibulce chlupu.

Pokud byste třeba krmili psa potravou s vysokým obsahem betakarotenu po dobu dvou týdnů a pak přestali, na chlupu se objeví rezavý proužek, ale celková barva chlupu se nezmění. Z toho jde poznat, kdy ke změně barvy chlupu došlo a jestli je na vině opravdu krmivo nebo spíše některý ze zmíněných vnějších faktorů.

Betakaroten podporuje metabolismus vitamínu A a jde o silný antioxidant. Pokud váš pes dostane do těla příliš velké množství této látky, může u něj dojít ke změně zabarvení srsti do rezava nebo do žluta

V kvalitních krmivech se sice vyskytují pouze takové dávky betakarotenu, které by změnu barvy psí srsti způsobovat neměly, nicméně betakaroten se vyskytuje také v žluto-oranžově zbarvených plodech, jako jsou mrkev, meruňky, karotka, kukuřice nebo pšenice. Proto je v případě nechtěné změny barvy srsti vhodné se těmto potravinám v krmivu raději úplně vyhnout.

Olizování, pocení, slzení: Co s nimi?

Sliny, pot a slzy obsahují porfyriny, které se podílejí na reznutí nebo žloutnutí psí srsti – proto hlídejte, aby nedocházelo k častému olizování, a nebo slzení očí vašeho psa. Oči psa otírejte borovou vodou nebo očním přípravkem k tomu určeným. 

Jestliže má začervenalé stopy i na tlapkách, může se jednat o kvasinky a raději se poraďte s veterinářem. Psi se také často intenzivně olizují, pokud trpí alergií, například na nějakou složku krmiva. Vybírejte pečlivě krmivo, na které není váš parťák alergický. 

Jak upravit stravu proti změně barvy srsti?

Vyhýbejte se doplňkům stravy bohatým na betakaroten a vybírejte granule s nízkým obsahem vitamínu A (pokud srst vašeho psa mění barvu, volte krmiva s obsahem vitamínu A 7 až 12 000 m.j.). 

Dejte pozor také na vysoký obsah tyrosinu – jedná se o aminokyselinu přítomnou v mase, důležitou pro správnou funkci štítné žlázy. Důležitou roli hraje také při zvýšené psychické a fyzické zátěži. Ovlivňuje i tvorbu pigmentu, takže může přispívat změně barvy srsti. Hojně se vyskytuje i v sýrech, často používaných jako odměny při výcviku psa.

Pozor i na sladidlo aspartam! Vychází z phenylalaninu, který se přeměňuje na tyrosin.

Vsaďte na kvalitní šampony

Pokud máte výstavního šampiona, dopřejte mu kvalitní šampony a kosmetiku určenou pro jeho typ srsti. Zkusit můžete i doplňky stravy speciálně třeba pro černé nebo bílé psy, které pomůžou vyniknout danému typu srsti. 

Mnozí chovatelé fouskatých plemen mají ve zvyku umývat šamponem srst kolem tlamy po každém krmení, aby chlupy nezískaly barvu krmiva. A nepřehánějte to s fénováním – pokud to jen trochu jde, nechte psí srst uschnout přirozeně.

Shrnutí: Změnu srsti způsobuje krmivo i řada dalších faktorů

 • Srst často mění barvu vlivem genetiky, línání a také věkem.
 • Barvu srsti ovlivňují porfyriny, obsažené ve slinách a slzách – rezavé skvrny vznikají tam, kde se pes často olizuje a slzí.
 • Ve stravě ovlivňuje barvu srsti betakaroten, mrkev, kukuřice, pšenice, a vyšší obsah vitamínu A.
 • Začněte používat kvalitní kosmetiku pro psy a pečlivě prozkoumejte složení jeho krmiva.

Nevíte si rady s výběrem vhodného krmiva pro vašeho parťáka? Naši výživoví poradci vám ochotně pomůžou vybrat to pravé pro vašeho psa.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Jak správně koupat a kartáčovat psa
Poradna

Jak správně koupat a kartáčovat psa

20.07.22

Správná péče o psí srst zajistí krásný vzhled a zvýší celkovou spokojenost vašeho parťáka. Jak na to, aby se na koupání těšil? Čtěte na blogu KrmímKvalitně.

Přečíst článek
Péče o dlouhosrsté kočky: Tipy, jak se starat o srst
Poradna

Péče o dlouhosrsté kočky: Tipy, jak se starat o srst

12.04.22 | Žaneta Kadelová

Jak pečovat o srst kočky? Kdy dlouhosrstou kočku koupat, jak ji česat a co můžete udělat, abyste předešli trichobezoárům? Čtěte na blogu KrmímKvalitně.

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

 • Snadné opakování objednávek
 • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
 • Rychlejší nákup krmiva