24. Březen 2019

Pes olizuje člověka - co ho k tomu vede?

Máte i vy doma vítacího psa? Stává se, že bez varování a v nestřeženém okamžiku se na vás miláček vrhne a než se nadějete, koukáte si z očí do očí a přitom vám u toho s velkou radostí olizuje obličej? V tu chvíli máte pocit, že se vaše tvář změnila v jedno velké lízátko. Je jedno, jestli máte hafana malého či velkého vzrůstu, vždy si najde způsob, jak vás uctít psím ceremoniálem. 

4 důvody, proč pes olizuje člověka

Olizování člověka nebo jiného mazlíka má na něj pozitivní vliv, protože při projevu náklonnosti se u něj zvyšuje produkce hormonu – endorfinu. Rituál může mít spoustu různých důvodů, zkusme si 4 z nich přiblížit.

Vrozený instinkt

Čtyřnozí parťáci tímto způsobem projevují svou lásku a náklonnost lidem i některým psům. Mají to v sobě zakódované již od štěněte, kdy je máma zbavovala stejným způsobem nečistot, proto je to pro ně přirozené.  

Podřízenost, respekt, úcta

Jde o zakořeněný reflex od předků. Ve všech vlčích smečkách byl dominantní samec, který byl vůdcem. Každý jedinec měl určené své místo a úkol. Váš pes vám olizováním obličeje projevuje úctu, náklonost, uznává vás jako svého pána, kterého poslouchá.

Emoce

Váš zvířecí přítel miluje vše, co chutná zajímavě, co ještě nezná, objevuje svět kolem sebe a vy do něj patříte. Jste unavení, měli jste špatný den, není vám zrovna nejlépe? Pes dokáže vycítit vaši náladu a snaží se vás povzbudit, podpořit a rozptýlit vaše chmury.

Komunikace

Olizováním, štěkáním i vrtěním ocásku se pes domáhá vaší pozornosti, snaží se vám něco sdělit. Může jít o: "Pojď si se mnou hrát.", "Už dlouho jsme nebyli spolu na procházce.", "Pusť mě ven, nechceš, abych ti doma udělal loužičku." Ale také je možné, že se nudí nebo se cítí osaměle, touží po fyzickém kontaktu, hraní, drbání nebo česání. Naučte se naslouchat potřebám svého pejska. Myslete především na to, že vy děláte svého miláčka šťastným.

Léčí psí sliny a je to bezpečné?

Odpověď není jednoznačná, ano i ne. Psí sliny obsahují dezinfekční látky - biologicky aktivní složky, které hubí bakterie a působí protizánětlivě. Vědecky bylo prokázáno, že pokud trpíte astmatem, může se vám toto i další nemoci zlepšit. I díky obsaženým bakteriím vám pejsek zlepšuje imunitu. Vyvarujte se však olizování otevřených ran, psí sliny by se tam neměly dostat, může to být nebezpečné pro vaše i jeho zdraví.

Vadí vám psí olizování?

Nelíbí se vám, když si z vás pejsek dělá lízátko? Připadá vám to nechutné a přehnané? Chcete, aby si odvykl? Odepírejte mu při snaze vás olízovat pozornost, buďte klidní a bez jakékoliv reakce. Když přestane, pochvalte jej, pomazlete se s ním, odměňte pamlskem. Postupem času pochopí, co se po něm žádá.

enlightened Pokud se vám odvykání nedaří, ozvěte se našim výživovým specialistům. Buď vám dají další tipy podle svých zkušeností nebo odkáží na veterináře, protože se může jednat o onemocnění nebo projev stresu.


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Zvířecí parťák v rodině: Jak poprvé seznámit kočku nebo psa s dítětem?

Pes a dítě, kočka a dítě – jak na první kontakt? Přečtěte si správný postup při jejich prvním seznámení.

Jak je to s obilovinami v krmivech pro psy?

Co znamená pojem "grain free" krmivo? Potřebuje pes obiloviny ke zdravému životu? A které obiloviny jsou ty nejkvalitnější?

HLEDÁTE KRMIVO,
které bude odpovídat potřebám vašeho mazlíčka?

Naši odborníci na výživu se postarají o to, aby váš mazlíček prožil šťastný život díky krmivu, které přesně odpovídá jeho potřebám.

Chci krmivo na míru