3. Červenec 2014

Jak správně krmit psa s nadváhou a zachránit mu tak život?

JAK PSOVI POMOCI ZHUBNOUT?

Hlavním gró je vybrat správné krmivo a uzpůsobit jídelníček aktuálním potřebám vašeho pejska. Při nákupu se proto poohlížejte po krmivu řady Light nebo po veterinární dietě na redukci hmotnosti. Pečlivě si prohlédněte složení, a to zejména obsah tuku. Ten by mě být nižší než u normálních řadových krmiv. 

yes Rada našich odborníků: Dávejte si pozor také na podíl vlákniny v potravě. Některá krmiva ji obsahují více, a to z jednoho prostého důvodu: aby se pes cítil sytější. Bohužel přespříliš vlákniny vede ke zhoršení stravitelnosti potravy. Pes nezíská z krmiva potřebné množství vitamínů a minerálů, je nucený se častěji vyměšovat, stolice je objemná, klesá kvalita srsti a pružnost kůže. 

Tipy na krmiva, se kterými jsou naši zákazníci spokojeni

Na základě zkušeností můžeme s tím nejlepším svědomím doporučit značku Best Breeder, aktuálně Best Breeder Grain Free Senior Turkey, případně Senior Trout. Mezi další oblíbence se skvělými účinky patří krmivo Belcando, konkrétně Belcando Senior Sensitive a Belcando Finest GF Senior.

(sem doporučuji obrázky zmíněného krmiva)

DÁVKOVÁNÍ KRMIVA PRO PSY S NADVÁHOU

Dávkování je podrobně popsáno na obalu každého krmiva. Sami ale můžete svému psovi stanovit dietní jídelníček výběrem z těchto tří variant:

  1. Pomalý režim hubnutí – Příjem 70 % původní kalorické hodnoty. Vhodné pro psy v zátěži a pro psy, kterým dělají náhlejší změny jídelníčku neplechu se zažíváním.

  2. Režim středního stupně – Příjem 60 % původní kalorické hodnoty. Jedná se o zlatý střed, který vyhovuje většině psů.

  3. Rychlý režim – Příjem 50 % původní kalorické hodnoty. Ideální pro psy, kteří při střední restrikci hubnou příliš pomalu.

Nezapomeňte se vždy řídit individuálními potřebami psa. Krmnou dávku poté rozdělte na několik menších a podávejte 2-4x denně. Ideálně po procházce, kdy se neočekává od psa větší aktivita. Předejdete tak torze žaludku.

„Aby nevznikla torze žaludku, doporučuji krmit psa po ranním a večerním venčení. Ale ne hned po příchodu domů. Nechte pejska vydýchat se, a až poté mu naservírujte krmnou dávku.” vysvětluje veterinářka Aneta. „Větší psy bych nekrmila vícekrát než 2x denně, protože je u nich zvýšené riziko torze a lépe se uhlídá klidový režim. Pes totiž musí mít striktní klid alespoň 2-3 hodiny po každém žrádle.”

PAMLSKY PŘI HUBNUTÍ: ANO, NEBO NE?

Všichni pejsci pamlsky milují. V průběhu diety by ale měly sloužit jen jako vzácná odměna. Stejně jako denní krmivo, tak i pamlsky nahraďte nízkokalorickými. Skvělé jsou například sušené hovězí uši, nebo syrová či zlehka povařená zelenina.

VODA A PITNÝ REŽIM BĚHEM DIETY

Ať už má váš pejsek nadváhu, nebo ne, vždy by měl mít stálý přístup k čerstvé vodě. Zejména u starších psů s omezenou pohyblivostí se nebojte rozmístit po domácnosti hned několik misek s vodou. 

VITAMÍNY PRO PSY PODPORUJÍCÍ HUBNUTÍ

Chcete-li vašemu parťákovi pomoci shodit nadbytečná kila, přidejte do jeho jídelníčku speciální doplňky stravy pro psy bojující s nadváhou. Vhodný je zejména vitamin A a L-karnitin. Zvýšený obsah vitaminu A snižuje riziko opětovného nárůstu hmotnosti a L-karnitin pomáhá redukovat zásoby tělesného ruku a hladinu tuku v krevním řečišti.


POHYB: ALFA OMEGA HUBNUTÍ

Stejně jako u lidí, tak i u psů je při hubnutí pohyb velmi důležitý. Proč? Při redukční dietě je nutné snížit energetický příjem a zvýšit energetický výdej. Obézní pes by se tedy měl co nejvíce hýbat. Ale pozor! Jděte na to pomalu a nepřetěžujte jeho klouby – žádné zběsilé běhání po tvrdém povrchu. „Pokud nebyl pejsek doteď zvyklý na větší pohyb, mohly by se mu rychle odrovnat klouby. Obézní psi často mají atrofované svaly, proto musí nejdříve nabrat svalovou hmotu. Začněte tedy zlehka kratšími procházkami (například po louce či v lese) a postupně vzdálenost prodlužujte. radí veterinářka Aneta. 

TRÁPÍ VAŠEHO PSA OPAČNÉ TRABLE? NEMŮŽE PŘIBRAT?

Začtěte se do článku Nejčastější mýty o hubnutí: Jak pomoci svému chlupáči zdravě přibrat a dostaňte váhu svého chlupáče na optimální úroveň. Zajistíte mu tím nejen více energie, ale také dlouhodobé zdraví.


 


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Fakta a mýty o čerstvém mase a masové moučce v granulích pro psy a kočky

Jaký je nejůležitější rozdíl mezi masem a masovou moučkou? Kolik % masa má mít kvalitní krmivo? A co by se ve složení krmiva rozhodě nemělo objevit?

Jak vybrat kvalitní konzervy pro psy, kterým neodolají ani největší psí gurmáni?

Co má obsahovat opravdu kvalitní konzerva pro psy? Jak je to v nich s masem?