Blog

Co byste měli vědět před tím, než adoptujete psa

12.07.22 | 0 komentářů


Na co se při adopci psa z útulku či azylu zeptat? Podle čeho si parťáka vybrat a na co všechno se připravit? Čtěte na blogu KrmímKvalitně.

SdíletCo byste měli vědět před tím, než adoptujete psa

Co by měl vědět každý, kdo chce adoptovat psa z útulku či azylu?

Chcete si pořídit pejska a zároveň udělat správnou věc? Adoptujte ho! Ať už se jedná o psa s papíry, nebo ne, každý touží mít milující rodinu, teplý pelíšek a život plný radosti. Navíc, pokud si čtyřnohého parťáka adoptujete, poskytnete mu tím zázemí, a on vám to oplatí svou láskou, věrností a vděčností. 

Rozhodli jste se psího parťáka adoptovat a být pro něj tím nejlepším páníčkem? Pak děláte správnou věc! Než se rozmyslíte, jakého pejska si vyberete, zvažte několik faktorů. V útulku či azylu mohou být pejsci opuštění, zanedbaní nebo dokonce i týraní, a proto je potřeba se na adopci pořádně připravit. Co je dobré vědět, než vyrazíte do útulku adoptovat nového člena domácnosti?

Jakého pejska si vybrat?

První věc, kterou byste měli opravdu důkladně promyslet, je volba plemene. Ne nadarmo se říká “jaký pán, takový pes”, proto volte pejska podle vašeho stylu života. Popřemýšlejte, kolik máte prostoru v domě a hlavně, kolik na pejska budete mít času. 

 • Pokud bydlíte v bytě a chodíte denně na 8 hodin do práce, zvolte pejska staršího a klidnějšího. Bohužel, často se stává, že lidé vybírají pouze očima, takže si zvolí ročního pejska, k tomu křížence aktivních plemen (protože je krásný) a pak se diví, že po 8 hodinách v práci mají z bytu kůlničku na dříví.
 • Jste aktivní, milujete výlety a máte dostatek času? Adoptujte aktivního mladíka.
 • Jste spíše gaučák? Volte pejska kliďase, který už má pubertu za sebou.

Dalším důležitým kritériem při výběru jsou vaše předešlé zkušenosti se psy. Nikdy nepřeceňujte své schopnosti.

Nebojte se zeptat

Nejlepší je informovat se přímo v útulku či depozitu pro psy. Základní informace o vašem čtyřnohém příteli vám poskytnou jeho ošetřovatelé. Ptejte se jich co nejvíce, ať po týdnu společného soužití nevracíte pejska zpátky kvůli věcem, které jste nevěděli a které vás nepříjemně překvapily. 

Co by vás mělo zajímat nejvíce?

 • Snáší se s ostatními pejsky?
 • Je zvyklý na malé děti?
 • Je naučený chodit na vodítku?
 • Utíká?
 • Je plachý?
 • Na jaké jídlo je zvyklý?

Výdajem za adopci to nekončí

Dalším faktorem rozhodování jsou finance. Pejsek potřebuje kvalitní stravu a veterinární péči. Zvažte, zda budete schopni z rodinného rozpočtu dopřát pejskovi vše potřebné. Samozřejmě prvotní náklady jsou nejvyšší. Většinou za pejska zaplatíte adopční poplatek. V útulcích se jedná o cca 500 Kč, v soukromých azylech až 1 500 Kč. Další peníze utratíte za misky, pelíšek, obojek, vodítko, hračky atd., ale hlavně za kvalitní granule.

Kvalitu krmiva nikdy nepodceňujte

Vyvážená strava je pro psy stejně důležitá jako pro lidi. Pokud budete chtít šetřit na krmivu, existuje velká pravděpodobnost, že budete mít v budoucnu daleko vyšší náklady za veterinární péči.

Správně vybrané krmivo zajistí vašemu pejskovi správnou funkci trávicího systému, podpoří pevnost kloubů a kostí a bude mít pozitivní vliv na kůži a srst. Pes, který každý den dostává krmivo se správným složením a lahodnou chutí, je šťastný a většinou se dožije vyššího věku.

TIP: Nejste si jistí, jak a čím svého nového parťáka krmit? Nechte si od nás zdarma poradit krmivo na míru.

Jaký je rozdíl mezi adopcí z útulku, azylu a dočasné péče?

Azyly a dočasné péče pro psy jsou neziskové organizace závislé na finančních darech a adopčních poplatcích. Díky těmto poplatkům mohou spolky zachraňovat další pejsky. Pejsek z azylu či dočasné péče bude lépe socializovaný, bude mít čip a kompletní očkování. Útulky jsou dotovány státem či okolními obcemi. V některých útulcích bývají pejsci očkováni pouze proti vzteklině. Pejsků v útulcích je větší množství a personál se nedokáže každému z nich věnovat individuálně, proto pejskům z útulků chybí socializace a nesou si odtud jisté zlozvyky.

První dny mohou být náročné

Vybrali jste si konkrétního pejska a čeká vás první společný den doma? Nečekejte od nového parťáka žádné zázraky. Zřejmě má špatné zkušenosti s lidmi a je pro něj těžké vám začít hned důvěřovat. Každý pes je jiný. Každý má svou povahu. Ovšem jedno je všechny spojuje: Potřebují z vás cítit oporu a bezpečí. 

 • Pejsek mohl být často bitý a bude se bát vaší zvednuté ruky. 
 • Mohl být na dlouhou dobu zavřený sám v místnosti: v tom případě se bude bát být sám. 
 • Mohl žít ve smečce psů, tudíž není zvyklý na lidské hlazení. 
 • Neví, že čůrat se chodí ven: vše je pro něj nové. 

U adoptovaných pejsků se také může projevit separační úzkost. Váš nový parťák se na vás silně upne a následně se bojí být sám. Podívejte se, jak se strach ze samoty projevuje a jak jej odstranit.

Obrňte se trpělivostí! Může to trvat týden, měsíc, ale i půl roku, než si k vám pejsek najde cestu. Sami po čase uvidíte změnu, když si vzpomenete, jak vypadal, když jste si ho přivezli domů a jak vypadá teď. Trpělivost a láska dokáže s každým pejskem udělat divy. Nejdůležitější je to nevzdávat!

Adoptujte psa na celý život

Pes vám změní celý život. Je to plnohodnotný člen vaší rodiny a vy jste pro něj celý jeho svět. Berte na vědomí, že pes není věc. Má své city a potřeby. Neadoptujete ho jen na pár let, ale na celý život. Nikdo vás nebude milovat víc než pes, kterému jste dali novou šanci na lepší život.

Shrnutí: Co by měl vědět každý, kdo chce adoptovat psa?

 • Adopcí opuštěného pejska z útulku či azylu darujete novou šanci na lepší život.
 • Plemeno a stáří pejska volte podle svého životního stylu.
 • Při výběru zohledněte předešlé zkušenosti se psy.
 • Nebojte se při adopci zeptat na veškeré informace o psovi.
 • Než si k vám váš nový člen rodiny najde cestu, může to trvat týdny i měsíce. Proto se obrňte trpělivostí a nevzdávejte to. Existuje spousta podpůrných skupin na sociálních sítích, kde najdete mnoho tipů, jak daný problém s pejskem vyřešit nebo na koho se s ním obrátit. 

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Adoptujte psího seniora z útulku: 7 důvodů pro
Blog

Adoptujte psího seniora z útulku: 7 důvodů pro

16.09.22

Mají základní návyky a jsou neskutečně vděční. Psí senioři čekají v útulcích často na smrt, protože je nikdo nechce. Proč si jednoho pořídit?

Přečíst článek
Nevracejte psa do útulku: Tipy, jak zvládnout problémy
Poradna

Nevracejte psa do útulku: Tipy, jak zvládnout problémy

12.10.21 | Magdalena Bischofová

Pořídili jste si psa z útulku nebo odjinud, ale nevíte si s ním rady? Co s tím a proč byste ho rozhodně neměli vracet do útulku, vám prozradíme v novém článku.

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

 • Snadné opakování objednávek
 • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
 • Rychlejší nákup krmiva