Klíště si váš mazlíček může přinést i na podzim. Čím je nebezpečné?
Díky globálnímu oteplování a zkracujícímu se období zimy se vyskytuje stále větší množství klíšťat, která škodí čtyřnohým mazlíčkům i v chladnějším období roku. Jde o drobné parazity, kteří se živí krví a při nasátí mnohonásobně zvětšují svůj tělesný objem. Kromě nepříjemného svědění mohou tito škůdci způsobovat spoustu známých i neznámých onemocnění, která mají často těžký průběh. V následujících odstavcích si jednotlivá onemocnění přiblížíme.
LYMSKÁ BORELIÓZA
Jedná se jedno z nejčastějších onemocnění přenášených klíštětem obecným (Ixodes ricinus) u psů i koček. Jeho původcem je bakterie Borrelia burgdorferi, která u zvířat způsobuje odlišné klinické příznaky než u lidí. Typická červená skvrna po přisátí se objevuje velmi zřídka a rovněž postižení nervového systému není příliš časté. Inkubační doba boreliózy se pohybuje mezi týdny až několika měsíci. Pro její přenos je nutné, aby bylo klíště pozitivním přenašečem a přisátí trvalo alespoň 24 hod.
KLINICKÉ PŘÍZNAKY LYMSKÉ BORELIÓZY U PSA ČI KOČKY
Klinické příznaky lymské boreliózy u zvířat jsou poměrně neurčité a shodné s řadou jiných onemocnění, díky čemuž bývá diagnostika boreliózy velmi obtížná. Nejčastěji se u zvířete objeví:
-
několikadenní epizoda náhlého kulhání
-
otok jednoho či více kloubů, které jsou teplé a bolestivé
-
bolesti svalů
-
neochota k pohybu
-
nechutenství
-
apatie
-
vzácně může být postiženo srdce, ledviny či mozek
DIAGNOSTIKA LYMSKÉ BORELIÓZY
Při návštěvě veterinárního lékaře je třeba sdělit informaci, že měl váš čtyřnohý kamarád klíště. Poté se veterinární lékař zeptá na další otázky, zvíře vyšetří a v případě podezření na lymskou boreliózu odebere vašemu parťákovi krev, aby v ní mohl hledat protilátky proti boreliím.
LÉČBA
Při pozitivním výsledku nasadí veterinární lékař dlouhodobá antibiotika, která jsou účinná pouze v případě včasného odhalení nemoci. Při opožděném zahájení léčby již antibiotika nemají velký efekt a u pejska dojde k výraznému oslabení imunitního systému s možností poškození některých orgánů.
BABESIÓZA
Další onemocnění přenášené klíšťaty, babesiózu, způsobuje prvok Babesia canis, jehož hlavním přenašečem bývá nejčastěji druh klíštěte nazývaný piják lužní (Dermacentor reticularis). Před pár lety se tento druh klíštěte vyskytoval převážně na území jižní Moravy, současné studie však ukazují, že dnes se s ním můžete potkat i v jiných částech České republiky. Babesiózu si také pes může přivézt z jiného státu - nejčastěji např. z Chorvatska či Řecka.
Inkubační doba se u tohoto onemocnění pohybuje od jednoho až do několika týdnů. Váš parťák se nakazí pouze tehdy, je-li klíště pozitivním přenašečem a přisátí musí trvat alespoň 48-72 hod. Prvok babesia canis posléze začne napadat červené krvinky, které se rozpadají a mohou ucpávat krevní kapiláry. Důsledkem toho může váš čtyřnohý parťák trpět chudokrevností.
KLINICKÉ PŘÍZNAKY BABESIÓZY U PSA ČI KOČKY
Rozvinula-li se u vašeho mazlíčka babesióza, objeví se u něj nejčastěji následující příznaky:
-
horečka
-
apatie
-
malátnost
-
nechutenství
-
žluté nebo naopak bledé sliznice
-
oranžově zbarvená moč
-
zvětšená slezina
DIAGNOSTIKA
Pouze podle klinických příznaků nelze babesiózu rozpoznat, neboť rozpad červených krvinek se u psů objevuje i z řady jiných příčin. Při podezření je proto důležitý odběr krve a vyšetření krevního nátěru pod mikroskopem. Kromě něj se krev vyšetří i v krevním analyzátoru, který objeví změny v počtu červených krvinek a krevních destiček.
LÉČBA
V České republice není dosud lék na babesiózu registrován a musí se poměrně složitým způsobem zajišťovat v zahraničí. V případě, že k jeho sehnání nedojde, je možné pro zlepšení stavu mazlíčka kombinovat více antibiotik.
ANAPLASMÓZA
Toto onemocnění přenášené klíšťaty způsobuje bakterie Anaplasma phatocythopilum. Jeho inkubační doba je většinou jeden až dva týdny, někdy však může trvat i déle. Váš čtyřnohý kamarád se anaplasmózou nakazí opět pouze od pozitivního přenašeče-klíštěte, jehož přisátí musí trvat alespoň 36-40 hod. Anaplasma poté napadá bílé krvinky a parazituje uvnitř organismu.
KLINICKÉ PŘÍZNAKY ANAPLASMÓZY U PSA ČI KOČKY
Anaplasmózu provází hned několik klinických příznaků:
-
nechutenství
-
horečka, únava, zimomřivost, kašlání
-
průjem, zvracení,
-
kulhání, bolestivost svalů a kloubů
DIAGNOSTIKA
Uvedené příznaky jsou velmi nespecifické a provází řadu dalších onemocnění, díky čemuž je diagnostika anaplasmózy opět velmi obtížná. Pro včasné zahájení terapie je důležité navštívit veterinárního lékaře a odebrat mazlíčkovi krev. Ta se vyšetří pod mikroskopem a pomocí krevního analyzátoru, který ukáže specifické změny v počtu červených a bílých krvinek, krevních destiček a někdy i jaterních enzymů.
LÉČBA
Při konečné diagnóze nasadí veterinární lékař správná antibiotika, která pomohou anaplasmózu eliminovat. Průběh nemoci se však někdy může i přesto ztížit, zejména při současně probíhajícím jiném onemocnění, např. lymské borelióze, kterou přenáší stejný druh klíštěte. Totéž pak platí i obráceně - rozvinutí anaplasmózy může výrazně zhoršit průběh lymské boreliózy.
PREVENCE NEMOCÍ PŘENÁŠENÝCH KLÍŠŤATY
Tím nejlepším způsobem jak bojovat s nežádoucími nemocemi přenášenými klíšťaty je kromě včasné léčby samozřejmě prevence. Vybavte proto svého mazlíčka kvalitními odpuzovači parazitů, ať již v podobě obojku, nebo speciálního roztoku, které vaše parťáky ochrání před klíšťaty i blechami.
Své chlupaté kamarády však i nadále po každém pobytu venku kontrolujte a objevíte-li přeci jen přisáté klíště, co nejrychleji jej z kůže odstraňte. Zamezíte tím přenosu nebezpečných látek do těla vašeho mazlíčka a ušetříte ho řady nepříjemných zdravotních komplikací.






Byly pro Vás informace v článku užitečné?
Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!
Mohlo by vás zajímat
4 rozhodující faktory při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka
Výběr správného krmiva bývá docela alchymie. Aby vše klaplo na jedničku, musíte zvolit správný typ i značku, s co nejlepším složením a hlavně pěkně na míru právě vašemu mazlíčkovi. Velký vliv mívá reklama, mnohem důležitější jsou ale vaše znalosti, které vás při výběru krmiva dovedou k té nejlepší možné variantě. O jaké znalosti jde a na co se vyplatí dávat pozor, to vám prozradíme v našem článku.
4 důvody, proč váš pejsek spásá trávu
Připadá vám občas, že máte doma místo psa býložravce? Pojďme se na to podívat trošičku podrobněji.
Nejnovější příspěvky
HLEDÁTE KRMIVO,
které bude odpovídat potřebám vašeho mazlíčka?

Naši odborníci na výživu se postarají o to, aby váš mazlíček prožil šťastný život díky krmivu, které přesně odpovídá jeho potřebám.
Chci krmivo na míru