Jak účinně předcházet onemocnění srdce u psa
Onemocnění srdce se projevuje až u 20% starších psů. V tomto článku vám poradíme, jak se oněmocnění projevuje a jak mu účinně předcházet.
Jaká jsou nejčastější získaná srdeční onemocnění psů?
1. Onemocnění srdečních chlopní
Častým zdrojem původu je vznik a šíření zánětu z neléčené angíny nebo zubní kámen tvořící se na neudržovaném psím chrupu.
2. Onemocnění vlastní srdeční svaloviny (myokardu)
Nejčastější nemocí postihující psí srdeční svalovinu je tzv. idiopatická kardiomyopatie. Jde o onemocnění, u něhož není jasná přesná příčina. Jako o možném vyvolávajícím faktoru se uvažuje o nedostatku aminokyseliny L-karnitinu ve výživě. Tato nemoc se projevuje u psů v mladším a středním věku, nejčastěji mezi druhým a sedmým rokem života. Bývají postižena především velká plemena psů (německé dogy, boxeři, němečtí ovčáci, novofundlandani, nejrůznější španělé).
3. Onemocnění osrdečníku (perikardu)
K tomuto onemocnění dochází zřídka. Uvnitř osrdečníkového vaku se hromadí tekutina, která tlačí na srdeční svalovinu a vyústění velkých cév, a vzniká tzv. srdeční tamponáda. Nejčastěji má tato tekutina krvavý charakter a k jejímu nahromadění může dojít po úraze, po nahlodání cév nádorovým procesem nebo z jiných neznámých příčin.
Jak se srdeční onemocnění projevují?
Pes se může snadněji unavit a hůře reaguje na zátěž, trápí ho dráždivý suchý kašel, zejména v noci. Pes často kašle nejvíce při psychickém vzrušení (například když vítá majitele po příchodu domů) nebo také po delším štěkání, pohybu apod. Často si může majitel všimnout, že pes v nočních hodinách neklidně spí nebo občas zakašle. Při výrazném postižení může docházet k dušnosti, jazyk psa není ideálně růžový, spíš má tmavší červenofialovou barvu, pejskovi se těžce dýchá. Pes se obvykle nechce pohybovat, nemůže si lehnout. Můžou vznikat i celkové kolapsy nebo krátké mdloby. Při onemocnění srdce, které není včas a správně léčeno, pes často ztrácí kondici, hubne, vystupuje mu hřbet a zvětšuje se břicho.
Nejčastějšími příznaky onemocnění srdce tedy jsou:
- kašel
- odmítání zátěže, rychlá unavitelnost
- zvětšování dutiny břišní, otoky končetin
- mdloby
Jak předcházet srdečnímu onemocnění vašeho zvířecího přítele?
- V horkém létě je vhodné venčit psa brzy ráno a později večer, když už nejsou příliš vysoké teploty. Snažíme se vyhýbat extrémní zátěži, kterou představuje v horku třeba i jízda autem. Samozřejmostí by měl být dostatečný příjem vody. Vybírejte tedy krmivo s obsahem vody především při zvýšené fyzické aktivitě či horkých letních dnech. Ideální jsou kapsičky nebo konzervy.
- Chovatelé psů i koček si pochvalují 100 % lososový olej Farm Fresh vhodný dokonce i pro zvířata s citlivým trávením. Olej pomáhá zlepšovat kvalitu srsti a kůže, posiluje imunitní systém a srdeční funkce. Olej jednoduše přimíchejte svému mazlíčkovi do jeho běžné stravy a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.
- U zvířat s nadváhou je prospěšné snížení hmotnosti. V krmivu by neměl být vysoký příjem soli, která v těle váže přebytečnou vodu. Ne všechna krmiva tomuto požadavku vyhovují. Pokud má váš pejsek nějaké to kilo navíc a chcete mu pořídit kvalitní a účinný doplněk stravy, jež posílí jeho imunitu, vyzkoušejte dietní doplněk stravy VITAL-Tabs pro psy. Tento doplněk stravy je výborný pro pejsky po operacích, kteří potřebují sílu a energii, aby se ze zákroku rychle vykurýrovali.
- Čistěte svému domácímu mazlíčkovi zuby nebo si oba ušetřete trápení a pořiďte mu pamlsky či tablety, které odstraní plak zubního kamene. Ten má totiž na vznik infekce srdečních chlopní výrazný vliv. Chcete-li zamezit onemocnění srdce psa, nezapomínejte na pravidelné odstraňovaní zubního kamene. Máme pro vás zázrak z hlubin s názvem ProDen PlaqueOff Animal. Hlavní složkou je zde hnědá mořská řasa Ascophyllum Nodosum, která bez problému zvládne z 88 % odstranit zubní kámen, zápach z úst a po celou dobu funguje jako prevence před onemocněním zubů a dásní.
- Výborným doplňkem stravy s blahodárnými účinky na zdraví psa i kočky je také extra panenský a za studena lisovaný Farm Fresh Lněný olej. Lněný olej obsahuje omega – 3 mastné kyseliny a pozitivně přispívá k prevenci onemocnění srdce u psa či při řešení kožních problémů. Tento doplněk stravy zároveň zlepšuje imunitu zvířete a napomáhá při snižování váhy. Olej můžete jednoduše přimíchat do stravy vašeho mazlíčka.
Byly pro Vás informace v článku užitečné?
Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!
Mohlo by vás zajímat
3 kroky první pomoci pro vašeho psa, kterými mu zachráníte život
Bolí to, ale může se to stát i vám. Jak správně oživovat svého psa v krizové situaci? Stačí se naučit tři důležité kroky a nepanikařit.
Nejnovější příspěvky
HLEDÁTE KRMIVO,
které bude odpovídat potřebám vašeho mazlíčka?

Naši odborníci na výživu se postarají o to, aby váš mazlíček prožil šťastný život díky krmivu, které přesně odpovídá jeho potřebám.
Chci krmivo na míru