Vaši čtyřnozí parťáci budou mít vždy co žrát. Nepřerušujeme provoz a odesíláme objednávky každý den.

Je chytřejší pes nebo kočka?

Lidé se dělí na dvě kategorie – pejskaře a kočkomily. Někomu více vyhovuje psí oddanost a radost, někdo naopak miluje kočičí klid a bezstarostnost. Většinou se tato dvě zvířata nesnesou, a proto si musíme vybrat, koho si vezmeme domů. Tím si určíme preference a staneme se buď pejskařem, nebo milovníkem koček.

A pak už se jen bijeme za toho, koho máme doma. Kdo je tedy chytřejší? Otázka, která rozpoutala nekonečný boj mezi kočkozbožňovateli a psozbožňovateli.

"V mozkové kůře kočky je 300 milionů neuronů, u psa je to jen 160 milionů"

Ačkoli se uvádí, že kočky mají v mozkové kůře asi 300 milionů neuronů a psi pouhých 160 milionů, není to, jak se ukázalo, určujícím faktorem. V časopise Behavioural Processes, který se zaměřuje na chování zvířat, byl publikován zajímavý výzkum o testování inteligence těchto dvou zvířat. Podle něj přišli japonští vědci s novými poznatky, že psi jsou stejně inteligentní jako kočky.

Psi jsou stejně inteligentní jako kočky

Pro vybraný vzorek zvířat připravili speciální paměťové testy, ve kterých si obě zvířata vedla stejně. Rovněž totožně reagovala na lidská gesta, mimiku i emoce. Podle psychologa Saho Takagi, vyučujícího na univerzitě Kyoto, dokáží jak kočky, tak psi aktivně vyvolávat vzpomínky stejně jako lidé. O psech je známo, že si umí vybavit minulé události, a nyní se to potvrdilo i u koček.

Neodsuzujte proto jednoho ani druhého. Mohou vás překvapit. Kočky i psi jsou skvělými společníky a ať už si do své rodiny přiberete kteréhokoliv z nich, budou vám stejně vděční za dobré jídlo, teplo a lásku, kterou jim dáte. Obvzlášť, když je čas od času potěšíte nějakou tou kočičí nebo psí dobrotou.

Sylvie Kavíková smiley