18. Únor 2016

Co by měl vědět každý, kdo chce adoptovat psa z útulku či azylu


Pes nejvěrnější přítelChcete si pořídit psa a zároveň udělat správnou věc? Adoptujte ho
 

Ať je to pes s papíry původu či voříšek, každý si zaslouží milující rodinu a život plný lásky, radosti a her. V životě nezažijete vděčnějšího a věrnějšího čtyřnohého přítele, než je ten adoptovaný. Jste člověk se srdcem na správném místě a rozhodli jste se adoptovat psího sirotka a být pro něj tím nejlepším páníčkem? Gratulujeme, udělali jste správnou věc! Než se ovšem rozhodnete, jakého pejska si vybrat, zvažte prosím při výběru psího bezdomovce několik faktorů. 

Jaký pán, takový pes

První věc, kterou byste měli opravdu důkladně promyslet, je volba plemene. Popřemýšlejte, kolik máte prostoru v domě a hlavně kolik na pejska budete mít času. Pokud bydlíte v bytě a chodíte denně na osm hodin do práce, zvolte raději pejska staršího a klidnějšího. Bohužel, často se stává, že lidé vybírají pouze očima, takže si zvolí ročního pejska, k tomu křížence aktivních plemen (protože je krásný) a pak se diví, že po osmi hodinách v práci mají z bytu kůlničku na dříví. Zvolte si pejska vždy podle svého životního stylu. Jste aktivní, milujete výlety a máte dostatek času? Adoptujte aktivního mladíka. Jste spíše gaučák? Volte raději pejska kliďase, který už má pubertu za sebou. Důležité jsou i vaše zkušenosti s pejsky. Nepřeceňujte své schopnosti!

 

Nebojte se zeptat

Nejlepší je informovat se přímo v útulku či depozitu pro psy. Základní informace o vašem čtyřnohém příteli vám poskytnou jeho ošetřovatelé. Ptejte se jich co nejvíce, ať po týdnu společného soužití nevracíte pejska zpátky kvůli věcem, které jste nevěděli a které vás nepříjemně překvapily. Co by vás mělo zajímat nejvíce: "Snáší se s ostatními pejsky? Je zvyklý na malé děti? Je naučený chodit na vodítku? Utíká? Je plachý? Na jaké jídlo je zvyklý?" Nestyďte se a nebojte se na všechno zeptat!
 

Nikdy to nevzdávejte 

Vybrali jste si a čeká vás první společný den doma. Nečekejte od svého nového parťáka žádné zázraky. Zřejmě má špatné zkušenosti s lidmi a je pro něj těžké vám začít hned věřit. Každý pes je jiný. Každý má svou povahu. Ovšem jedno je všechny spojuje - potřebují z vás cítit oporu a bezpečí.  Pejsek mohl být často bitý a bude se bát vaší zvednuté ruky. Chlupáče mohli na dlouhou dobu zavírat samotného -v tom případě se bude bát být sám v zavřené místnosti. Mohl žít ve smečce psů, tudíž není zvyklý na lidské hlazení. Neví, že čůrat se chodí ven. Vše je pro něj nové. Obrňte se trpělivostí! Může to trvat týden, měsíc, ale i půl roku, než si k vám pejsek najde cestu, ale ten pocit, když vám dá váš miláček poprvé pusu, když vás každý den vítá vrtící se ocásek - ten je k nezaplacení. Potom si vzpomenete na tu kňučící hromádku neštěstí, kterou jste si přivezli domů, a uvidíte toho krásného a silného psa, kterého jste z něj vychovali. Trpělivost a láska dokáže s každým pejskem udělat divy. Nejdůležitější je to nevzdávat!

 

Nepodceňujte výběr krmiva

Pes nejvěrnější přítel

Dalším faktorem rozhodování jsou finance. Pejsek potřebuje kvalitní stravu a veterinární péči. Zvažte, zda budete schopni z rodinného rozpočtu dopřát pejskovi vše potřebné. Samozřejmě prvotní náklady jsou nejvyšší. Většinou za pejska zaplatíte adopční poplatek. V útulcích se jedná o cca 500 Kč, v soukromých azylech až 1 500 Kč. Je to sice podstatný rozdíl, ale má to své důvody. Útulky jsou dotovány státem či okolními obcemi.

 

Azyly a dočasné péče o psy jsou neziskové organizace, které jsou závislé na finančních darech a adopčních poplatcích. Díky těmto  poplatkům mohou tyto spolky zachraňovat další pejsky. Pejsek z azylu či dočasné péče bude lépe socializovaný, bude mít čip a kompletní očkování. V některých útulcích bývají pejsci očkováni pouze proti vzteklině.

Je to jen na vás, odkud si nakonec pejska vezmete. Další peníze utratíte za misky, pelíšek, obojek, vodítko, hračky atd., ale hlavně za kvalitní granule.

 

Kvalitu krmiva opravdu nikdy nepodceňujte!

Vyvážená strava je pro psy stejně důležitá jako pro lidi. Pokud budete chtít šetřit na krmivu, existuje velká pravděpodobnost, že budete mít v budoucnu daleko vyšší náklady za veterináře.

Správně vybrané krmivo zajistí vašemu pejskovi správnou funkci trávícího systému, omezí výskyt zažívacích problémů, podpoří pevnost kloubů a kostí a bude mít pozitivní vliv na jeho kůži a srst. Dobře živený pes se dožije vyššího věku. Pes, který si pochutnává na krmivu se správným složením a lahodnou chutí je prostě a  jednoduše šťastný.
 

 

Adoptujte psa na celý život

Pes vám změní celý život. Je to plnohodnotný člen vaší rodiny a vy jste pro něj celý jeho svět. Buďte prosím zodpovědní a uvědomte si, že pes není věc, ale má své city a potřeby. Neadoptujete ho jen na pár let, adoptujete ho na celý život. Nikdo vás nebude milovat víc než pes, kterému jste dali novou šanci na lepší život. 

heart Děkujeme vám

"Za organizaci Pes nejvěrnější přítel, z.s. bych chtěla poděkovat všem lidem, kteří nám posílají dary, ať už finanční či hmotné, a tak vynahrazují psím sirotkům domov a teplo rodinného krbu. Náš velký dík patří také firmě KRMÍM KVALITNĚ s.r.o., která našim chlupatým svěřencům poskytuje kvalitní německé granule Bewi Dog. Pejskům hrozně chutnají a my si můžeme být jisti jejich kvalitním složením. Pomoci psím sirotkům můžete také vy, ať už tímto dobrým papáním či příspěvkem na transparentní účet č. 222666000/2010. Za každou korunu a každou plnou misku žrádla vám budeme vděčni nejen my, ale hlavně spokojená bříška psů bez domova, kteří ještě nenašli milující rodinu."


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Jak naučit vašeho psa chůzi na vodítku

Jak naučit štěně chůzu na vodítku? Co vše k tomu potřebujete? A co dělat, když pes na vodítku tahá? Dočtete se ZDE.

Jak vybrat kvalitní krmivo, aniž byste za něj utráceli jmění

Dáte na reklamu nebo spoléháte na své znalosti? Zjistěte, co se píše ve složení malým písmem, jak vybrat krmivo pro citlivé psy a jak je to skutečně s tuky v krmivech.

HLEDÁTE KRMIVO,
které bude odpovídat potřebám vašeho mazlíčka?

Naši odborníci na výživu se postarají o to, aby váš mazlíček prožil šťastný život díky krmivu, které přesně odpovídá jeho potřebám.

Chci krmivo na míru