17. Březen 2016

Jak vybrat nejlepší granule pro štěňata a předejít tak jejich zdravotním problémům v dospělosti

Levné krmivo ve štěněcím věku bývá drahá zkušenost u dospělého psa

 

Volba toho nejlepšího krmiva pro vaše štěně může být docela obtížným úkolem. Obzvláště za situace, kdy dnes na trhu existují stovky výrobců a druhů psích krmiv. Takže se ptáte: jak vlastně s výběrem začít? Při hledání nejvhodnějších granulí pro vaše štěně bude pro začátek nejdůležitější si ujasnit, co by mělo ideální krmivo pro štěňata obsahovat, tedy co štěně potřebuje nejvíce pro svůj správný růst.

 

Obecně se dá říci, že při krmení štěňat upřednostníme takové krmivo, které:

  • má obsah bílkovin mezi 25 – 32%, přičemž převažují bílkoviny živočišného původu. (u velkých plemen nepřekračujte obsah bílkovin přes 30%, abyste zabránili jejich rychlému růstu.)
  • má obsah tuků mezi 16 – 25% (určeno dle velikosti plemene)
  • má nižší obsah sacharidů z lehce stravitelných zdrojů (brambory, hnědá rýže, ječmen, proso, žito, oves atd.)
  • má konkrétně pojmenován zdroj masa (jehněčí, kuřecí, krůtí, rybí atd.)
  • obsahuje kompletní soubor všech nezbytných vitamínů a minerálů
  • neobsahuje vedlejší produkty nebo deriváty rostlinného ani živočišného původu
  • neobsahuje umělá dochucovadla, barviva nebo chemické konzervanty
  • obsahuje vyvážený poměr vápníku a fosforu (zvláště pro štěňata velkých plemen)

Správná výživa štěňat

 

Při správném krmení štěňat musíte věnovat pozornost především nejnižšímu doporučenému množství bílkovin, nejvyššímu přípustnému zastoupení obilovin (tak, aby nebyly na 1. místě ve složení krmiva), ale také správnému množství živočišného tuku. Rovněž příliš málo (nebo i příliš mnoho) vápníku a fosforu může způsobovat kosterní problémy. 

 

Co je častou příčinou pohybových potíží?

 

Nejčastějšími příčinami pohybových potíží je genetická predispozice, nevyvážený poměr fosforu a vápníku v krmivu pro psy, překrmování štěňat během růstu a nepřiměřený pohyb v období jejich největšího růstu (přetěžování).

Vědecké studie jasně prokázaly, že největší riziko vzniku kosterních problémů v dospělosti i ve štěněcím věku psa je přímo spojeno s překrmováním. Majitelé umožňují štěněti jíst po celý den na jeho vyžádání (tzv. "volné krmení"). Proto, chcete-li výrazně snížit riziko problémů souvisejících s pohybovým aparátem vašeho štěněte, nenechávejte mu jídlo v misce po celý den. Podávejte mu raději přesně odměřené množství krmiva v pravidelných časových intervalech.

Jednoduše řečeno, vyhněte se obezitě a to nejen u dospělého psa, ale hlavně u štěněte v růstovém období. Stejně tak dbejte na kvalitní, vyváženou a pestrou stravu, která mu zajistí optimální růst a doplňování důležitých stavebních látek. Nikdy štěně přehnaně nepřetěžujte, berte jej na přiměřené procházky k jejich věku.

 

Je bezpečné krmit štěně krmivem pro dospělého psa?

 

Krmiva pro štěňata obsahují některých minerálních látek více a jiných méně, než je tomu u krmiv pro dospělé psy. Z tohoto důvodu nikdy nekrmte vaše štěně jakýmkoliv krmivem určeným pro dospělé psy! A to i přesto, že je naopak zcela bezpečné krmit svého dospělého psa štěněcím krmivem. Krmiva pro dospělé psy totiž mohou trpět nedostatkem některých minerálů, které jsou pro zdravý vývoj štěněte zcela zásadní. Jejich nedostatek v období růstu by pak vašemu štěněti mohl způsobit závažné a nevratné zdravotní problémy. Výjimkou jsou krmiva označená jako „All life stages“, která jsou určena pro všechny věkové kategorie psů. Těmi můžete krmit své štěně i dospělého psa bez obav, že by mohl kvůli absence některé důležité složky krmiva strádat. 

 

Jak často je vhodné štěně krmit?

 

Obecně platí, že od samého počátku je důležité, abyste štěněti rozdělili jeho denní krmnou dávku do 3 - 4 odměřených porcí. Hlavně nezapomínejte, že po každém krmení je nutné dodržet 30 min. klidový režim štěněte z důvodů snížení rizika torze jeho žaludku. V momentě, kdy vaše štěňátko dosáhne poloviny ideální hmotnosti dospělého psa, můžete přejít na krmení 2 odměřenými porcemi štěněcích granulí za den, v čemž můžete pokračovat i po dovršení jeho dospělosti. Je lepší denní dávku rozdělit na 2 porce z důvodu lepšího rozložení trávení živin a právě kvůli již zmíněnému snížení rizika torze žaludku. Kolem 1 roku věku štěněte již můžete pomalu přecházet na krmivo pro dospělé psy.

 

Rozdíly v krmení štěňat u malých, středních, velkých a obřích plemen

 

Největší pozornost s ohledem na velikost plemene vašeho štěňátka byste měli věnovat tomu, aby příliš rychle nerostlo a jeho kosti se stačily postupně přizpůsobovat přibývající váze. Obzvláště důležité je mít to na paměti u velkých a obřích plemen.

Velikost plemene vašeho psa také hraje důležitou roli v tom, v jakém věku byste měli přejít z krmiva štěněcího na krmivo pro dospělé psy. V případě malých plemen to může být již okolo 9. měsíce věku, u středních plemen přibližně v období jednoho roku, zatímco u velkých plemen to bývá až mezi 15. a 18. měsícem věku a u plemen obřích dokonce až ve dvou letech.

Podle velikosti plemene bývá výrobci krmiva pro psy přizpůsobena také velikost granulí. Ty, které jsou určeny pro malá plemena, bývají mnohem menší, aby je štěňátko mohlo snadno polykat. Naopak u krmiva určeného pro plemena velká a obří bývá velikost granulí záměrně o něco větší, aby je štěňata příliš rychle nehltala.

 

Jaké granule pro štěňata vám doporočují naši čtyřnozí zákazníci?

 

Pokud právě hledáte to nejlepší krmivo pro vaše štěně a ztrácíte se v nepřehledném zmatku informací, připravili jsme pro vás několik tipů, které sami považujeme za tu nejlepší volbu pro správný vývoj a růst vašeho štěňátka.

 

Bezobilná krmiva pro štěňata

- kvalitní granule, vhodné pro štěňata s alergií na obiloviny a pro ty, kteří preferující přirozenou bezobilnou stravu

 

Krmiva s nízkým obsahem kvalitních obilovin

- kvalitní granule, vhodné pro naprostou většinu zdravých štěňat, zvláště vhodná pro velká plemen

 

Krmiva vhodná pro krmení vícepočetných smeček

- kvalitní granule pro štěňata, vhodné pro chovatelské stanice, ale i majitele, kteří pro své štěně hledají kvalitní krmivo za rozumnou cenu

 

Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Odhalte tajemství psích očí

Naučte se rozumět svému psovi a přestaňte podléhat psím očím.

Jak vybrat kvalitní krmivo, aniž byste za něj utráceli jmění

Dáte na reklamu nebo spoléháte na své znalosti? Zjistěte, co se píše ve složení malým písmem, jak vybrat krmivo pro citlivé psy a jak je to skutečně s tuky v krmivech.

HLEDÁTE KRMIVO,
které bude odpovídat potřebám vašeho mazlíčka?

Naši odborníci na výživu se postarají o to, aby váš mazlíček prožil šťastný život díky krmivu, které přesně odpovídá jeho potřebám.

Chci krmivo na míru