21. Srpen 2020

Chcete pro svého psího parťáka dlouhý a spokojený život? Víme, jak na to

Vsaďte na kvalitní krmivo pro psy


Každý pes je jedinečný originál a má své specifické potřeby, kterým musí odpovídat především jeho strava. Při jejím výběru myslete na plemeno, věk, velikost i zdravotní stav chlupáče, aby mu zvolené krmivo skutečně sedělo a mohl díky němu maximálně prospívat bez zbytečných komplikací. 

Pokud vám výběr toho správného krmiva dělá problémy, nevyznáte se v rozsáhlé nabídce, nebo váš pes vyžaduje zvláštní přístup, rádi vám zdarma poradíme. S výživovým poradenstvím mazlíčků máme dlouholeté zkušenosti a vašemu chlupáčovi pomůžeme najít krmivo, které bude jeho potřebám vyhovovat na 100%. 


Pečujte o zuby psa


Důkladná péče o chrup je stejně důležitá u lidí jako u psů. Pravidelným čištěním ústní dutiny zbavíte psa nejen zubního plaku a možného zápachu, ale také nebezpečných bakterií, které by se mu z úst mohly dostat dále do těla. 

Vybavte se proto správnými pomůckami a hafanovy zuby čistěte. Vybrat si můžete z bohaté nabídky nejrůznějších zubních kartáčků, které doplňují zubní pasty pro psy. Používejte skutečně pouze ty psí - obsah zubních past pro lidi by vašemu pejskovi mohl ublížit. Naneste ji na kartáček a jemně čistěte, ideálně každý den.Přečtěte si, jak správně pečovat o ústní dutinu vašeho psa.


Zábavnější formou ústní hygieny, kterou váš chlupáč určitě ocení, jsou dentální pamlsky. Mívají podobu nejrůznějších kostiček a obsahují látky, které pomáhají rozpouštět zubní plak. Těmito vlastnostmi je známá zejména hnědá mořská řasa Ascophyllum Nodosum.

Pomoci si můžete i správnou volbou krmiva. Pokud váš hafan dostává dostatečně velké granule, zbavuje se části zubního plaku už jejich kousáním. I přesto však jeho zuby doporučujeme dočistit a to zvláště ve chvíli, kdy je váš chlupáč spíše polykač než kousač. U těchto typů psů se zuby musí čistit bezpodmínečně, aby nedocházelo k zánětům, které se zpravidla léčí nákladnými operacemi v narkóze. 


Starejte se o srst psa


Velmi důležitou součást péče o vašeho chlupáče a to již od štěněcího věku představuje kartáčování a čištění srsti. Pomáhá nejen s nadměrným línáním, ale zejména v letních měsících vám umožní najít v srsti vašeho psa nechtěné parazity v čele s klíšťaty. Podle typu vašeho psa a délky jeho srsti zvolte odpovídající kartáč a svého parťáka kartáčujte alespoň dvakrát týdně. Zbavíte ho staré srsti a nová bude lépe růst.


Nezapomeňte také na koupání. Teplou vanu či sprchu chlupáčovi dopřejte 1-2x za čtvrt roku a používejte nejlépe přírodní šampóny, které nebudou dráždit kůži psa. Vybrat si můžete ty, které sedí na hnědou či černou srst, případně šampóny bojující s lupy. 

Mnohem pravidelněji pejskovi omývejte tlapky a to nejlépe po každé procházce venku. Ocení to hlavně v zimě, kdy se městské chodníky sypou solí, která dokáže psí tlapky pořádně potrápit. V letních měsících zase kontrolujte, zda psovi na nohách neuvízly nejrůznější osiny.  


Podpořte zdravý pohyb psa


Fyzická aktivita pomůže vašemu pejskovi uvolnit napětí, lépe se koncentrovat, zpevnit svaly a celkově zlepšit kondici. Konkrétní míra vždy závisí na typu daného plemene a na jeho omezeních, stejně jako na věku psa. Nemá smysl brát malé štěně na běžecký závod - začněte s aktivitou pozvolna a postupně přidávejte, dokud se nedostanete na ten správný limit pro vás i vašeho psa.


Aktivit na výběr máte nepočítaně. Kromě klasických procházek se se svým chlupáčem velmi dobře zabavíte i při nejrůznějších sportech. Stále populárnější jsou sporty určené přímo psům - agility zaměřené na zdolávání překážek, coursing imitující lovení zvěře či přetahovací puller.


Se svým chlupáčem můžete ale také klidně jen tak vyběhnout ven nebo vyrazit na pořádnou túru do hor. Cokoliv společně podniknete, pomůže jemu i vám - oba si zlepšíte kondičku a vy si k tomu ještě parádně vyčistíte hlavu. O tom, že vás váš pes bude po společně stráveném aktivním dni ještě více milovat, se už asi ani nemusíme zmiňovat. 


Hrajte si se psem 


Svůj vztah se psem posílíte i časem stráveným hrou. Stačit vám k tomu bude pár minut denně a pár pamlsků pro motivaci. Vyberte si klidně některou z hraček, do kterých chlupáčovi pamlsky schováte a jeho úkolem je se k nim dostat. Může jít o jednoduché gumové verze hraček, nebo o promyšlenější hlavolamy, u kterých se váš hafan i zapotí. 

Velice efektivní zábavou, která maximálním způsobem upevní váš vzájemný vztah a zároveň zlepší koncentraci vašeho psa, jsou také nejrůznější povely. Naučit je vašeho psa dá možná práci, výsledek ale rozhodně stojí za to a oba to bude i bavit. Sáhněte po některém z nejpopulárnějších (a nejužitečnějších) povelů:

  • Ke mně - základní přivolání psa

  • K noze - přivolání psa k levé noze

  • Sedni - posazení psa 

  • Lehni - ulehnutí psa na břicho

  • Zůstaň - udržení psa na místě, trénink poslušnosti

  • Kutululum (válej sudy) - přetočení psa v lehu na břiše přes záda

  • Štěkni - štěkání psa na povel

Choďte se psem pravidelně k veterináři


Na pravidelné kontroly ke svému lékaři mají chodit lidé i psi. U vašeho chlupáče tuto aktivitu rozhodně nezanedbávejte a veterináře navštěvujte v pravidelných intervalech hned od začátku. Jednak budete mít pejska vždy včas očkovaného, jednak se ujistíte, že je opravdu zdravý a zároveň mu umožníte, aby si na lékařské prostředí zvykl a zbytečně ho nestresovalo.


S návštěvou veterináře neotálejte zejména ve chvíli, kdy má váš chlupáč nějaký zdravotní problém, nebo se vám prostě jen nezdá. I zdánlivě banální nechutenství či ztráta energie mohou být příznakem vážnějších problémů a čím dříve je začnete řešit, tím lépe. 

Jak starý je váš pejsek? Daří se vám věnovat se mu ve všech zmíněných oblastech, anebo bude třeba na něčem ještě zapracovat? Dejte nám vědět v komentářích, těšíme se na ně :-) 

enlightenedU nás si jistě vyberete! Máme velký výběr kvalitního krmiva pro vaše psy a kočky od prvotřídních značek jako je BelcadnoBest Breeder a Leonardoenlightened
 
enlightenedenlightenedNejste si jistí výběrem vhodného krmivo pro Vašeho mazlíčka? Rádi Vám s tímto pomůžeme, pročtěte si náš článek o výběru správného krmiva a kontaktuje výživového specialistu enlightenedenlightened

Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

12 věcí, které děláte a váš pes je nesnáší

Majitelé psů chtějí pro své mazlíčky vždy jen to nejlepší. Mnohdy ale zapomenou, že pes není člověk a má trochu jiné potřeby. Pokud jste také hrdý páníček, zbystřete. Možná i vy děláte věci, které vašemu čtyřnohému parťákovi vadí.

4 rozhodující faktory při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka

Výběr správného krmiva bývá docela alchymie. Aby vše klaplo na jedničku, musíte zvolit správný typ i značku, s co nejlepším složením a hlavně pěkně na míru právě vašemu mazlíčkovi. Velký vliv mívá reklama, mnohem důležitější jsou ale vaše znalosti, které vás při výběru krmiva dovedou k té nejlepší možné variantě. O jaké znalosti jde a na co se vyplatí dávat pozor, to vám prozradíme v našem článku.