Zdravotní potíže

Žaludeční problémy u psa: Torze a zánět žaludku

12.07.22 | 0 komentářů


Každého občas trápí nevolnosti, i vašeho čtyřnohého parťáka. Poradíme, jak poznat vážné problémy a co dělat.

SdíletŽaludeční problémy u psa: Torze a zánět žaludku

Žaludeční problémy u psa a jak na ně? Od torze žaludku až po zánět

Podrážděný žaludek je u psů stejně nepříjemný jako u lidí. Bolestivé křeče, nevolnost, zvracení a apatie. Všechny tyto příznaky mohou značit, že váš psí parťák snědl něco, co neměl. Podobně se však projevují i jiné, mnohem vážnější problémy. 

Torze (přetočení) žaludku u psa: Projevy a léčba

V případě, že váš parťák nesnědl nic neobvyklého, ale je mu očividně špatně, mějte se na pozoru. Může se jednat o tzv. torzi žaludku u psa. Tento stav vzniká nejčastěji po krmení, kdy se psovi naplní žaludek a při pohybu se přetočí jeho vazivové uchycení v dutině břišní (u jícnu a u střev). Omezí se tím krevní oběh. 

Projevy torze žaludku a řešení

Pes se snaží zvracet, ale neúspěšně. Břicho se mu rychle nafukuje, je tvrdé a bolestivé. Může výrazně slintat, více pije a vodu obratem zvrací. Rychle dýchá a polyká, dásně mohou být bledé. V takovém případě je nutné okamžitě vyhledat veterinární pomoc a operativně vrátit žaludek do původní pozice (obvykle se přišije, aby se torze již neopakovala). Jde totiž o minuty a o život psa! 

Jak torzi předejít?

Zauzlení žaludku nejčastěji postihuje psy větších plemen, jako jsou dogy, dobrmani, labradoři, bernardýni… Proto je vhodné krmení podávat z misky umístěné na stojanu ve výši hrudi, aby se nemuseli k jídlu tolik “sklánět”. 

Jako prevence je důležité především kvalitní krmivo pro psy, které neobsahuje na prvním místě obiloviny a nenafukuje příliš objem žaludku. Po krmení psa je dobré dodržet klidový režim, alespoň 2 hodiny. Zařiďte, aby váš parťák chvíli neskotačil, neskákal, neplaval a podobně. Tím získá žaludek čas v klidu trávit. Dobré je také denní dávku rozdělit do několika menších porcí. Dohlédněte na to, aby pes nehltal (například pomocí protihltacích misek). 

Otrava psa: Příznaky a první pomoc

Pokud váš čtyřnohý parťák zhltne během procházky či doma něco pochybného (cizí předmět ze země, balíček čokolády), bedlivě sledujte, zda nenastupují příznaky otravy. K intoxikaci (otravě) může dojít také nadměrným přepitím vodou. Pokud pozře chemikálie nebo lidské léky, vyhledejte okamžitě veterinární pomoc.

Jakmile si všimnete apatie, zvýšené teploty nebo začnou trávicí obtíže, pokuste se u psa vyvolat zvracení smícháním jedlé sody či 3% peroxidu vodíku s vodou, kterou mu vpravíte do krku. Následně vyhledejte veterináře. Tomu co nejpřesněji popište, co pes sežral. 

Co dělat, když pes sežere hračku

Psi občas zkrátka v zápalu hry spolknou něco, co není zrovna vhodné k jídlu: plastové obaly a sáčky, malé hračky, gumičky a jiné drobnosti. Abyste měli jistotu, že předmět bezpečně opustí trávicí trakt vašeho čtyřnohého parťáka, podejte mu kysané zelí

Ideálně delší vlas, který předmět hezky obalí a pomůže mu ven. K tomu doporučujeme přidat lososový olej. Promaže trávicí ústrojí a tím celý proces usnadní. Při spolknutí větších předmětů raději kontaktujte veterináře a poraďte se, jak postupovat. Třeba na tenisák nepomůže ani zelí.

Podrážděný žaludek: Příčiny a léčba

Když začne váš čtyřnohý parťák zničehonic zvracet, nepanikařte. Častokrát se stane, že pes vyšťourá něco v odpadkovém koši, bezhlavě to sní a o pár minut později vyzvrací. Nebo má jen překyselený žaludek nebo se venku stihl nažrat trávy

V takovém případě nechte trávicí trakt zhruba 24 h odpočívat. Můžete podat heřmánkový čaj, uvařit mu silně rozvařenou rýži a kuřecí maso nebo přidat do stravy ostropestřecový olej a pivovarské kvasnice na podporu trávení. Případný průjem zkrotíte tradičně černým uhlím.

Zánět žaludku (gastritida): Projevy a řešení

Pokud všechny výše zmíněné body vyloučíte a vašemu parťákovi je i nadále očividně špatně, může se jednat o zánět sliznice žaludku. Nejčastěji vzniká alergií na krmivo, bakteriální či virovou infekcí nebo pozřením nevhodné látky. Trávicí trakt si nedokáže s látkou poradit a rozvine se zánět. Rozhodně neváhejte a navštivte svého veterináře. Obzvláště ve chvíli, kdy stolice a zvratky začnou obsahovat také stopy krve, to už jde o gastroenteritidu, neboli zánět žaludku a střev.

Zachovejte klid

Ať už se jedná o podráždění žaludku, či vážnější problém, každá diagnóza má řešení. Nejlépe poradí veterinář, který může odhalit pravou příčinu potíží a včas zahájit léčbu.

Shrnutí: Prevence a léčba žaludečních problémů u psa

  • Krmte svého parťáka raději malými porcemi a častěji.
  • Vybírejte jen kvalitní, nezkažené krmivo.
  • Dopřejte před krmením i po něm psovi dostatek klidu.
  • Pokud zvracení a problémy neustávají a stupňují se, navštivte okamžitě veterináře.
  • V případě torze žaludku může jít o život.
  • Bedlivě hlídejte vše, co váš pes během dne sní.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Proč pes žere trávu: 4 hlavní důvody
Poradna

Proč pes žere trávu: 4 hlavní důvody

04.08.22

Pes je masožravec a když se krmí trávou, má to vždy nějaký důvod. Jaký? Čtěte celý článek na blogu KrmímKvalitně.

Přečíst článek
Potravinová alergie u psů: jak ji poznat a vypořádat se s ní?
Výživa

Potravinová alergie u psů: jak ji poznat a vypořádat se s ní?

20.07.22

Odhaduje se, že potravinová alergie nebo intolerance na některou ze složek krmiva dnes trápí až 30 % psí populace. Není i váš pes alergický na granule? Jak to poznat a co proti tomu dělat?

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

  • Snadné opakování objednávek
  • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
  • Rychlejší nákup krmiva