7. Březen 2016

Naučte svého psa pozitivně myslet

Co by měl každý zodpovědný majitel  o svém psovi vědět?

Milovaného pánička si pes samozřejmě pamatuje. Utvrzuje to každý den, kdy vás nadšeně vítá, když přijdete domů z práce. Ale vzpomíná si na procházku, na kterou jste včera šli? A pamatuje si tu kost, co jste mu ráno dali?
 

Psi bohužel nemají příliš rozvinutou krátkodobou paměť. Švédská studie ukazuje, že zapomínají vše, co se událo v době před dvěmi minutami. Takže tu voňavou kost, co jste mu dali před hodinou… tak tu si už nepamatuje.
 

Naučte svého psa pozitivně myslet

Má váš pes paměť jako slon?

Lidé uchovávají své vzpomínky detailně a barvitě díky tzv. epizodické paměti. Díky této paměti si dokážeme vybavit jakoukoliv situaci ve spojitosti s určitým datem, časem či místem a můžeme ve svých myšlenkách volně cestovat časem tam a zpět. Psi tuto pamět nemají. Využívají totiž tzv. pamět sémantickou. Díky této paměti nemohou cestovat v historii svých myšlenek, ale věci se jim vybavují nahodile ve spojitosti se zkušenostmi, které již zažili a smyslovými požitky, které již cítili či chutnali. Vysvětleme si to na příkladu.
 

Kouzelná čepice a strašidelný vysavač

Pokaždé, když jdete se svým čtyřnohým parťákem do parku, berete si modrou čepici. Kdykoliv si pak budete na hlavu nasazovat tuto čepici, i když zrovna půjdete kamkoliv jinam, váš pes bude nadšeně vrtět ocáskem a sedět u dvěří – bude si totiž myslet, že jdete opět do parku. Vaše čepice je totiž v hlavě chlupáče spojována s procházkou v parku a tuto asociaci si bude pes vybavovat tak dlouho, dokud společně nevytvoříte asociaci jinou, např. ve spojení s vodítkem či hračkou. V opačném případě, kdy se budete chystat se psem do parku, ovšem čepici necháte doma, pejsek nebude tolik natěšený, jelikož nebude vědět, kam ho to vlastně chcete vzít.

Psi ovšem mohou mít také negativní asociace. Pamatujete, když jste poprvé před svým chlupáčem vysávali? Hrozně se vylekal a před tou strašidelnou věcí utekl do kouta. Kdykoliv, kdy zase pustíte vysavač a pes uslyší ten rámus, představí si tu děsivou hlasitou věc a začne se bát. Tato situace se bude opakovat stále dokola, dokud společně nevytvoříte novou, pozitivní asociaci a ukážete svému pejskovi, že vysavače se vůbec nemusí bát.

enlightened Duševní stav ovlivňuje zdraví vašeho psa. Jak předejít stresu a strachu u svého mazlíčka nejen na Silvestra se dozvíte ZDE.
 

Přežití v divočině

Přiroda nadělila psům a ostatním zvířatům tento způsob paměti, aby dokázali přežít v divočině. Pokud se nějaké zvíře pokusí zaútočit například na dikobraze, popíchá se o jeho bodliny a už nikdy na něj nezaútočí znova - spojil si totiž jeho bodliny s bolestí, které mu způsobily. Tento způsob vytváření asociací je pro všechny zvířata nezbytný.
 

Naučte svého psa pozitivně myslet

My samozřejmě můžeme v hlavě svého psa vytvářet asociace nové a změnit tak jeho způsob myšlení. Ukažme si to opět na příkladu. Váš pes rád jezdil v autě, ovšem jednou jste ho vezli k veterináři na očkování a od té doby pes nechce do auta znova nasednout, jelikož má auto a jízdu v něm spojenou s nepříjemným očkováním. Vy ovšem můžete změnit jeho strach z dopravního prostředku na něco příjemného. Obecně známou metodou pro psy se strachem z jízdy autem je sednout si na zadní sedadlo společně se psem a jeho oblíbenou hračkou. Pět až deset minut si spolu hrajte v nenastartovaném autě a poté odjeďte do parku či na jiné jeho oblíbené místo. Tuto situaci několikrát opakujte a brzy uvidíte, že váš chlupáč nasedne do auta bez sebemenších problémů a na jízdu se začne zase těšit. Cestování se psem se tak pro vás stane běžnou činností. 
 

Žij pro tuto chvíli

Jak jsme právě zjístili, psi nelpí na minulosti, jelikož brzy zapomenou, co se před několika minutami vlastně stalo. Ovšem heslo „žij pro tuto chvíli“ je důležité nejen pro ně, ale také pro nás. Kdy jindy žít, než v přítomném okamžiku? Dejme psům za pravdu, zapomeňme na minulost a užívejme si každý den. Nikdy nevíme, co nového nám život připraví. 


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Co by měl vědět každý, kdo chce adoptovat psa z útulku či azylu

Adopcí z útulku či azylu nejen zachráníte psího sirotka, ale také vstupem nového člena do vaší rodiny ponesete velkou zodpovědnost.

Odhalte tajemství psích očí

Naučte se rozumět svému psovi a přestaňte podléhat psím očím.

HLEDÁTE KRMIVO,
které bude odpovídat potřebám vašeho mazlíčka?

Naši odborníci na výživu se postarají o to, aby váš mazlíček prožil šťastný život díky krmivu, které přesně odpovídá jeho potřebám.

Chci krmivo na míru