29. Březen 2016

Nejčastější příznaky artritidy u psů a jak jí čelit

Je možné, že by váš aktivní nebo odjakživa sportovně založený pes trpěl artritidou? Zdá se vám, že jeho výskoky při hře jsou náhle o něco nižší než obvykle? Artritida je u psů velmi častým onemocněním. Je tedy docela možné, že právě ona stojí za předčasným zeslábnutím obvyklých výkonů vašeho psa.

Psí artritida

Artritida je souhrnným termínem pro různé formy zánětů kloubů se středně těžkou až těžkou bolestivostí. Různé formy artritidy mívají různé příčiny. Patří mezi ně např. záněty ze starých zranění, autoimunitní reakce nebo osteoartritida (také známá jako degenerativní onemocnění kloubů). Poslední z uvedených příčin mají také lidé obvykle na mysli, když o artritidě hovoří, a co mnohdy považují za obyčejné opotřebení kloubů v důsledku věku a stárnutí.

 

Ve všech těchto případech je však artritida příznakem hlubšího problému, který spočívá v tom, že postupně ubývá kloubní chrupavka. Ta za normálníh okolností umožňuje u zdravého psa hladkou a bezbolestnou pohyblivost jeho kloubu. Někdy dochází k jejímu úbytku až do té míry, že se kosti v oblasti kloubu začnou navzájem dotýkat. Nejvýraznějším příznakem tohoto stavu je bolest. V závažných případech se Pes se zdravými kloubynavíc artritida může stát nepříjemným cyklickým problémem, kdy se váš pes začne při určité činnosti z důvodu vysoké bolestivosti raději vyhýbat používání některých svalů, což mu následně tuto činnost ještě více znesnadňuje.

 

Nejčastější projevy artritidy

 

Příznaky artritidy u vašeho psa mohou být v závislosti na její závažnosti zcela zjevné nebo naopak velmi decentní. Mezi tyto příznaky obecně řadíme celkovou tělesnou ztuhlost, kulhání nebo upřednostňování jedné končetiny před druhou a zdánlivá letargie. Váš pes může vykazovat známky obtíží při vstávání z polohy vleže, může začít projevovat nelibost při chůzi do schodů nebo je mu nepříjemný váš dotyk v určitých oblastech.

 

Prevence a léčba artritidy

 

Bohužel, artritida patří mezi onemocnění, které je v podstatě nemožné předvídat nebo jim dokonce zcela zamezit nějakou účinnou prevencí. Váš pes může mít k artritidě genetické predispozice, ale může se u něj projevit i v důsledku životního stylu. Velká plemena psů, psi s nadváhou a starší psi přitom mohou být k artritidě více náchylnější než ostatní. Přesto však můžete pro svého psa udělat spoustu užitečných věcí, kterými riziko vzniku artritidy omezujete nebo již propuklé onemocnění zmírníte. Patří mezi ně např. podávání kloubní výživy do krmiva, udržování zdravé tělesné hmotnosti psa (obezita může jeho klouby neúměrně zatěžovat) a udržování jeho konzistentního aktivního režimu po celý život. Tím nejlepším receptem je udržovat klouby psa v pravidelném pohybu, ale vyhnout se jejich nadměrnému přetěžování.

 

Ačkoli neexistují žádné léky, které by artritidu Vašeho psa zcela vyléčily, existuje několik vyzkoušených způsobů, jak udržet artritidu alespoň pod kontrolou:

 
  • Pokud veterinář diagnostikoval u vašeho pejska obezitu, pracujte společně s ním na vytvoření plánu, pomocí kterého u něj dosáhnete zdravější tělesné hmotnosti.
 
  • Kvalitní, zejména ortopedický pelíšek, může být významnou pomůckou na cestě směrem k udržení kloubů vašeho psa v pohodlí. Doplňky stravy pro zdravé kloubyNěkdy jsou pro maximální komfort doporučovány i paměťové pěny a matrace, které jsou účinné zejména při eliminaci tlakových bodů během spánku psa.
 
  • Příliš chladné nebo vlhké prostředí může mít na vznik a průběh artritidy u vašeho psa výrazný vliv. Během chladných zimních měsíců proto zvažte přesunutí pelíšku vašeho psa na teplejší místo v domě nebo bytě, kde bude mít větší tělesný a tepelný komfort.
 
  • Pomožte vašemu psovi udržovat zdravý a aktivní životní styl. Lehké cvičení je pro něj obvykle to nejlepší. Vyhněte se intenzivní a dlouhotrvající hře, která by u něj mohla zvýšit bolest. Plavání je z tohoto hlediska velmi populární a doporučuje se právě u psů s artritidou, neboť umožňuje činnost všech jejich svalů bez doprovodného rázového dopadu na klouby, jako tomu je při chůzi nebo běhu. Navíc mnoho psů koupání přímo zbožňuje, což jej řadí mezi činnosti s vícenásobným užitkem a radostí v jednom.
 
  • Stejně jako u jiných zdravotních problémů je i v případě artritidy důležité řídit se radami a doporučeními veterinárního lékaře. V závislosti na konkrétní situaci může veterinář vašemu psovi naordinovat užívání protizánětlivých léků pro zmírnění jeho bolesti a léčbu zánětu, léky obsahující chondroprotektivní složky nebo dokonce akupunkturu. Ve všech případech je cílem zmírnit pejskovu bolest při pohybu a omezit postup jeho artritidy tak, aby si váš pes mohl i nadále užívat příjemný a šťastný život i v dalších letech.
 

Trápí vašeho psa nebo kočku zdravotní problémy? Využijte bezplatně naši službu VETERINA ONLINE 


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Můj pes nebo kočka se drbe: Jak vyřešit potíže se srstí a kůží jednou provždy?

Máte psa, který má potíže s kůží nebo špatnou srst? Vyřešte to správným krmivem a váš čtyřnohý kamarád bude opět spokojený.

Jak udržet klouby psa zdravé a vyhnout se pohybovým problémům a nákladné operaci?

Zabraňte bolestivým kloubním onemocněním svého psa výběrem vhodného krmiva. Důležité je myslet na prevenci a pomoct zvířecímu parťákovi ke zdravým kloubům vyváženou stravou, dostatečným pohybem a vhodnými kloubními přípravky.

HLEDÁTE KRMIVO,
které bude odpovídat potřebám vašeho mazlíčka?

Naši odborníci na výživu se postarají o to, aby váš mazlíček prožil šťastný život díky krmivu, které přesně odpovídá jeho potřebám.

Chci krmivo na míru