3. Leden 2016

Můj pes nebo kočka se drbe: Jak vyřešit potíže se srstí a kůží jednou provždy?

Má váš pes kožní onemocnění?

Pokud si nejste jisti, zda váš domácí mazlíček trpí kožními potížemi, zkuste odpovědět na následující otázky:

  • Máte doma psa či kočku, kterým nadměrně vypadává srst?

  • Je kůže vašeho mazlíčka dlouhodobě suchá a objevují se na ní lupy?

  • Je jeho kůže naopak příliš mastná? 

  • Objevuje se u něj zarudnutí, vyrážka či nadměrné svědění kůže?

Pokud jste odpověděli ANO na alespoň jednu z položených otázek, je pravděpodobné, že se vašeho chlupatého přítele trápí onemocnění kůže. Jeho nejčastějším projevem bývá zmíněné vypadávání srsti, lámavá srst bez lesku, změna barvy srsti (její reznutí či zesvětlení) a svědění kůže či vyrážka.

Příčina vzniku těchto potíží bývá často vázaná na krmivo, ve kterém buď chybí pro vašeho zvířecího kamaráda důležité živiny, nebo naopak v něm přebývají látky, na které je váš parťák alergický. Právě na krmivo je proto vhodné zaměřit primární pozornost při snaze svému pejskovi či kočce pomoci. 

Kdy se vyplatí zbystřit? 

Nadměrné línání značí první potíže

V prvé řadě je důležité říct, že ne každé línání znamená problém. Psi, kteří žijí v bytě či v domě, ztrácejí svou srst celoročně a zhruba dvakrát do roka línají ve větším množství. U samců se to obvykle řídí ročním obdobím, u fenek naopak rozhoduje hladina jejich hormonů. Ztráta srsti je u nich úzce spojena s hormonálním cyklem a proto obvykle do 4-5 měsíců po hárání kompletně obmění srst. 

V tomto období není důvod se znepokojovat, je pouze rozumné přidat vaší čtyřnohé parťačce do krmení doplňky stravy na podporu růstu srsti a zároveň ji každý den vyčesávat, abyste ji co nejdříve zbavili odumřelé srsti a na jejím místě mohla narůst nová. Což platí pro všechny psy i kočky v období línání.

Problém nastává v okamžiku, kdy váš mazlíček ztrácí srst výrazně i mimo línající období

V té chvíli může jít o průvodní jev nějakého onemocnění, případně o nedostatek živin v těle vašeho parťáka. Do jeho krmiva můžete zkusit přidat lososový olej, berte však tyto preparáty pouze jako doplňkové. Stav srsti mohou zlepšit, samy o sobě ale nevyřeší příčinu, která se často ukrývá v nesprávném krmivu.

Jak rozpoznat alergii u psa či kočky

Špatně zvolené či nekvalitní krmivo je velmi častou příčinou problémů se srstí i nejrůznějších alergií, které se u psů a koček mohou objevit. Velkým strašákem je zejména kuřecí maso, které je běžným zdrojem proteinů v krmivu a mnoho lidí jej považuje za významný alergen. 

Svou roli však hraje kvalita masa – zatímco odpadní maso a nekvalitní moučka působí mazlíčkům skutečně potíže, kvalitní maso i moučku z něj vyrobenou zvířata snáší většinou dobře. 

Totéž platí i u hovězího masa, které se také řadí mezi potenciální alergeny a to spolu s pšenicí, kukuřicí či kravským mlékem. U mazlíčků mohou tyto suroviny (kromě problémů se srstí) způsobit: 

  • vyrážku spojenou s nadměrným drbáním

  • zarudnutí kůže

  • okusování a olizování různých částí těla (nejčastěji tlapek)

Příznaky jsou typické pro alergii, případně nesnášenlivost některé ze složek potravy, a jakmile se objeví, je vhodné zapátrat po jejich původci. Zvolit můžete krevní testy, které provede veterinář a problematické potraviny určí. Jde však o poměrně drahou variantu, po které se vyplatí sáhnout u opravdu komplikovaných případů.

Jednodušší řešení představuje eliminační dieta, při které postupně vyřazujete ze stravy krmiva obsahující možné alergeny a sledujete reakce psa či kočky. Dojde-li ke zlepšení stavu, podařilo se vám velmi pravděpodobně identifikovat problematickou složku, kterou už do stravy svého chlupáče nezařazujte. Naopak sáhněte po kvalitním krmivu, které je vhodné i pro citlivé psy a kočky. 

Pokud však problémy u vašeho čtyřnohého parťáka přetrvávají i po změně stravy, vyhledejte raději veterináře. Kožními problémy se totiž projevuje nejen alergie a potravinová intolerance, ale také celá řada dalších onemocnění (např. autoimunitní či endokrinní), jejichž diagnostika může trvat delší dobu a rozhodně se vyplatí je nepodcenit.

Čím krmit psa s citlivou kůží nebo špatnou srstí 

U mazlíčků s citlivým zažíváním, problematickou kůží a špatnou srstí je nejlepší sáhnout po krmivu s jednoduchým složením. Ideální volbu představuje hypoalergenní krmivo, které vyniká specifickým obsahem. 

Obvykle v něm najdete jediný zdroj živočišných bílkovin, zejména jehněčí, králičí či kachní maso a vyhýbá se také problematickým obilným složkám. Přílohu v nich často tvoří jednoduché a lehce stravitelné suroviny, jakými jsou vedle zeleniny například hnědá rýže či sladké brambory. 

Příkladem takto kvalitního hypoalergenního krmiva je např. krmivo značky Best Breeder. Je vhodné i pro zdravé psy a slouží jako skvělá prevence alergií. Výborné výsledky však mají i u psů, kteří se se zdravotními obtížemi už potýkají, ať už v podobě alergií či jiných trávicích komplikací. 

Nevíte, jaké krmivo pro svého psa zvolit? Pomůžeme vám

Pokud vašeho čtyřnohého přítele trápí problematická kůže a srst a vy si nejste jistí, jak mu pomoci výběrem krmiva, rádi vám poradíme. Naši výživoví specialisté s vámi zcela zdarma proberou stav vašeho mazlíčka i složení krmiva a doporučí změnu vhodnou právě pro něj. 

Chcete správně pečovat o srst svého psa? Mrkněte se také na náš článek o tom, Jak správně koupat a kartáčovat svého psa, aby se na to příště těšil.


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

6 tipů, jak zaručeně poznat potravinovou alergii u svého mazlíčka

Někteří vědci tvrdí, že alergie je genetickou záležitostí a vliv na ni má dědičnost. Jiní zase říkají, že alergie u mazlíčků vzniká v důsledku chemikálií obsažených v krmivech. Pravdou však zůstává, že alergií dnes může trpět opravdu každý mazlíček. Vyplatí se proto poznat její příznaky i všechny možné spouštěče. Které to jsou?

Jak vybrat kvalitní krmivo, aniž byste za něj utráceli jmění

Dáte na reklamu nebo spoléháte na své znalosti? Zjistěte, co se píše ve složení malým písmem, jak vybrat krmivo pro citlivé psy a jak je to skutečně s tuky v krmivech.