Zdravotní potíže

Jak na zápach z psí tlamy: Tipy odborníků

22.12.22 | 0 komentářů


Co způsobuje nepříjemný zápach z tlamy? Přečtěte si, jaké vážné následky může mít a jak se ho účinně zbavit správnou péčí o chrup psa.

SdíletJak na zápach z psí tlamy: Tipy odborníků

Zabijáci v psích ústech: Ohrožuje zápach z tlamy život vašeho psa?

Páchne vašemu psovi z tlamy? Na vině může být zubní kámen, zánět dásní, nevhodná strava i vážné bakteriální onemocnění. Zjistěte příčinu. Můžete tak parťákovi dokonce zachránit život.

Koho se problém týká?

90 % psů starších 1 roku trápí zubní kámen a další problémy spojené s jejich tlamou. Nejčastěji za to může nekvalitní či měkká strava a špatná péče o psí chrup. 

Kvůli tomu se na zubech usazuje plak, kde se množí nejrůznější bakterie. Z plaku pak vzniká zubní kámen a bakterie se polykáním šíří do celého těla, kde mohou způsobit například zástavu srdce

Zápach z tlamy je první známkou toho, že je něco v nepořádku a měli byste to řešit dřív, než bude pozdě.

Rozpoznejte včas příznaky

První, co můžete zaznamenat, je zažloutlý plak u kořenů zubů, který se postupně mění v tvrdý zubní kámen. Ten už nehtem jen tak nesloupnete. Dásně kolem zubů jsou začervenalé a zanícené. 

Pes pak často ztrácí chuť k jídlu nebo se vyhýbá kousání tvrdších věcí, protože ho zuby viditelně bolí. Někteří nadšení přetahovači se dokonce přestanou přetahovat s hračkami. To vše provází nemizící zápach z tlamy, který se postupně zhoršuje.

Podle zápachu poznejte problém

Zápach z tlamy může být předzvěstí také problémů se žaludkem (hořký až kyselý), s ledvinami (je cítit močí) nebo známkou cukrovky (ovocný, sladký). Pokud dbáte na zubní hygienu svého parťáka, ale zápach z tlamy stále trvá, navštivte radši svého veterináře.  

Jak se správně starat o chrup psa?

Psi moc možností, jak si sami vyčistit zuby, zrovna nemají. Některým k tomu pomáhá okusování tvrdých věcí, jako jsou velké syrové kosti, kávové kořeny nebo žvýkací hračky. Těm, kteří tuto možnost nemají, musíte s ústní hygienou pomoci vy. 

Osvědčenou metodou je zhruba 2× týdně parťákovi zuby vyčistit k tomu určeným kartáčkem. Používejte výhradně psí pastu. Je chutná a každý psí parťák si na ní rád smlsne. Nechte psa pastu olízat, ať si na ni zvykne a pak můžete začít kartáčkem jemně čistit zuby od špičáků po řezáky. 

Vsaďte také na žvýkací dentální pamlsky, které účinně pomáhají v boji s plakem.

Pomoc z přírody

Skvělým pomocníkem je i kelpa, rozdrcená hnědá mořská řasa, kterou stačí přidávat do krmení. Dokáže zničit až 80 % zubního plaku a zubního kamene, vyléčí zánět dásní psa a zbaví ho v důsledku i odpudivého zápachu.

Řasa kelpa roste u pobřeží Norska a Islandu a zpracovává se vysoušením do podoby PlaqueOff  čisticího prášku. Chrání tak před škodlivými bakteriemi, které by se mohly usadit i na srdci vašeho psa a ohrožovat ho na životě. 

Pozor! Kelpa je bohatá na jód a neměli byste ji podávat psovi, který se léčí s hypotyreózou (onemocněním štítné žlázy). 

Prevence je důležitá

Základem je především prevence. Když už je zubní kámen i zánět dásní rozšířený, pomůže jedině odstranění (kamene a často i zubu) pod částečnou narkózou u veterináře

Zubní kámen je největší hrozbou pro malá plemena a plemena s krátkou čelistí (jako jsou třeba buldočci), kteří mají často nestandardní postavení zubů. Také dostávají granule o menší velikosti – přitom větší granule kousáním pomáhají plak čistit. 

Dostatečnou hygienou a péčí o chrup psa zabráníte šíření bakterií do organismu a možná zachráníte svému parťákovi i život.

Shrnutí: Prevence je důležitá, možná tak zachráníte i psí život

  • Zápach z tlamy je prvním signálem vážných zdravotních problémů.
  • Začínající plak se mění na zubní kámen, způsobuje zánět a bakterie pak ohrožují srdeční funkci.
  • Důležitá je prevence a správná péče o psí chrup. 
  • Čistit zuby pomáhá i okusování tvrdých věcí nebo mořská řasa kelpa.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Jak pečovat o chrup kočky? Rady veterinářky
Poradna

Jak pečovat o chrup kočky? Rady veterinářky

12.02.21 | Zuzana Veselá

Cítíte zápach z úst své kočky? Máte podezření na onemocnění zubů? Jak správně a jak často čistit zuby? Objevte tipy veterinářky na blogu KrmímKvalitně.cz.

Přečíst článek
3 důvody, proč vám štěně okusuje ruce a nábytek. Jak jej to odnaučit?
Poradna

3 důvody, proč vám štěně okusuje ruce a nábytek. Jak jej to odnaučit?

27.01.23 | Magdalena Bischofová

Každé štěně si musí projít přezubováním, obdobím vzdoru a pubertou. Jak před těmito rozmary zachránit váš nábytek a vše, co je vám cenné?

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

  • Snadné opakování objednávek
  • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
  • Rychlejší nákup krmiva