23. Duben 2019

Štěně se pořád drbe a škrábe - kde hledat příčinu?

Máte doma malé roztomilé chlupaté stvoření? Štěká, běhá, dovádí a je na něj radost koukat... jen to ustavičné drbání vás nenechává klidnými. Kde je problém? Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Důvody mohou být různé, zkusme si některé z nich připomenout.

Škrábe se váš parťák až příliš často? Zalepují se mu víčka? Příčinou může být zánět uší a očí u psů nebo koček.

Psí blechy

Nejběžnější příčinou drbání jsou zákeřné psí blechy. Jakmile se tyto skákající potvůrky dostanou do kožichu, dokážou pěkně potrápit vašeho pejska. Někteří psi mohou na bleší kousnutí reagovat alergicky.

Blechy se množí velmi rychle, proto se jich zbavte co nejdříve, než vám zamoří celý byt. Ale pozor! Nestačí jen odstranit samotné blešky, je třeba vyhubit i jejich vajíčka, jinak se budete opět potýkat s dalšími útoky. Zvolte takový přípravek, který zničí celou jejich armádu a pamatujte na vhodná antiparazitika.

Suchá a podrážděná pokožka

Pokud má váš parťák suchou a podrážděnou pokožku, tvoří se mu lupy a ty mohou být důsledkem napadení parazity, např. roztoči, kdy nejznámější z nich je dravčík. Jak vašeho psího miláčka zbavíte svědivých šupin? Vybírejte doplňky stravy na přírodní bázi, obsahující především esenciální nenasycené mastné kyseliny a na péči o srst/kůži volte přírodní oleje.

Proč se štěně drbe? Příčin může být více. Nalezněte tu pravou.

Nevhodné krmivo

Časté drbání vašeho štěňátka mohou mít na vině i špatně zvolené granule. Mohou obsahovat složku, která pejskovi nesedí. Nejčastější příčinou jsou přítomné bílkoviny masa, vajec, mléka nebo i sóji. Ale i jiné složky obsažené v krmivu mohou být důvodem přecitlivělosti. Zvolte pro svého miláčka vyváženou stravu s kombinací minerálů, vitamínů a živin, doplněnou všemi potřebnými látkami pro jeho správný vývoj.

enlightenedNevíte si rady? Ozvěte se našim výživovým specialistům a oni vám rádi ZDARMA
předají tipy na krmení vašich mazlíků podle jejich potřeb.

Zanedbaná péče o srst

Psí drápání může mít i zcela prostý důvod – zanedbaná péče o čistotu srsti, zacuchaný, mastný nebo špinavý kožíšek. Ale i přehnaná čistota může být původem svědění. Příliš frekventované koupání s použitím odmašťovacích přípravků či nevhodně zvolený šampón mají za následek podráždění nebo přesušení kůže a oslabení její přirozené ochrany. To vše může vyvolat svědivé pocity.

Stresové prostředí

Dalším důvodem pro drbání může být i stres vašeho mazlíčka – z pocitu opuštěnosti, nedostatku pohybu, nudy, ale i významnou změnou v jeho okolí, např. nový majitel. Věnujte svému pejskovi více pozornosti, podnikejte procházky a zabavte jej vhodnou hračkou. Pokud i tak budete cítit, že to není v pořádku, zkuste podpořit jeho mysl i tělíčko přírodními Bachovými esencemi, které jsou vhodné pro psy i kočky.

Každopádně nepodceňujte žádnou z možných příčin psího drbání, není to snadná záležitost ani pro veterinárního lékaře. Kožní onemocnění, i přes správnou volbu léčby, ustupují velmi pomalu a majitelé pejsků se budou muset obrnit značnou dávkou trpělivosti. V případě, že potíže neustupují, je nutné vyhledat veterináře.


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Jak naučit spát psa v pelíšku?

Rady a tipy, které vám mohou pomoci správně vycvičit hafana, aby se naučil co nejdříve spát v pelíšku.

Jak naučit štěně vykonávat potřebu venku?

Naučte své štěně venčit se mimo domov. Přečtěte si rady a tipy v našem článku, výcvik bude hned snadnější.