30. Červen 2019

Proč můj pes vyje?

Stejně jako my lidé, tak i psi se musí umět dorozumět s ostatními hafany nebo lidmi. Vytí je jejich přirozenou součástí, kterou mají v genech po svých předcích. Mají tento zvukový projev ve své povaze hluboce zakořeněný a může mít všelijaké důvody. Zpozorněte a naslouchejte svému čtyřnohému parťákovi. Během chvíle zjistíte, že má jeho vytí v různých situacích odlišný význam, který je potřeba rozlišovat. 

Uvažovali jste, proč pes vyje? Co ho k tomu vede? Zjistili jsme pro vás několik důvodů.

Z jakého důvodu pes vyje?

Každý majitel psa by měl přijmout skutečnost, že vytí je přirozený zvukový projev psa a jeho mazlíček ho nedělá naschvál nebo z pomsty. Je to zcela bezprostřední projev jako dětský pláč, smích či křik. Abyste mu lépe porozuměli, sepsali jsme pro vás několik základních tipů, které vám mohou napovědět, co vám vytím chce pes říct. 

  • Upoutání pozornosti

Odcházíte do práce a za dveřmi vašeho příbytku se začne ozývat tesklivé, dlouhé a vytrvalé vytí, které je doprovázeno kňučením a štěkáním? Nestrachujte se, není v nebezpečí. Jen se mu nelíbí, že odcházíte a jeho jste nechali doma samotného. Touží po vaší přítomnosti a snaží se vás přivolat zpět. 

  • Prostředek dorozumívání

Je noc, vše kolem vás utichlo a váš zvířecí parťák se rozhodl komunikovat s vyjicími psy z okolí. Jak jinak to udělat než začít výt? Je to pro hafany ideální způsob, jak se dorozumět na větší vzdálenosti. 

  • Upozornění na nebezpečí

Vytím může pes varovat před nezvaným hostem, který se blíží ke dveřím nebo třeba cizím psem potulujícím se po vaší zahradě. Zvládne tak účinně upozornit na nebezpečí, které na vás může čekat. 

  • Reakce na vysoké zvuky

Okolo vašeho domu projíždí s hlasitým houkáním sanitka, v závěsu za ní ječí požární vůz a váš pes se ke kvílení přidává. To samé se stane, když slyší výt jiného psa nebo třeba i v případě, kdy začnete hrát na hudební nástroj či pískat s hračkou. Vnímá totiž tyto zvuky jako od smečky a chce na ně reagovat.

  • Volání o pomoc

Dalším důvodem, proč váš psí společník vyje, může být bolest. Pokud je psovi věnována z vaší strany pozornost, žádný vetřelec není na dosah, nejsou slyšet sirény, ale přesto pes kvílí, je nutné ověřit jeho zdraví. Pokud sami nepoznáte, zda je vše v pořádku, obraťte se co nejdříve na veterináře pro radu. 

Pes vyje z různých příčin. Jak poznat, z jakého důvodu tento zvukový projev má váš hafan?

enlightenedMáte psa, který žije na zahradě? Mrkněte se do našeho dalšího článku a zjistěte, na co si dát pozor, aby byl váš hafan v bezpečí a spokojený.


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Jak odnaučit štěně kousat nábytek, ruce a další věci

Chcete odnaučit svého malého hafana kousat, co by nemělo? Zjistěte nejdříve, co ho k tomuto chování vede. Máme pro vás tipy.

HLEDÁTE KRMIVO,
které bude odpovídat potřebám vašeho mazlíčka?

Naši odborníci na výživu se postarají o to, aby váš mazlíček prožil šťastný život díky krmivu, které přesně odpovídá jeho potřebám.

Chci krmivo na míru