3. Leden 2016

Můj pes nebo kočka se drbe: Jak vyřešit potíže se srstí a kůží jednou provždy?

Jste zodpovědný majitel, který chce mít psa se zdravou kůží, lesklou srstí a bez kožních potíží? Možná vás ani nenapadlo, že příčinou trápení vašeho mazlíka může být nevhodná strava, alergie nebo potravinová intolerance. Právě stav kůže a srsti odráží celkový stav imunity vašeho psa, a pokud je s nimi něco v nepořádku, je nutné danou situaci co nejdříve řešit.
 

Pomozte svému zvířecímu parťákovi bez léků i veterináře

Po krásné a lesklé srsti touží nejen chovatelé psů, kteří navštěvují výstavy se svými šampiony, ale také každý, kdo chce mít zdravého psa.
 

Jestliže si nejste jisti, zda váš domácí mazlíček trpí kožními potížemi, zkuste odpovědět na následující otázky:

  • Máte pejska, kterému nadměrně vypadává srst?
  • Je kůže vašeho mazlíka suchá a objevují se na ní lupy nebo je naopak příliš mastná?
     

Pokud jste odpověděli ANO na jednu z otázek, určitě pokračujte ve čtení tohoto článku. Poradíme vám, jak můžete vyřešit onemocnění kůže vašeho pejska bez návštěvy lékaře a léků.
 

Má váš pes kožní onemocnění?

Častým projevem potíží s kůží u psa je nadměrné vypadávání srsti, lámavá srst bez lesku, změna barvy srsti (málo výrazné barvy) apod. Nejčastější příčinou bývá krmivo, ve kterém chybí pro vašeho zvířecího kamaráda důležité živiny.

Kožní problémy psů se dají vyřešit kožními doplňky stravy.Dopřejte svému psovi kvalitní krmivo.Hypoalergenní krmiva pro citlivé psy.

Nadměrné línání značí první potíže

Psi, kteří žijí v bytě či domě, ztrácejí svou srst celoročně a zhruba dvakrát do roka línají ve větším množství. U samců se to obvykle řídí ročním obdobím a u fenek hladinou hormonů, kdy obvykle 4–5 měsíců po hárání kompletně shodí srst, která jim pak doroste nová. Má to úzkou spojitost s hormonálním cyklem a není potřeba se znepokojovat. V tomto období je rozumné přidat vaší čtyřnohé parťačce do krmení doplňky stravy na podporu růstu srsti a každý den psa vyčesávat, abyste jej co nejdříve odumřelé srsti zbavili a mohla jim narůst nová.
 

Pokud váš pes nebo fenka ztrácí až přespříliš svou srst i mimo línající období, pak se může jednat o průvodní jev některého onemocnění nebo o nedostatek živin. V takovém případě přidejte do krmiva přípravek na srst, případně lososový olej. Berte tyto preparáty pouze jako doplňkové, protože samy o sobě nemohou zcela vyřešit příčinu, která bývá v nesprávném krmivu.
 

Kožní alergie psů na granule

V posledních letech se ve velké míře setkáváme s alergií u psů, která velmi často vzniká kvůli špatně zvolenému nebo nekvalitnímu krmivu. Znám celou řadu psů, u kterých byla alergie diagnostikována nevhodně a pouhým odhadem. Byly to případy, kdy pejsci dostávali granule obsahující nějakou „formu kuřecího masa“, zpravidla v podobě vedlejších produktů, a tak jim veterináři automaticky diagnostikovali alergii na kuřecí maso. Ale pejskové byli po přechodu na jiné krmivo s obsahem kvalitní kuřecí moučky a kuřecího masa zcela bez potíží. 
 

Jak rozpoznat alergii u psa?

S kvalitním krmivem zmenšíte riziko vzniku alergií u vašeho psa.Pokud vašeho zvířecího parťáka trápí nadměrné drbání, zarudnutí kůže nebo se okusuje a olizuje na různých částí těla, pak se s největší pravděpodobností jedná o alergii nebo nesnášenlivost na některou ze složek obsažených v krmivu. Nejčastěji tyto příznaky způsobují výrobky z pšenice, kuřecí maso, hovězí maso a kravské mléko.
 

Nezapomínejme ani na alergie na vnější vlivy – tráva, aviváž, šampón apod. Pokud chcete mít 100% jistotu, existují krevní testy, které vám ukáží, jaké potraviny vašemu čtyřnohéhmu kamarádovi nedělají dobře. V takovém případě podstupte s pejskem eliminační dietu nebo zvolte kvalitní krmivo, které se obvyklým alergenům ve svém složení vyhýbají.
 

Čím krmit psa s nemocí kůže nebo špatnou srstí?

Pro pejsky s citlivou kůží a špatnou srstí zvolte krmivo zcela bez obilovin a obvykle s jinou bílkovinou než je kuřecí. Velmi vhodné je jehněčí, králičí nebo kachní maso. Nejlepší volbou, v případě nemocného psa, jsou hypoalergenní krmiva.
 

Příběh ze života

Kamarádka Jana měla křížence střední velikosti jménem Míša. Ten již od útlého věku trpěl na suchou a lupovitou kůži a byl krmen běžným komerčním krmivem. U veterináře nechali provést stěry a rozbory, zda nemá Míša kůži napadenu bakterií či parazitem, ovšem bez jasného výsledku. Stav pejska se po půl roce ještě zhoršil – Míša se často drbal, a tak mu Jana koupila poměrně drahé veterinární šampóny, které mu měly ulevit od svědivosti a jeho nemocnou kůži zhojit. Po nasazení této kůry sice došlo k lehkému zlepšení, ale kožní onemocnění stále nezmizelo. Nedalo mi to a koupila jsem Míšovi menší pytel krmiva bez obsahu kuřecího masa a obilovin, což jsou známé alergeny a Janě ho věnovala. Zajímá vás, jak Míša vypadal po dvou měsících? Zcela bez obtíží. Vymizelo i škrabání a jeho kůže byla najednou krásně růžová. Za dalšího půl roku Míšovi narostla krásná, lesklá a bohatá srst.
 

Hypoalergenní krmiva pro citlivé pejsky

Krmivům, která se věnují citlivým psům, se říká hypoalergenní krmiva. Jsou to granule se specifickou skladbou složení. Obvykle bývají monoproteinová, to znamená, že zdrojem bílkoviny je pouze jeden druh masa. Přílohou jsou obvykle jednoduché a lehce stravitelné suroviny, jako je například hnědá rýže nebo sladké brambory. Tuk je přesně specifikován a zcela zbaven bílkovin.
 

Příkladem kvalitního hypoalergenního krmiva jsou např. Best Breeder či GranataPet. Oba typy granulí jsou samozřejmě vhodné i pro zdravé psy a slouží jako skvělá prevence alergií. U psů, kteří už mají zdravotní potíže (ať už alergické či trávící), má výborné výsledky.
 

Krmíte svého psa správně? 

Požádejte o radu naše výživové odborníky, kteří s vámi rádi a zcela zdarma proberou složení vašeho krmiva a doporučí vám vhodnou změnu právě pro vašeho pejska. Důležité je, si uvědomit, že vy jste ten, kdo je zodpovědný za obsah misky vašeho čtyřnohého kamaráda. Rozhodnutí je vždy na vás, protože váš pes ho sám udělat nemůže. 

..

enlightened Chcete správně pečovat o srst svého psa? Mrkněte se také na náš článek o tom, Jak správně koupat a kartáčovat svého psa, aby se na to příště těšil


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

6 tipů, jak zaručeně poznat potravinovou alergii u svého mazlíčka

Potravinovou alergií může trpět každý mazlíček. Poznejte hlavní příznaky alergie na některé potraviny a dopřejte svému čtyřnohému miláčkovi kvalitní krmivo bez umělých barviv, konzervantů a jiných chemických přísad.

Jak vybrat kvalitní krmivo, aniž byste za něj utráceli jmění

Dáte na reklamu nebo spoléháte na své znalosti? Zjistěte, co se píše ve složení malým písmem, jak vybrat krmivo pro citlivé psy a jak je to skutečně s tuky v krmivech.

HLEDÁTE KRMIVO,
které bude odpovídat potřebám vašeho mazlíčka?

Naši odborníci na výživu se postarají o to, aby váš mazlíček prožil šťastný život díky krmivu, které přesně odpovídá jeho potřebám.

Chci krmivo na míru