Zdravotní potíže

Falešná březost u fen: Projevy, tipy, délka trvání

22.08.22 | 0 komentářů


Chová se vaše fenka divně? Možná trpí falešnou březostí. Jak ji poznat a jak dlouho trvá? Objevte tipy na blogu KrmímKvalitně.

SdíletFalešná březost u fen: Projevy, tipy, délka trvání

Chová se vaše fenka divně? Možná je falešně březí

Příslušnice ženského pohlaví umějí být náladové napříč všemi živočišnými druhy. Někdy jsou zkrátka hormony silnější než ony samy. A někdy je z toho poměrně vážný problém. Zvláště, pokud víte jistě, že vaši fenu během hárání nikdo nenakryl. Aneb poznáte, když má fena falešnou březost? A jak ji řešit?

Co je to falešná březost u fen?

Falešná březost je psychický a tělesný stav, který postihuje nekastrované feny. Objevuje se většinou krátce po hárání, nejčastěji po 1 až 2 měsících. Fenka se náhle chová, jako by měla štěňátka, o která chce pečovat. Může to být její oblíbená hračka, polštář nebo třeba plyšák. A velmi ostře si je hlídá.

Jak poznat falešnou březost u feny

Fena se začne chovat jako nevrlá psí máma. Může být psychicky neklidná, agresivní vůči ostatním psům či naopak výrazně apatická. Většinou se u fen projeví nečekaný apetit, ale občas je to třeba i nechuť k jídlu.

Někdy se straní kolektivu, jindy pro změnu vyžaduje až neobvyklé množství pozornosti. Zkrátka hormonální houpačka, která může trvat až několik týdnů.

Změny v chování doprovází také tělesné projevy. Fenám se zvětšuje mléčná žláza, ve které se tvoří mléku podobný sekret nebo přímo mléko. Žláza je naběhlá, feny mívají tendence si ji lízat a podporovat tvorbu sekretu. 

Často může v mléčné žláze propuknout zánět, který je potřeba akutně řešit. Někdy se může projevit také zvýšená teplota nebo průjem

Co způsobuje falešnou březost?

Jednoduše hormony. Hladina hormonu progesteronu během hárání někdy zkrátka klesne příliš rychle, tělo na to zareaguje nadbytečnou tvorbou prolaktinu a „faleška“ je na světě. 

Prolaktin podporuje naběhnutí mléčných žláz a fena se cítí jako březí se vším všudy.

Co dělat? Postupujte rozvážně

Je-li vaše fenka falešně březí, není nutné hned plašit a vyhledávat veterináře. Při mírnějších klinických projevech stačí dodržet následující opatření:

  • Odeberte fence plyšáky a hračky symbolizující štěňátka.
  • Zajistěte jí dostatek pohybu, aby se nenudila.
  • Snižte také množství potravy (zejména bílkovin) a to na 7 až 14 dní.

Poměrně časté jsou bohužel silnější klinické projevy – konkrétně zvýšená teplota (nad 39 °C) a intenzivně se hromadící sekret v mléčné žláze, který může způsobit až zánět mléčné žlázy – v tom případě je nezbytné vyhledat veterinárního lékaře

S pomocí léků na falešnou březost pomůže zastavit laktaci a v případě zánětu nasadí léčbu.

Pokud se „faleška“ opakuje s každým háráním stále intenzivněji, je na zváženou, zda by nebylo lepší fence dlouhodobě ulehčit kastrací. Promluvte si o tom se svým veterinářem, po kastraci k falešné březosti už dojít nemůže. 

Jak dlouho trvá falešná březost?

Pseudogravidita, neboli falešná březost, často trvá tak dlouho, jako březost skutečná. Tedy od konce hárání zhruba 2 měsíce. 

Majitel si ale prvních projevů u své feny všimne zhruba třetí týden, kdy se začnou postupně projevovat vnější změny. Může mít tedy dojem, že to zase tak dlouho netrvá. Sekret produkují žlázy maximálně 4 týdny. 

Jak poznat falešnou březost od pravé

Pokud si nejste jisti, zda se u vaší fenky jedná o pseudolaktaci, nebo o pravou březost, a chcete si ušetřit nečekané chlupaté překvapení, je dobré zajít k veterináři

Březost feny lékař odhalí pomocí ultrazvuku již od 25. dne, přibližně od 45. dne lze pomocí rentgenového vyšetření určit i počet štěňátek.

A máte-li doma skutečně březí fenku, dopřejte jí něco pořádně výživného do čumáku. Právě teď to potřebuje více než kdy jindy.

Shrnutí: Falešná březost u fen mnohdy trvá i 2 měsíce

  • Klinické příznaky se objevují od mírných až po silné. Při silnějších projevech vždy kontaktujte veterináře.
  • Při opakovaných problémech je ke zvážení kastrace feny.
  • Buďte milí a starostliví, vaše fenka vás teď potřebuje víc než jindy. 

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Canicross: Psí sport, který vás společně dostane do formy.
Blog

Canicross: Psí sport, který vás společně dostane do formy.

14.07.22

Co je to canicross? Jak začít se psem běhat? Co je důležité znát před tím než se společnému běhu začnete věnovat? Čtěte na blogu KrmímKvalitně.

Přečíst článek
Jak krmit psa či kočku po kastraci
Výživa

Jak krmit psa či kočku po kastraci

12.07.22

Kastrace je velkým krokem v životě vašeho parťáka. Je potřeba upravit jídelníček, aby netrpěl nadváhou?

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

  • Snadné opakování objednávek
  • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
  • Rychlejší nákup krmiva