27. Duben 2016

Co by měl každý zodpovědný majitel psa vědět o výživě svého chlupáče od A do Z

Chcete mít šťastného a hlavně zdravého psa? Přečtěte si článek o výživě svých miláčku od A do Z ještě dříve, než mu dnes nasypete další porci jeho bašty do misky. 

Amarant

Neboli laskavec ocasatý byl používán již před 3000 lety. Ne nadarmo se mu v Jižní Americe přezdívá „zlato Inků“. Obsahuje totiž velké množství vlákniny, která je důležitá pro správné trávení vašeho psa. Má v sobě také skvalen, bojovníka proti rakovině. Dávejte svému parťákovi dost lásky od srdce a laskavce do misky.

Best Breeder

Spojením poctivé lidské práce a lásky ke zvířatům vznikla naše vlastní značka Best Breeder. Záleží nám na zdraví vašich miláčků a také na upřímném a otevřeném přístupu k jejich páníčkům. Best Breeder se neschovává za nejasné složení. Granule obsahují kvalitní přírodní suroviny a z opravdu široké škály příchutí si vybere i váš mlsoun.

 

Co když pes nechce jíst?

  • Nejčastějším důvodem odmítání potravy jsou lehké zažívací potíže. Pejsek má zácpu či naopak průjem, je příliš přejezený či snědl něco, co mu podráždilo žaludek. V tomto případě dbejte na dostatečný příjem tekutin a granule vyměňte za vařené kuřecí maso, které mu podávejte v menších dávkách. 
  • Dalším z důvodů můžou být vážná onemocnění trávicího traktu a jater. V břiše chlupáče může vzniknout vřed či zánět po snězení cizího předmětu. Pokud se stav pejska po 48 hodinách lehké stravy nezmění k lepšímu, ihned se obraťte na svého veterináře. Může se jednat také o bolavý zub, který zabraňuje psovi se pořádně nakrmit.

  • Za odmítáním potravy může být i psychický problém. Nejčastěji k tomu dochází při změně prostředí - pokud s pejskem vyrazíte na dovolenou či jej necháváte hlídat u známých. Může k tomu také dojít po příchodu nového člena do rodiny. Ať už je to člověk, pes či jiné zvíře, co nejdříve je seznamte a naučte je společně vycházet. Pejsek se nesmí bát, že bude v pozadí a že má konkurenci.

Dršťky

Dršťková není mezi lidmi příliš oblíbená. U psů je tomu právě naopak. Hafani si na sušených dršťkách nejen nesmírně pochutnají, ale zároveň si jejich žvýkáním očistí chrup a posílí dásně. Mějte u sebe vždy hrst sušených drštěk a váš pes s vámi půjde až na kraj světa.

Grain FreeBezobilné Grain Free granule pro psy

Ve světě lidí je spousta alergií a ve světě zvířat tomu není jinak. Pokud je váš miláček alergický na lepek, má problémy se zažíváním nebo mu prostě chcete místo obilných granulí dopřát plnohodnotnou stravu, volte krmiva s označením grain free. „Grain free“ neboli „bez obilí“ jsou krmiva s velkým podílem masa a naprosto bez lepku. Chcete mít jistotu, že nebude mít vaše šelma zažívací potíže? Servíruje jí lehké bezobilné granule grain free z opravdové flákoty.

FOS a MOS

Ve složení některých krmiv nalezneme označení FOS a MOS. Nejedná se o žádné škodlivé uměle dodávané látky, ale o frukto-oligosacharidy, které jsou velmi důležité pro správný chod střev vašeho pejska. FOS a MOS slouží jako výživa pro bakterie žijící ve střevech chlupáče. Tyto bakterie díky nim dokáží účinně zničit škodlivé látky ve střevech a zároveň je i čistí.

Hrách

Neházejte hrách na zeď utrácením peněz za krmiva známých značek s nejasným složením. Dopřejte svému miláčkovi do misky něco extra. Granule obsahující hrášek jsou nejen delikatesou pro psí jazýček, ale hlavně podporují správnou funkci jeho střev. Hrách vyplavuje z těla škodlivé látky a přináší do něj vitamín B, vápník a hořčík. Zelené kuličky také působí pozitivně na psychiku vašeho psa a konzumace hrachu může zabránit psím depresím.

I psí senior se může díky krmivu cítit jako čilé štěně

Stejně jako starší lidé i starší psi si zaslouží více péče a pozornosti. Proto existují krmiva na míru psím seniorům. Je zde přidáván glukosamin, chondroitin a MSM, které slouží jako kloubní výživa. Podporují slabé kosti, klouby a zabraňují artróze. Důležitý je také taurin, který udržuje dobrý zrak. Krmiva většinou obsahují menší procento tuku, ať příliš nezatěžují zažívání a nepodporují nadváhu. Máte doma psího seniora? Díky správnému krmivu se bude cítit jako hravé štěně.

Jak se dělí krmiva?

Krmiva se dle jejich kvality a složení dělí na 4 základní typy – ekonomická, prémiová, superprémiová, ultraprémiová a holistická. Pokud chcete znát podrobný popis těchto typů krmiv a příklady výrobců, určitě si přečtěte náš článek o Rozdělení krmiv pro psy a kočky podle kvality. Jaké jsou základní rozdíly mezi granulemi?

  • Krmiva ekonomická – cenově nejdostupnější, s nižším podílem většinově drůbeží masové moučky a velkým obsahem obilovin a sóji;
  • Krmiva prémiová – střední třída krmiv, podrobnější a přesně specifikované složení, stále vysoký obsah obilovin, více druhů masa, např. jehněčí, vepřové, losos;
  • Krmiva superprémiová a ultraprémiová – velmi kvalitní krmiva, maso na prvním místě, obsahují kvalitní obiloviny, velmi pestré složení s vitamíny a minerály, speciální receptury pro různé typy psů;
  • Krmiva holistická – speciální krmiva, nejvyšší kvalita surovin, neobsahují žádné obiloviny, velké zastoupení masa, přidané byliny či ovoce, bez umělých dochucovadel či barviv.

Kukuřice

Kukuřice je ideální jako složka granulí pro psy

Poslední dobou se velký podíl kukuřice v krmivech často odsuzuje. Opak je pravdou! Kukuřice je na rozdíl od jiných obilovin velmi dobře stravitelná a naprostá většina zdravých psů ji velmi dobře přijímá. Je to velký zdroj sacharidů a energie. Nejideálnější spojení je velký podíl masa a kukuřice. Pokud bude váš hafan na snídani baštit granule s tímto složením, bude mít po celý den dost energie a síly.


Lesklá srst a pružná kůže

Díky kvalitnímu krmivu bude váš pes nejen zdravý, ale bude také pořádný fešák. Často přidávaný lososový olej či sušená vejce totiž pomáhají udržet pružnou a hladkou kůži a hlavně krásně lesklou srst. Sušené pamlsky pak obrušují zuby vašeho psa a čistí jeho ústa. Nezanedbávejte výživu svého psího miláčka a v parku se za ním otočí každý zvířecí kamarád.

Masová moučka

Ve složení krmiv často narazíme na termín „masová moučka“, „dehydrované maso“ či „sušené maso.“ Není třeba se bát, že se jedná o náhražku či vedlejší produkty živočišného původu. Je ovšem důležité si umět podíl masa správně spočítat!

1 kg syrového masa je tvořen až z 80 % vody. Po jeho usušení zůstane ¼ či 1/5, tedy cca 200–300 g masové moučky. Pokud je na obalu dvoukilového pytle granulí uvedeno 25 % masové moučky, jednalo se původně o cca 2,5 kg syrového masa. U masové moučky musí být vždy uvedeno, z jakého typu masa byla usušena. Na spojení více druhů mouček najednou není vůbec nic špatného. Krmivo tak bude pestřejší a bohatější o proteiny.

Na co si dát pozor při BARFu?

Krmení BARF, tedy čistě syrovou stravou, nejčastěji masem, je dnes mezi majiteli psů velmi populární. Divoký pes je od přírody zvyklý na syrovou flákotu, tak proč mu nedopřát večeři jako v divočině? Z kvalitního syrového masa má pes sice velké množství proteinů, ovšem vitamíny a minerály je třeba mu dodávat uměle. Bez těchto látek pes nedokáže bílkoviny zpracovat a jeho tělo se dostává do problémů. Je třeba dodávat také železo a vápník. Jejich nedostatek může způsobit obrovské potíže s kostmi a klouby. Pokud tedy chcete BARFovat a mít zároveň zdravého a silného psa, nezapomeňte do jeho jídelníčku tyto látky dodávat! Více v našem článku BARF – Na co si dát pozor.

Ochránci psího zažívání – batáty

Batáty neboli sladké brambory jsou velmi populární v kuchyních po celém světě. Poslední dobou jsou také velmi populární u výrobců krmiv a stále častěji je najdeme ve složení krmiva našeho pejska. Batáty jsou malý přírodní zázrak. Tyto antioxidanty pomáhají přirozeně vylučovat z těla psa všechny nečistoty a škodlivé látky. Přírodními antioxidanty jsou také brusinky, hrách či mrkev.
 

Proč dávat psovi stále stejné krmivo?

Pro nás lidi je mít třikrát po sobě stejný oběd neskutečná nuda. Pro psy je to ovšem nejlepší cesta, jak udržet trávicí systém v pořádku. Těžko si zvykají na novou stravu a pokud dostávají do misky kvalitní krmivo, které je pohlazení pro jejich mlsný jazýček, mohou ho jíst i několik let. Jejich tělo bude dostávat množství živin, které potřebuje a pes bude zdravý a plný energie. Pokud ovšem z nějakých důvodů chcete či musíte změnit typ krmiva, dělejte to velmi pomalu, v malých dávkách a postupně.

Ryby

Krmivo pro psy s rybím masem a lososem

Každý Řek, Španěl či Ital by řekl, že ryby jsou nejzdravější zdroje bílkovin a měl by pravdu! Ryby by v jídelníčku psa rozhodně neměly chybět. Obsahují velké množství bílkovin a zároveň jen velmi málo špatných tuků. Pokud je budete dávat parťákovi k večeři, bude z něj pořádný svalovec. Krmivo z rybího masa se doporučuje zejména psům s potížemi s nadváhou a psím seniorům.

Složení psích krmiv

Každý zodpovědný majitel psa čte složení granulí, které mu sype do misky. Je doopravdy velmi důležité umět číst ve složení a nenechat se napálit pochybnými výrobci psích krmiv. Pokud chcete kupovat doopravdy kvalitní krmivo a neutrácet za něj zbytečné peníze, určitě si přečtěte článek Jak vybrat kvalitní krmivo pro psa, aniž byste za něj utráceli jmění.

Na co se při čtení složení nejvíce zaměřit?

  • Živočišné bílkoviny musí přesahovat nad rostlinnými.
  • Nejkvalitnější krmiva mají na prvním místě maso či masovou moučku.
  • Zdroje sacharidů a proteinů musí být přesně definovány – ne jen „maso“ či „obiloviny“.

Taurin

Přídává se do krmiv uměle a nejčastěji jej najdeme v granulích pro štěňata či naopak pro psí seniory. Tato látka je velmi důležitá pro funkci sítnice a tedy pro zdravé oči. Štěňatům se přidává jako prevence a starší psi ji nezbytně potřebují pro udržení dobrého zraku.

Užitečné a zdravé tuky

Nejsou tuky jako tuky. Ne všechny jsou špatné a pejskovi způsobí nadváhu. Existují také dobré tuky, které jsou nezbytné pro rozpuštění bílkovin v organismu, ale také jsou důležité pro správný chod metabolismu. Omega 3 mastné kyseliny najdeme v rybím mase, chia semínkách či lososovém oleji. Myslete na zdraví svého psa a vybírejte krmiva obsahující tyto suroviny.
 

Veterinář v misce

Kvalitní krmivo se kompletně postará o zdraví vašeho parťáka. Dostatek vápníku a kloubní podpory zamezí potížím s kostmi. Zdravé tuky a čistě přírodní suroviny zajistí pohodové zažívání. Díky jasnému složení se vyhnete alergiím a kožním problémům. Pokud se budete zodpovědně věnovat výživě svého psa, vyhnete se častým a velmi stresujícím návštěvám veterináře. Přece jen si nevíte s nečím rady? Neváhejte se kdykoliv obrátit na naše výživé specialisty a veterináře na Veterině Online

Zakázané potraviny

Víte, že určitý počet gramů čokolády vezme život i dospělému psovi? A znáte dalších 9 nebezepečných potravin, které se na psím jídelničku nesmí objevit? Přečtěte si náš článek Tabulka čokolády dokáže připravit o život i 10 kilového psa + 9 nebezpečných potravin.


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Fakta a mýty o čerstvém mase a masové moučce v granulích pro psy a kočky

Jaký je nejůležitější rozdíl mezi masem a masovou moučkou? Kolik % masa má mít kvalitní krmivo? A co by se ve složení krmiva rozhodě nemělo objevit?

HLEDÁTE KRMIVO,
které bude odpovídat potřebám vašeho mazlíčka?

Naši odborníci na výživu se postarají o to, aby váš mazlíček prožil šťastný život díky krmivu, které přesně odpovídá jeho potřebám.

Chci krmivo na míru