8. Červen 2020

Odhalte tajemství, jak snadno zbavit psa průjmů a nežravosti díky kvalitním granulím.

Když granule, tak s tuňákem a 100% bez obilí: příběh pejska Archieho

Občas si myslíte, že svému chlupáčovi dáváte do misky to nejlepší a ono je přitom pořád něco špatně. Hafan se drbe, nežere, občas ho trápí průjmy, chybí mu ta správná životní jiskra. A vy netušíte proč. Hledáte a zjišťujete, v čem může být zakopaný pes, až konečně přijdete na to, že je váš parťák alergik s pořádně citlivým zažíváním. Co v takovém případě dál? Ideálně začít změnou stravy, jako to udělala paní Veronika a její pejsek Archie.

JEDNO MALÉ, ROZTOMILÉ ŠTĚNĚ 

Archieho jsme si pořídili před šesti lety a byla to láska na první pohled. Nejprve na internetu, kde na nás vykoukl z inzerátu, protože hledal nový domov. A záhy poté i osobně, když jsme za štěňaty dojeli do Kravař a ta malá, hnědá kulička přivrávorala k mojí noze, otiskla na ni čumák a hned poté ji i s gustem počůrala. A bylo to. 

Přesně to byl náš Archie. Středně velký, krásně hnědý voříšek, u kterého ani přesně nevíme, kolik různých psích ras se v něm míchá. Hlavní slovo budou mít geny jezevčíka, následované hned v závěsu nějakým druhem teriéra. Odpovídá tomu jeho vzhled i nezaměnitelné chování – Archie je energií nabitý pohodář a aportovací maniak, před kterým není žádný balónek v bezpečí. 

Nebylo tomu tak ale vždycky. Ačkoliv se říká, že jsou voříšci odolní vůči nejrůznějším psím chorobám a těší se pevnému zdraví, na Archieho to tak úplně nesedělo. Od začátku byl hravý a zvídavý, s pořádnou chutí k jídlu, trpěl však často průjmy, které se pravidelně vracely a brávaly mu pověstnou energii.

Jako nepříliš zkušení pejskaři jsme si nebyli jistí tím, v čem mohla být chyba. Krmili jsme doporučeným krmivem, občas něco spadlo ze stolu, ideálním pamlskem byly psí piškoty. Nenapadlo nás, že právě v tom bude problém.

ACH TO KUŘE!

Po další průjmové sérii, která se nám postarala o pár probděných nocí s kýblem v ruce, jsme se rozhodli konzultovat Archieho stav s veterinářem. Na typické „však on jen někde něco sežral“ už to prostě nevypadalo. Lékař nám doporučil zamyslet se primárně nad stravou a zejména nad obsahem kuřecího masa v ní. 

Vzhledem k tomu, že jsme v té době krmili granulemi založenými primárně na drůbežím mase, trefil hřebík na hlavičku. 

Krmivo jsme obratem vyřadili a zapátrali po náhradní variantě bez kuřete, která by Archiemu více seděla. Díky kamarádům, kteří si prošli podobnou zkušeností se svým psem, jsme se dozvěděli o krmivech značky Belcando a rozhodli se je vyzkoušet.           

S úspěchem! Průjmy zmizely a nahradila je chuť, s jakou se Archie na nové granule vrhal, i energie, jakou hýřil venku na procházkách.

KDYŽ SE PES DRBE A DRBE

Problém vyřešen, chtělo by se říct, ale bohužel tomu tak úplně nebylo. Postupem doby Archieho chuť k jídlu slábla, zajímal se o vše ostatní, jen ne o své granule a to jsme mu jejich příchutě střídali jako na běžícím páse v naději, že ho tím k jídlu více navnadíme. 

Moc to nezabíralo, o to více ve chvíli, kdy se nám narodil náš syn a v novém životním kolotoči se někdy stalo, že granule Archiemu došly dříve, než jsme stihli objednat nové. Řešili jsme to pak rychlým, zalepovacím nákupem jiného krmiva ze zverimexu, o jehož složení jsme kromě absence kuřecího masa zase tak moc nevěděli. Občas se přidalo i něco z našeho talíře, nebo populární psí piškoty. 

Prostě pořádný guláš a všechno špatně, popel na hlavu si sypeme právem. Políček, který nás donutil se nad vším znovu zamyslet, přišel se zhoršením Archieho srsti a kůže. Nejenže mu zrovna dvakrát nechutnalo, ještě se mu na břiše začaly objevovat lysiny, které si neustále drbal, stejně jako zbytek těla. 

Bylo léto a říkali jsme si, že je to reakce na koupání v řece. Její voda nebývá vždycky dvakrát čistá a díky suchu kolem řádily nejrůznější sinice. Když se ale k drbání přidalo i vykusování tlapek, bylo jasné, že je chyba někde jinde. 

„Veterinář opět zmínil kuřecí. Ale vždyť to už jsme měli vyřešené! A co takové obilí?“

Tak to nás vůbec nenapadlo a na doktora jsme koukali dost překvapeně. O alergiích na lepek člověk slýchal u lidí, ale u psů? A ještě u voříšků, kteří jsou dokonalým mixem imunity? 

Jenže se ukázalo, že právě obilí byl opravdu ten hlavní problém. Začali jsme se mnohem intenzivněji zajímat o složení jednotlivých krmiv i pamlsků, které jsme Archiemu dávali a jeho stravu konzultovali i s poradcem. A překvapilo nás, kde všude a v jakém množství jsme na obiloviny naráželi. 

Rozhodli jsme se proto svůj přístup k Archieho stravě od základů změnit a začali hledat bezobilné, hypoalergenní krmivo, které by našemu hafanovi opravdu pomohlo.

PSÍ KRMIVO BEZ OBILOVIN = ZDRAVÝ PES BEZ PROBLÉMŮ

Potřebovali jsme najít takovou variantu, která by seděla na všechny jeho potravinové intolerance, pomohla nám léčit Archieho kůži a srst a zároveň mu chutnala tak, že bude konečně zase vylizovat misku. Tím krmivem se stala řada Best Breeder Tuna, kterou jsme se na základě doporučení rozhodli vyzkoušet. 

Hypoalergenní, superprémiové krmivo, ve kterém není ani zrnko obilí, jen maso, zelenina, minerály a vitamíny – to znělo jako dokonalý mix. O to více, že jde o řadu postavenou na rybím mase z tuňáka, který je bohatý na omega 3 mastné kyseliny neboli denní nakopávače zdravé srsti a kůže. To všechno jsme si zjistili, poučeni z předchozích nezdarů, a doufali, že to opravdu zabere.

A zabralo! Ukázalo se, že náš chlupáč ryby zbožňuje a už po několika dnech krmení se změna projevila i na jeho kůži. Drbání ustávalo, stejně jako vykusování tlapek, jeho srst se začala lepšit a to do takové míry, že její barvu a lesk chválil snad každý pejskař, se kterým jsme se při procházkách zastavili na kus řeči a trochu toho psího očuchávání. 

Po tom všem je to pořádná úleva a radost, že jsme konečně našli krmivo, které Archiemu neškodí a dává mu vše, co potřebuje.  A že se po spořádání celé misky ještě mlsně kouká, jestli to jako bylo všechno – to už je jen třešnička na dortu našeho chovatelského snažení. 

Trápí vašeho psa také potravinové alergie? Jak jste se s nimi zvládli poprat? Dejte nám vědět v komentářích a neváhejte se ptát i na rady! Rádi pomůžeme vymyslet, co bude pro vašeho pejska nejlepší.

enlightenedNevíte si rady s výběrem krmiva pro vašeho čtyřnohého parťáka? V našem předcházejícím článku si stručně přečtete 4 základní pravidla, která vám s výběrem pomohou!enlightened


enlightenedenlightenedPokud nejste zrovna fanouškem ryb, určitě sáhněte po jiné receptuře z dílny bezobilných granulí Best Breeder nebo Belcando enlightenedenlightened


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

4 rozhodující faktory při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka

Výběr správného krmiva bývá docela alchymie. Aby vše klaplo na jedničku, musíte zvolit správný typ i značku, s co nejlepším složením a hlavně pěkně na míru právě vašemu mazlíčkovi. Velký vliv mívá reklama, mnohem důležitější jsou ale vaše znalosti, které vás při výběru krmiva dovedou k té nejlepší možné variantě. O jaké znalosti jde a na co se vyplatí dávat pozor, to vám prozradíme v našem článku.