Blog

Canicross: Psí sport, který vás společně dostane do formy.

14.07.22 | 0 komentářů


Co je to canicross? Jak začít se psem běhat? Co je důležité znát před tím než se společnému běhu začnete věnovat? Čtěte na blogu KrmímKvalitně.

SdíletCanicross: Psí sport, který vás společně dostane do formy.

Šťastný pes v kondici aneb začněte společně běhat a seznamte se s canicrossem

Běhání se psem je perfektní způsob, jak zůstat fit a zároveň je to skvěle strávený čas po boku vašeho parťáka. Nadýcháte se čerstvého vzduchu a užijete si spoustu společné zábavy. Ovšem před tím, než si zavážete tenisky a vydáte se na společnou cestu za skvělou kondicí, přečtěte si rady a tipy, abyste si vy i váš pes užili běh na 110 procent.

Co to je canicross

Canicross, neboli běh se psem, je sport, který spojuje páníčky se svými parťáky. Pes má na sobě speciální postroj a běží před vámi. Pomáhá tak svým tahem k rychlejšímu běhu. Canicross utužuje váš vzájemný vztah a zároveň pomáhá aktivního psa unavit. Je však vhodný pouze pro dospělé psy. Pokud máte doma štěně, vyčkejte, až bude mít alespoň jeden rok. U obřích plemen se doporučuje počkat do 16 měsíců. Do té doby se můžete věnovat například procházkám, učení povelů a budovat vzájemný vztah.

Jak začít se společným běháním?

Každá psí rasa je jiná, každá má své vlastnosti a každá má také jiný vztah k běhání a pohybu vůbec. Středně velká, velká a obří plemena jsou obecně skvělými společníky při běhání. Mají perfektní výdrž a v rychlosti vám budou silnou konkurencí. Naopak malá plemena nejsou tak dobrými běžci. Ovšem co pes, to originál. I na první pohled lenivý buldoček může mít duši sprintera. Před prvním během si zjistěte co nejvíce informací o plemeni vašeho psa. Když budete předem znát výdrž svého parťáka, běh si spolu oba báječně užijete.

Kvalitní vybavení je základem

Jako první je potřeba pořídit si kvalitní vybavení. Nutností je sedák, odpružené vodítko a postroj pro psa. Sedák vybírejte tak, aby tah šel přes bedra, jinak by vás mohla bolet záda. Odpružené vodítko zabrání zbytečnému tahání či škubání a celý běh tak zpříjemní vám i parťákovi. Na vybavení se nevyplácí šetřit, kvalitní sedák, postroj a vodítko zajistí, že váš pes bude tahat s radostí. Navíc se jedná o investici na dlouhé roky.

Začínejte na krátkých tratích a uběhnete maraton

Nepokoušejte se hned trhat běžecké rekordy. První den se proběhněte jen kolem domu, druhý den společně proklusejte pár okolních ulic a třetí den zaběhněte zase o kousek dál. Posouvejte hranici svých možností a za pár týdnů zjistíte, že vy a váš pes společně doběhnete kamkoliv.

Žádná odřená kolena, žádné pošlapané packy

Po celou dobu běhu mějte svého chlupáče vždy na jedné straně. Během procházek jej naučte chodit u jedné z vašich nohou a když to zvládne bez jakýchkoliv problémů, začněte běhat. Tato technika zabrání tomu, aby vám pes podrazil nohy. Můžete si užívat rychlého běhu beze strachu, že svému malému sportovci šlápnete na packu či jej kopnete.

Nejlepší však je, když vás pes táhne dopředu a beží uprostřed před vámi. Kdybyste se chtěli zúčastnit canicrossových závodů a poměřit tak síly s jinými běžci se psy, je dokonce nutností, aby pes do cíle doběhl v tahu, nebo minimálně vedle vás, ale s chutí jít dopředu. V případě, že by vám pes běžel za patami, byli byste jako tým diskvalifikováni. 

Jak na první trénink?

Zavodněte parťákův organismus

Při fyzickém výkonu ztrácí psi spoustu tekutin jejich intenzivním dýcháním, což může způsobit dehydrataci a následné zdravotní potíže. Ideální doba pro zavodnění vašeho psa před tréninkem je minimálně 1 hodina, nejlépe však 2 hodiny, aby pes neměl žaludek zaplněný vodou. 2 hodiny před tréninkem = 15 ml vody na kilogram hmotnosti psa. Pokud budete psa zavodňovat 1 hodinu před tréninkem, doporučujeme množství vody snížit o polovinu.

TIP: Žádný parťák nezačne pít vodu jen tak na povel. Nejlepším a zároveň nejsnadnějším řešením je vodu něčím ozvláštnit. Smíchejte ji například s toppingem nebo kapsičkou. Nejen, že si pochutná, ale navíc získá potřebné množství vody na trénink.

Následně psa vyvenčete a protáhněte

Psí organismus, stejně jako lidský, potřebuje určitou dobu přípravy na to, aby mohl podávat maximální výkon. Jak na to? Nejdříve psa zahřejte chůzí s postupným zrychlováním do lehkého klusu. Následně jej protáhněte. Nejdůležitější je protáhnutí velké svalové skupiny kolem kořenových kloubů (lopatka, rameno, kyčelní kloub) a páteře.

 • Protažení předních nohou: podávání pacek, poklona a úkroky
 • Protažení svalů zadních nohou: podávání zadních pacek (dopředu, dozadu), natažení se nahoru – opření se o páníčka nebo strom.
 • Protažení svalů podél páteře: otočky, slalom mezi nohama, obíhání stromu, natahování se ve stoje za pamlskem (u ramene, pod hrudníkem, nad hlavou, u posledního žebra, kyčelního kloubu, kolene, prstů).

Posledním krokem je postroj

Nasaďte psovi postroj a můžete pozvolna vyběhnout. Po výkonu parťákovi sundejte postroj, pomalu jej vychoďte a znovu protáhněte. 

Voda nad zlato

Vždy si s sebou vezměte dvě lahve vody – jednu pro vás a jednu pro vašeho zvířecího parťáka. Při běhu si dělejte pravidelné zastávky na pití. Pohlaďte a pochvalte svého parťáka, oba se dostatečně napijte a chvíli se kochejte krajinou. V teplých dnech běhejte poblíž jezera či řeky, kde se může váš pes příjemně ovlažit nebo si trochu zaplavat.

Sledujte počasí

„Bolí mě kolena, asi bude pršet.“ Někteří z nás jsou rosničkami sami o sobě, ale to nestačí. Sledujte podrobnou předpověď počasí a podle toho naplánujte čas a trasu každého vašeho běhu. Vám možná nevadí běhání ve 30 °C, ovšem nezapomínejte, že váš pes má hustou srst a běhání ve vysokých teplotách pro něj může být utrpení. Když je naopak zima a vy se raději zahrabete do peřin, váš pes bude běh v chladnějším počasí milovat. Zkuste to – studený vítr vás bude oba pohánět vpřed a budete lámat rekordy.

Jak budovat kondičku u psa?

Zlepšujte u vašeho čtyřnohého parťáka kondičku také jiným způsobem než canicrossem. Skvělým tipem je běh na volno nebo kondiční plavání, které je šetrné pro psí klouby. Zjistěte, jak na kondiční plavání se psem.

TIP: Nezapomeňte na pestrou a vyváženou stravu pro vašeho psího sportovce, podívejte se, jak krmit aktivního psa.

Co když pes netahá dopředu?

Z počátku většina psů běhá vedle psovoda. Pes musí získat sebevědomí, dejte mu čas. Až bude na běhání s vámi zvyklý, zapomínejte se o kousek vzadu a v případě, že pes nekopíruje vaši nohu a zůstane o trochu popředu, velmi ho slovně pochvalte

Psa během tréninku nepamlskujte. Slovní pochvala je to jediné, co pes za odměnu dostává. Po několika zdařilých pokusech můžete také psa odměnit tím, že jej na chvíli necháte běžet vedle vás na volno, trasu vezmete kolem rybníka, kde se pes bude moci zchladit a zaplavat si, nebo ho necháte pohrát si s jinými.

Běh se zkušenějším psím běžcem je rozhodně také řešením, jelikož váš pes bude zkušenějšího psího kamaráda velmi rád honit a následovat jej… Proto již existují kurzy canicrossu po celé České republice, kde pravidelně pod dohledem zkušeného trenéra můžete vyběhnout i s jinými pejskaři, a učit tak psa správnému tahu a povelům, jako je zastavení, zpomalení, bezpečné přebíhání jiného psa nebo zabočování do stran. Také odbouráváte agresi vůči druhým psům a dochází k úspěšné socializaci.

Shrnutí: Šťastný pes v kondici aneb začněte společně běhat a seznamte se s canicrossem

 • Canicross zlepšuje tělesnou kondici, utužuje váš vzájemný vztah a zároveň pomáhá aktivního psa unavit. 
 • V první řadě je důležité vybrat kvalitní vybavení pro běh, které bude pohodlné jak pro vás, tak i pro vašeho parťáka.
 • Začínejte pozvolna kratší trasou, postupně úseky prodlužujte.
 • Nezapomeňte na správnou hydrataci psa a jeho protažení před tréninkem.
 • Po běhu nechte parťáka vydýchat při procházce a na závěr jej nezapomeňte protáhnout, stejně jako před během.
 • Pokud chcete mít jistotu, že vše děláte správně, přečtěte si knihu Běhej se psem od Šimona Cipro, nebo se obraťte na zkušeného trenéra a vyzkoušejte hromadný trénink s více běžci a psy. 

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Krmivo pro aktivního psa: Tipy na vyváženou stravu
Výživa

Krmivo pro aktivního psa: Tipy na vyváženou stravu

16.05.19 | Magdalena Bischofová

Má váš pes pravidelný trénink? Pak rozhodně potřebuje vyváženou stravu. Jaké krmivo je vhodné pro aktivní psy a psy v zátěži? Čtěte na blogu KrmímKvalitně.

Přečíst článek
Jak naučit bezpečně psa plavat?
Poradna

Jak naučit bezpečně psa plavat?

09.07.21 | Magdalena Bischofová

Chcete v létě se psem k vodě, ale váš pes neumí plavat? A nebo plave naopak tak dobře, až o něj máte strach? Poradíme, jak se v obou situacích zachovat.

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

 • Snadné opakování objednávek
 • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
 • Rychlejší nákup krmiva