23. Srpen 2018

Jak naučit štěně vykonávat potřebu venku?

Ať máte na starost malé štěňátko jorkšíra nebo labradora, tak je potřeba naučit ho vyprazdňovat se venku, ať doma nemusíte řešit stále úklid loužiček nebo bobků. Jak správně na to? Mrkněte se do našeho článku a zjistěte rady a tipy na to, jakým způsobem při výcviku postupovat a kterým praktikám se naopak obloukem vyhnout.

Naučte své štěně se venčit venku s pomocí výcvikových pamlsků a přestaňte doma pořád uklízet loužičky.

Proč mazlíci vykonávají svou potřebu doma?

Za vyprazdňováním psů doma může být hned několik příčin. U štěňátek to bývá nejčastěji stádium učení se venčit mimo byt či dům, které trvá i celý rok. Avšak pokud tento zlozvyk přetrvává déle než 12 měsíců, může jít i o skryté onemocnění nebo také třeba strach či vynucování pozornosti. V případě, že váš pes i po delší době zanechává loužičky a bobky spíše doma, poraďte se pro jistotu i se svým veterinářem.

❗ Jaké je základní pravidlo vycvičení psa na venčení mimo domov? Pečlivě štěně sledujte a naučte se rozpoznat signály, kterými vám dává najevo svou potřebu se jít vyprázdnit. Při zpozorování těchto signálů vezměte ihned štěně ven a tam ho hned po vykonání potřeby odměňte za správné chování třeba i nějakým pamlskem.

Kdy je vhodné začít s nácvikem venčení?

Na tuto otázku existuje pouze jedna správná odpověď od prvního dne, co si svého nového čtyřnohého parťáka přivedete domů. Je důležité nacvičovat vyprazdňování co nejdříve, avšak vždy s dostatečnou trpělivostí vůči vašemu mazlíkovi. Malý hafan si teprve zvyká na domácnost bez své původní smečky, všechny pachy jsou pro něj nové a sám neví, co má jako první dělat. Pomozte mu najít cestu, jak správně vykonat potřebu venku, ať jste spokojeným páníčkem. Sepsali jsme pro vás 6 pravidel, díky kterým bude vaše společné učení novým hygienickým návykům snadnější. 

Jakmile si vaše štěně dohraje s hračkami, utíkejte společně na procházka. Je velká pravděpodobnost, že se vyvenči.

6 základních pravidel, které pomohou naučit štěně vyprazdňování venku

 • Buďte trpěliví! Nic není hned a štěňátka jsou sama o sobě velmi čistotná, jen jim trvá třeba i rok, než se naučí 100% vyprazdňovat mimo domov.
 • Sledujte u svého psa signály, které by mohly značit, že se mu chce vykonat potřebu, např. čichá po zemi či na koberci, zrovna se probudil, najedl se nebo si dohrál se svými hračkami.
 • Jakmile zpozorujete signály, chytněte ohleduplně hafana a vyrazte rychle na procházku, i kdyby to mělo být jen před dům. Pes si tak rychleji zafixuje, že loužičky i bobky je potřeba nechávat za dveřmi vaší domácnosti.
 • Venčete štěňátko často, optimálně každé 3 hodiny, pokud na to máte časový prostor.
 • Odprostěte se od trestání jakékoliv formy.
 • Za každé vyprázdnění venku pejska pochvalte a dejte mu odměnu třeba v podobě zdravého pamlsku.

yes Pamatujte na to, že čistotě se štěňátko naučí třeba až v jednom roce a ne za dva týdny nebo měsíc, co si ho přivedete domů.

Čemu byste se při učení měli vyhnout

Správný výcvik chození ven za účelem se vyvenčit je důležitý. Vyvarujte se nejčastějším chybám a mýtům, které kolují mezi pejskaři a běžte na výuku venčení správně. Čemu byste se při své snaze měli vyhnout obloukem?

 • namáčení čumáku do loužičky nebo výkalu od psa;
 • nekárejte psa za něco, co jste neviděli na vlastní oči;
 • vytahání za kožich na krku;
 • jakémukoliv bití zvířete;
 • plácání novinami po zadku;
 • hlasitému křiku a nadávkám.

Tyto mnohdy „zaručeně ověřené" metody, jak naučit psa se venčit venku, mohou spíše vaši snahu ještě znesnadnit. Je to z důvodu, že hafan bude velmi vystrašený. Když pak bude chtít vykonat potřebu, nedá vám žádný signál a radši si najde nějaký osamělý kout v bytě, ať si toho nevšimnete.

enlightenedVenčete svého psa bezpečně. Mrkněte do našeho článku a přečtěte si, jak můžete pro vaše společné procházky omezit rizika vzniku nehody kvůli přehlédnutí na silnici.


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Zvířecí parťák v rodině: Jak poprvé seznámit kočku nebo psa s dítětem?

Pes a dítě, kočka a dítě – jak na první kontakt? Přečtěte si správný postup při jejich prvním seznámení.

Jak správně a účinně zabavit psa, který musí zůstat sám doma

Někdy svého mazlíčka prostě musíte nechat doma samotného. Aby vám mezitím neproměnil obývák v hromadu třísek, sepsali jsme pro vás přehledný článek plný rad a tipů. Ponořte se do něj.

HLEDÁTE KRMIVO,
které bude odpovídat potřebám vašeho mazlíčka?

Naši odborníci na výživu se postarají o to, aby váš mazlíček prožil šťastný život díky krmivu, které přesně odpovídá jeho potřebám.

Chci krmivo na míru