Výživa

Výživa kočky podle věku: Od kotěte po seniorku

13.08.22 | 0 komentářů


Jaké živiny a kolik energie potřebují koťata, dospělé kočky a kočičí senioři? Čtěte tipy schválené veterinářkou na blogu KrmímKvalitně.

SdíletVýživa kočky podle věku: Od kotěte po seniorku

Od kotěte po seniorku: Výživa koček podle věku

Jaké výživové potřeby mají kočky v průběhu života? Jak zajistit kotěti zdravé dospívání, dospělé parťačce šťastný život a seniorce dost energie? Zjistěte vše potřebné o krmení kočky podle jejího věku a aktuálních potřeb.

Krmení domácích koček

Dnešní kočky si zachovaly dost z výživových návyků svých volně žijících předků. Ti byli typickými lovci „malé kořisti“: jako jsou myši nebo menší ptáci apod. I dnešní kočky jí rády častěji a v malém množství – a to ve dne i v noci. Proto nechává řada chovatelů k dispozici suché kočičí granule po celý den. Sní vždycky tolik, kolik potřebuje.

Kdybyste se ale zeptali přímo svých malých šelem, pravděpodobně by vám řekly, že preferují vlhké krmivo – konzervy a kapsičky pro kočkyo pokojové teplotě. Pozor, toto krmivo – zvlášť v létě – v misce rychle podléhá zkáze. Proto nesnědené jídlo dejte do lednice a to starší rovnou vyhoďte.

Kombinace granulí s vlhkým krmivem

Když se podíváte na obal většiny granulí pro kočky, zjistíte, že mívají lepší složení živin než vlhké krmivo. Kočkám ale nedodávají téměř žádnou vodu, která pak může v těle chybět. Často také obsahují vysoký podíl sacharidů a rostlinných proteinů, které kočka téměř nevyužije. Hlavní je podíl kvalitních živočišných proteinů, tuků a vitamínů a minerálů. Proto se vyplatí kombinovat suché krmivo s vlhkým.

Veterinářka Aneta Neugebauerová k tomu dodává:

Jedním z nejčastějších a nejvážnějších onemocnění u starších koček je chronické selhání ledvin neboli CRF. Nejdůležitějším preventivním opatřením, jak tomuto onemocnění předejít, je zajistit příjem dostatečného množství vody. Například podávat ke granulím i vlhké krmení + třeba přidávat vodu do kapsiček, přidat domů fontánky na vodu apod. Obecně je problém, že jakmile se u kočky objeví příznaky onemocnění ledvin, tak již tkáň funguje jen zhruba na 20 až 25 %. Proto se vyplatí věnovat pozornost prevenci v podobě dostatečného pitného režimu.

Výživové potřeby koček podle věku

Doporučené standardy ve výživě koček se v různých zdrojích liší. Průměrně najdete zhruba následující hodnoty:

 % bílkovin% tukůKalorický příjem kJ metabolizované energie/g
Koťata do 1 roku

35–50

 

18–35

 

16,7–20,9

 

Mladší dospělé kočky (zhruba do 7 let)

30–45

 

10–30

 

16,7–20,9

 

Starší dospělé kočky (nad 7 let)

30–45

 

18–25

 

16,7–18,8

 

Kotě – od narození do 12 měsíců

Jak často krmit: Do 6 měsíců 3 až 4× denně, podle možností i častěji

Koťata si zhruba do 6 měsíců věku vytvářejí vztah k jídlu a budoucí názory na výběr potravy. Nabídněte jim pestrou stravu a čas od času proměňte příchutě a klidně i značku krmiva. Zajistíte tak snazší přestup na jiné krmivo v dospělém věku a eliminujete riziko budoucích potravinových alergií – které ale u koček nebývají časté. Koťata krmená pouze jedním druhem krmiva, třeba granulemi, v dospělosti hůře přesvědčíte ke změně.

Důležité živiny pro koťata

Kočičí maminka odstavuje svá mláďata zhruba mezi 3 až 4 týdny věku. Pak přichází vaše chvíle. Začněte vlhkým krmivem pro koťata nebo navlhčenými granulemi. Vybírejte kvalitní krmivo pro koťata s vyváženým poměrem živin vhodným pro období růstu – tedy s vyšším množstvím kalorií než pro dospělce. Kromě kvalitních bílkovin a tuků by mělo obsahovat také dost vápníku pro zdravý vývoj kostí a zubů a tzv. DHA, což je mastná kyselina patřící do skupiny omega 3.

TIP: Zjistěte víc o tom, jak správně krmit kotě.

Dospělá kočka – od 1 do 7 let

Jak často krmit: Minimálně 2× denně

Jakmile kočka dospěje, její výživové potřeby se mění. Potřebuje méně kalorií, protože už neroste. Nároky jednotlivých kočičích parťáků se v tomto věku liší. Volte krmivo, které složením nejlépe odpovídá aktuální situaci kočky – seženete jak granule pro aktivní venkovní kočky, tak i pro kojící nebo kastrované. Tato krmiva obsahují vhodný poměr živin i energie podle potřeb vašeho parťáka.

Eliminujte riziko alergie

Ale pozor – dlouhodobé krmení jedním druhem krmiva se stále stejným zdrojem bílkovin může vést ke vzniku potravinové intolerance nebo alergie, například na kuřecí maso. Proto je vhodné čas od času granule i konzervy změnit. Ideální časový odstup změny krmiva je po 3 až 6 měsících. Častěji krmivo neměňte. Hrozí zbytečné trávicí problémy. Přechod z jednoho druhu granulí na jiné by měl trvat zhruba 7 až 10 dnů. V tomto období oba druhy míchejte tak, že postupně bude převažovat nová příchuť, až v misce „zvítězí“ úplně.

Pozor na chlupy, tzv. trichobezoáry

Kočky jsou velmi čistotné a péči o srst věnují spoustu času. Drsným jazykem často zachytí spoustu volných chlupů, které putují rovnou do žaludku. Při větším množství, především u dlouhosrstých koček, mohou nastat trávicí problémy. Zařiďte proto kočce přístup k travinám, kterými si sama trávicí systém pročistí. Hodí se zelené výhonky obilovin, jako je pšenice nebo ječmen, nebo speciální kočičí tráva. Nezapomínejte ani na pravidelné kartáčování. 

Veterináři doporučují svým klientům například Bezo-pet pastu. Funguje tak, že v žaludku obalí jednotlivé chlupy, a zabrání tak vzniku trichobezoáru.

TIP: Přečtěte si, jak na výživu u dospělých koček.

Kočičí senior/ka – 7 let a více

Jak často krmit: Minimálně 2× denně, spíše méně a častěji

Ve věku zhruba 7 až 8 let se tělo kočky znovu mění. Jednak dále klesá potřeba energie, protože žije méně aktivní život, a navíc se mohou objevit různé zdravotní problémy – onemocnění zubů, ledvin, štítné žlázy nebo kloubů. Řada těchto neduhů je nevratných, ale volbou dobré seniorské potravy prodloužíte kočce kvalitní život.

Kočičí krmivo pro seniory volte:

  • Méně kalorické jako prevence před obezitou a nemocemi srdce a kloubů.
  • S menším obsahem bílkovin a fosforu. Obojí při nadbytku zbytečně zatěžuje ledviny.
  • Bohaté na omega 6 mastné kyseliny, glukosamin a/nebo chondroitin proti artritidě. Mastné kyseliny pomáhají také zdraví kůže a srsti.
  • Takové, které myslí také na podporu trávení, zdravých zubů a mozku.

Na krmivo pro seniory přecházejte postupně během 1 až 2 týdnů. Nechte klidně k dispozici kočce dál granule a sem tam jí přilepšete čerstvým vlhkým krmivem nebo masem při pokojové teplotě. Po domě či bytě rozmístěte více misek s vodou, ať máte jistotu, že váš parťák dost pije.

TIP: Objevte další tipy, jak na výživu starších koček.

Shrnutí: Vybírejte krmivo pro kočku podle věku a aktuálních potřeb

  • Koťata zhruba do 6 měsíců věku si tvoří vztah k jídlu. Nabídněte jim pestrou stravu bohatou na energii, živočišné bílkoviny, mastné kyseliny a mikroživiny potřebné pro zdravý vývoj.
  • Dospělým kočkám klesá potřeba energie, ale kvalitní strava bohatá na živočišné proteiny, kvalitní tuky a mikroživiny je pořád zásadní pro spokojený život a prevenci onemocnění.
  • U seniorů snížíte riziko nemocí dietní stravou s menším množstvím energie, ale dostatkem mastných kyselin a vitamíny a minerály, jako je fosfor nebo sodík.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Jak krmit kotě: Od výběru krmiva po dávkování
Výživa

Jak krmit kotě: Od výběru krmiva po dávkování

02.05.19 | Zuzana Veselá

Kdy přestává pít kotě od matky? Jaké krmivo vybrat jako první? Kdy přejít na granule nebo kapsičky pro dospělé kočky? Čtěte na blogu KrmímKvalitně.

Přečíst článek
Kočka a maso: Pádné důvody, proč ho potřebuje
Výživa

Kočka a maso: Pádné důvody, proč ho potřebuje

22.02.22 | Zuzana Veselá

Vaše kočka maso jednoduše potřebuje. Ale v jaké formě? Je nutné volit syrové maso pro kočky, nebo stačí masové konzervy a kapsičky? Čtěte dál.

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

  • Snadné opakování objednávek
  • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
  • Rychlejší nákup krmiva