14. Duben 2019

Poznejte, co vám šelma říká - proč kočka přede?

Máte doma malou čtyřnohou přítelkyni, která se vám často usadí na klíně, protáhne si tlapky, zamžourá a začne roztomile příst? Položili jste si někdy otázku, proč vrní a jak tento neobyčejný zvuk vzniká?

Proč kočka vrní není záhada - z jakého důvodu s námi tímto způsobem komunikuje?

Popravdě, není jednoduché na ni odpovědět. Myslíte si, jako většina z nás, že je to projev maximální spokojenosti a radosti? Není to tak vždy. Vrněním se vám heboučká krasavice snaží říct mnohem více. Přede i tehdy, kdy je ve stresu, poraněná nebo má bolesti. Je to jeden z mnoha způsobů její komunikace, ale též mocný nástroj jejího vlastního zdraví. Tento zvukový projev má odlišnou charakteristiku a existuje několik druhů vrnění. S jakými se můžete setkat?

1. Dlouhé a velice jemné

Vyskytuje se už u malých koťátek, kdy se u svých sourozenců dožadují hraní nebo u mámy domáhají pozornosti, které pravděpodobně naznačují, že jsou v pořádku a ona přede proto, aby jim zvýšila pocit bezpečí. Můžete si povšimnout, že kočka zlehka vrní i ve chvíli, kdy kojí svá mláďata nebo spokojeně usíná ve svém pelíšku. A co teprve, když ji připravíte do misky její oblíbenou konzervu nebo kapsičku! Slastné vrnění je čaaté také při hlazení a mazlení, což potěší každého majitele.

2. Vysoké až pískavé

Bylo zjištěno, že více hlasité až naléhavé vrnění je projevem velmi nepohodlných okolností, nátlaku nebo vystavení stresu. Kočka tímto způsobem odvádí pozornost od nepříjemných situací, zejména při zákrocích u zvířecího lékaře, v průběhu porodu nebo když se necítí ve své kůži. V tomto případě uvolňují endorfiny v těle, neboli hormon štěstí, který je uklidňuje a tím lépe situaci zvládají. Pomoct vám v tom můžou i Bachovy esence nebo jiné uklidňující přírodní doplňky stravy. Co pomáhá vaší kočce? Napište nám své tipy do komentářů. 

enlightened Zaujala vás možnost podpory těla i mysli vaší kočky s pomocí přírody?
Mrkněte do našeho dalšího článku, který se zabývá přírodní lékarnou pro kočky a psy. 

3. Tlumené zakončené zavrčením

Kočky jsou velmi hravé, milují drbání, hlazení i škádlení, ale vše jen do určité míry. Jakmile jim dojde trpělivost, jejich vrnění se změní na agresivnější a to signalizuje, že se chystá k útoku.

4. Vrnění a fyzická kondice

Kočky tráví téměř dvě třetiny života spánkem a nečinností, tudíž si nedopřávají dostatek pohybu, což může mít za následek ochabnutí kostí a svalů. Matka příroda nebyla skoupá a obdarovala je vrněním. Kočičí předení pomáhá léčit zranění a zvyšuje také kvalitu kostí. Některé studie také říkají, že pokud se jedna kočka poraní, ostatní se kolem seběhnou a začnou příst – jde o vzájemné uzdravování.

Kočičí vrnění je prospěšné jejímu i vašemu zdraví.

Jak vzniká vrnění?

Nezaměnitelný hrdelní zvuk, který kočky vydávají, vyluzují prostřednictvím přerušovaného stahování hrtanových a bráničních svalů. Dokážou příst velmi dlouho beze změny hlasitosti a předou při nádechu i výdechu. Zajímavostí je, že ostatní velké kočkovité šelmy umí vrnět jen při výdechu.

Čeho si u kočky všímat?

Pokud chcete porozumět kočičímu jazyku, všímejte si barvy tónu, hlasitosti a celkového rozpoložení vaší roztomilé kočičky. Pokud se k vám tulí, vyžaduje mazlení, je vše v naprostém pořádku. V opačném případě, kdy je podrážděná a nedůtklivá, může jít o zdravotní potíže. Proto zvažte návštěvu u vašeho zvěrolékaře.

Vaše kočičí stvoření je výjimečné – posiluje své zdraví, ale také velmi příznivě působí na vaši psychiku a pomáhá vám se vypořádat se stresem. Proto je velmi důležité, aby i vaše šelma byla šťastná a spokojená


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Zvířecí parťák v rodině: Jak poprvé seznámit kočku nebo psa s dítětem?

Pes a dítě, kočka a dítě – jak na první kontakt? Přečtěte si správný postup při jejich prvním seznámení.

4 přírodní oleje pro kočky + tip, jak je podávat, pokud jim nechutnají

Pelichá vaše kočka všude, kudy chodí? Má na těle lysá místa? Nebo ji trápí zažívání? S těmito a dalšími potížemi vám pomůžou přírodní oleje.