Výživa

Jak často krmit štěně?

21.04.21 | Magdalena Bischofová | 0 komentářů


Kolikrát denně potřebuje štěně krmivo, aby správně rostlo a dobře prospívalo? Poradíme, jak si krmení nastavit tak, aby se pro vás nestalo noční můrou.

SdíletJak často krmit štěně?

Jak správně krmit štěně?

Tentokrát se zaměříme na to, jak správně nastavit režim
krmení a jak často krmit, aby se pro vás tento rituál nestal do budoucna noční můrou.

Jak často krmit granulemi?

Na trhu se objevuje široká nabídka značek, ne všechny však obsahují potřebné živiny a vitamíny. Proto je důležité opravdu pečlivě vybírat, aby vaše štěně celkově prospívalo a správně se vyvíjelo.

Krmivo pro štěňata by mělo obsahovat 30–45 % sacharidů, 20–30 % bílkovin, 10–25 % tuku a vápník s fosforem v poměru 1,3:1. Stejně jako nám, tak i pejskům nejvíce chutnají umělá dochucovadla, chemické konzervanty a barviva, ale těm se snažte vyhýbat. 

V raném věku je dobré krmit po malých dávkách ideálně 4× denně, od půl roku stačí snížit počet krmení na 3× denně. Kolem 7–8 měsíců můžete počet krmení snížit na 2× denně.

Dospívání je u malých a velkých plemen poněkud odlišné. Štěňátka mini plemen přechází na dospělé granule cca v 8 měsících, malá plemena v 10 měsících a střední plemena okolo 12. měsíce věku. Obří plemena potřebují štěněcí stravu někdy i do 2 let věku, pro správný vývoj kostí a kloubů. Přecházejte vždy postupným přimícháváním do původního druhu krmiva.

Obří plemena krmte z výšky

U rychle rostoucích plemen větších rozměrů doporučujeme podávat krmení do speciálních, k tomu určených stojanů a stolečků. Štěně se tak nemusí sklánět k misce příliš nízko a snižuje se tím riziko torze žaludku. Správně by měla být miska umístěna ve výši hrudní kosti psa, šetříte tak i krční páteř vašeho čtyřnohého parťáka. Stojan je obvykle nastavitelné výšky, uzpůsobený na dvě misky, na krmivo a na vodu.

Dejte krmení řád

Stejně jako v celé výchově štěněte, i u krmení by měl panovat řád a jednoznačně stanovená pravidla. Dejte štěněti misku vždy za provedení povelu (sedni, k noze nebo na místo) a začněte ho tak už v raném věku učit vzájemné spolupráci. Také tím štěně učíte sebekontrole, aby do budoucna váš pes neskákal až ke stropu, na stůl a netočil se zběsile dokola při představě, že se nese miska a bude krmení. 

Toto je důležité také v případě, že chcete mít nebo již máte psů doma více. Naučením uklidnění a poslušnosti před podáním misky vždy na stejné místo zamezíte mnohým budoucím bitvám a potyčkám o žrádlo.

Kdy krmit štěně?

Krmte štěně vždy v pravidelnou dobu (psi milují pravidelný řád, pomáhá jim to zůstat klidní a rozvážní) a ponechte mu misku maximálně 10–15 minut, než mu ji zase seberete. A to i v případě, že není miska prázdná. Pokud necháte psovi misku libovolně dlouho, může do budoucna krmivo odmítat a vybírat si, může trpět obezitou nebo nereagovat na vaše výcvikové odměny pamlskem, protože bude zkrátka pořád přejedený.

Aby štěně nezhltlo i samo sebe

Zejména štěňata mají často tendenci krmení zhltnout co nejrychleji. Může hrozit vdechnutí granulí a problémy s cizím předmětem v plicích nebo následné udušení. Snažte se hltání odnaučit a zamezit mu už v raném věku. Granule můžete nasypávat do protihltací misky, která má na dně jakési plastové bludiště, aby zpomalila závod s časem o snědení štěněcí večeře. 

BARF strava u štěňat

Pokud krmíte přirozenou BARF stravou, podávejte kusy masa z ruky tak, aby muselo štěně pomalu ukusovat a nemohlo je zhltnout celé najednou. Abyste zvýšili koncentrovanost a intelekt štěněte, zkuste mu krmení naservírovat například do čichacího koberečku, kartonové krabice nebo interaktivní hračky. Bude to pro něj příjemná změna, naučí se více samostatně přemýšlet a nebude tolik hltat.

Krmení se tak stane příjemným rituálem pro vás i vaše štěně a budete se na něj těšit všichni společně. 

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Příchod štěněte: Základní výbava a příprava
Poradna

Příchod štěněte: Základní výbava a příprava

22.08.22

Těšíte se na příchod štěněte do domácnosti? Přečtěte si, co všechno připravit a jak psímu parťákovi příchod co nejvíc zpříjemnit.

Přečíst článek
Jak vybrat ty nejlepší granule pro štěně
Výživa

Jak vybrat ty nejlepší granule pro štěně

16.09.22

Objevte správný poměr živin v krmivu pro štěňata a další nástrahy, které číhají na čerstvé majitele psů. Odborníci z KrmímKvalitně vás v tom nenechají.

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

  • Snadné opakování objednávek
  • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
  • Rychlejší nákup krmiva