15. Prosinec 2020

Jak na Vánoce se psem; 4 tipy, jak dopřát svému čtyřnohému parťákovi pohodové Vánoce

Vánoce jsou časem klidu a míru, který si do sytosti užívají i naši čtyřnozí parťáci. Jsme s nimi více doma, všude to lákavě voní a se zajímavými návštěvami se dveře netrhnou. Svátečních stimulů však někdy může být až moc a vašeho psa začnou stresovat. Jak mu pomoci, aby svátky prožil v klidu a vánoční pohodě? 

Přizpůsobte výzdobu

Typickou součástí Vánoc bývá bohatá výzdoba, která pomáhá navodit správnou sváteční atmosféru. Máte-li ovšem doma pejska, doporučujeme to s množstvím dekorací nepřehánět a jejich konkrétní podobu přizpůsobit i jemu. Spousta nových třpytivých věcí totiž může vašeho parťáka zneklidňovat, případně ho budou lákat k prozkoumání, což by nemuselo dopadnout nejlépe. 

Rozkousané ozdoby snadno uvíznou v jeho dýchacích cestách, případně podráždí jeho zažívání a překousané kabely světel či nešťastně shozené svíčky zase přinesou nemalé škody přímo u vás doma. Platí to zejména v případě vánočního stromečku, který bývá velkým lákadlem a to hlavně pro mladé a hravé psy.

Abyste se vyhnuli jeho zničení a ochránili i svého psa před nechtěnými problémy, postavte stromeček na bezpečné místo, kde by v případě pádu nenadělal mnoho škody. Upevněte ho dobře do stabilního stojanu a ozdoby pro jistotu pověste o kousek výše. Eliminujete tím možné nebezpečí a svátky přežijete vy, váš parťák i celá domácí výzdoba v klidu a pohodě.

Vyhněte se nadměrnému hluku

Psi jsou známí vynikajícím čichem a ještě lepším sluchem, který je mnohonásobně citlivější než sluch lidský. Neustálý vánoční lomoz, všudypřítomné koledy, puštěná televize i povídání návštěvy a výskání dětí tak pro ně může být opravdu velkým stresem. Zvlášť když se ke každodennímu hluku přidají i oblíbené petardy či ohňostroje.

Myslete na to a pokuste se svému parťákovi dopřát o Vánocích i trochu klidu. Dávejte pozor na děti, televizi pokud možno ztlumte a venkovní procházku sídlištěm, kde zrovna bouchají petardy, pro jistotu odložte. 

Zároveň svému čtyřnohému příteli nabídněte doma klidné místo, ideálně stranou všeho dění, kam si bude moct v případě potřeby zalézt, odpočinout a nikdo jej tam nebude rušit. K pohodlnému pelíšku na spaní mu nezapomeňte přidat oblíbenou hračku a misku s vodou a krmivem a uvidíte, že vám za svou oázu klidu bude maximálně vděčný. 

Dejte pozor na jídlo

Tolik dobrého jídla a pití jako o Vánocích nebude mít váš pes kolem sebe asi nikdy jindy během roku. Odolat lákavým vůním pro něj bude těžké, stejně jako pro vás nedat se obměkčit jeho prosícím pohledem. Vyplatí se však neustupovat a lidské jídlo svému parťákovi nenabízet – není pro něj vůbec vhodné a v řadě případů mu způsobí i nemalé zdravotní potíže.

Poradíme vám, čím (ne)krmit psa o Vánocích

Pečlivě proto vybírejte, co svému čtyřnohému příteli dopřejete i k čemu se bude moci dostat, abyste se o svátcích vyhnuli jeho nepříjemným zažívacím problémům. Své jídlo nechte na talíři, cukroví nenechávejte bez dozoru a pozor dejte i na zbytky, které by váš mlsný parťák mohl chtít prozkoumat v koši.  

Místo toho mu nabídněte oblíbené psí pamlsky anebo rovnou nové překvapení v misce – sváteční menu plné lákavých chutí pro něj bude o Vánocích to pravé. 

Darujte to nejlepší – váš čas

Neodmyslitelnou součástí Vánoc jsou také dárky, kterými lehce nadchnete i čtyřnohé členy své rodiny. Potěší je něco extra dobrého nebo pečlivě zabalená hračka, ke které se váš pes jen tak nedostane a už jen její rozbalování pro něj bude zážitek. Tím úplně nejlepším dárkem, který svému parťákovi o svátcích můžete dát, však podle nás bude hlavně váš čas a nerušená pozornost

Vyrazte společně na dlouhou procházku, vezměte s sebou i oblíbený míček a v parku aportujte jako o život. Anebo jen večer u televize dovolte, aby se k vám váš čtyřnohý kamarád přitulil a užil si vaše drbání. Možností je prostě spousta a za každou vás bude váš pes milovat. A Vánoce jakbysmet.

Protože právě o tom vánoční svátky jsou - o čase stráveném s našimi nejbližšími a to i s těmi čtyřnohými. Tak si společný čas naplno užijte a klidně nám z vánoční procházky pošlete do komentářů fotku či pozdrav, rozhodně nám udělá radost! 


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!