9. Prosinec 2016

Nejčastější mýty o hubnutí u psů. Jak pomoci svému chlupáči zdravě přibrat?

Kolem této problematiky se namluví a napíše celá škála informací a stejně se stále setkávám s obvyklým mýtem – „mám hubeného psa, koupím mu zátěžové krmivo“. Toto je špatně! Jaké je správné řešení?

Které psy skutečně krmit zátěžovým krmivem?

Tyto speciální receptury jsou vyvinuty pro pejsky, kteří mají aktuálně velký výdej energie. Jedná se o psy pracovní, saňové psy, služební plemena a další. Tyto receptury lze také podávat březím a kojícím fenám, protože energetická hodnota a obsah živin odpovídá potřebám feny ke konci březosti a při kojení.

enlightenedTipy našich výživových specialistů:

Kterým psům můžete zátěžovým krmivem ublížit? 

I pokud máte chlupáče, se kterým chodíte denně na dlouhé procházky nebo vám prostě celý den běhá po zahradě, určitě mu takové krmivo do misky nesypejte. Zátěžová krmiva jsou vyráběna tak, že obsahují vyšší podíl bílkovin a hlavně tuků, které jsou pro rychlou energii nejdůležitější. Pes bez opravdu velkého výdeje energie nedokáže zužitkovat nadmíru tuku a energie a tak bude více aktivní, může trpět průjmy a dokonce začne hubnout. 

Co dělat, aby můj pes přibral na váze?

Mám s tím sama bohaté zkušenosti a spousta mých přátel chovatelů také. Můj 5 let starý zlatý retrívr je od mala velmi útlého vzhledu. Snažila jsem se ho vykrmit, ale pak jsem pochopila, že je to prostě borec s temperamentem a jeho rychlý metabolismus si vezme, co potřebuje, zbytek vyloučí. Teprve ve 3 letech nabral standardní hmotu. smiley
 

Proč můj pes hubne? 


Temperament – Je váš chlupáč chodící důkaz neposednosti? Je to osobnost s temperamentem, co nevydrží chvíli na jednom místě? Počítejte, že nabrání hmoty bude opravdu velký oříšek a může se tak stát třeba až ve věku 5 let.  Nicméně se zdravotní stránkou by to nemělo mít nic společného.

Parazité a bakterie ve střevech – Vašeho pejska mohou trápit nezvaní návštěvníci v jeho střevech, a to i když ho pravidelně odčervujete. Jsou parazité, kteří jsou na tyto běžné odčervovací prostředky imunní. Krom parazitů se mohou ve střevech také vyskytovat nežádoucí bakterie, pak je nutné provézt tzv. kultivaci ze stěru z konečníku.

Potravinové intolerance – Trápí vašeho pejska častý průjem? Může trpět intolerancí na některé potraviny. V tomto případě je nutné se poradit s veterinářem a zkusit nasadit eliminační dietu a krmit psa hypoalergenními granulemi.  

Nechutenství – Ztratil váš pes chuť k jídlu? Jako první se určitě poraďte s veterinářem, aby vyloučil zdravotní problém. Pokud je pes zdravý, může mít prostě jen mlsný jazýček, je zvyklý jíst kdy sám chce nebo se může jednat o psychický blok. 

 


Chci silného a zdravého psa. Co dělat, aby můj chlupáč přibral? Chci, aby můj pes přibralMůj pes je starý 1 – 2 roky

Mladí psi – samci – obvykle dospívají velice pomalu. Čím větší plemeno máte, tím pomalejší bude dospívání a tím pádem nabírání potřebné hmoty. Pokud se Vám zdá, že i po roce je pejsek hodně atletický, tak klidně pokračujte v krmení recepturou pro štěňata. Obsah bílkovin a tuků je v míře, kterou pes dokáže zužitkovat, a nezpůsobíte mu žádné zažívací potíže. Určitě krmte 2x denně, aby pes dokázal strávit co největší podíl živin z krmné dávky.

U fenek je to podobné, ale u nich začne dospívání rychleji, a to s prvním háráním, po kterém se dost často mění rychlost metabolismu. Takže na to je třeba myslet.


 

Mám psa starého 3 roky a více

V tomto období se mluví o dospělosti. V případě, že ani mezi druhým a třetím rokem pejsek nenabírá na hmotě tolik, kolik byste si představovali, tak je dobré zvýšit přísun bílkovin. Nejlepší je sáhnout po příkrmu v podobě masa. Vhodnou volbou jsou například kvalitní masové konzervy Farm Fresh, které nabízejí kýžený přísun bílkovin a neobsahují tak veliký podíl tuku. Navíc jsou chutné, takže neodolá ani sebevětší mlsoun. Krmení opět rozdělte do více porcí denně, nedávejte pejskovi vše najednou, aby byl přísun živin dobře rozložen, a navíc tak nepřetížíte pejskovi žaludek. 

Ať už je to štěně nebo psí dospělák - pamlsky si zaslouží vždycky. Pokud chcete, aby váš pes zdravě přibral, vždy ho odměňujte jen kvalitními masovými pamlsky.  
 


Ing. Eva Šípová
Chovatelka zlatých retrívrů CHS EVIGOLD


 


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

9 odpovědí na vaše nejčastější otázky ohledně krmení štěňat

Co dělat, když štěně nechce jíst? A jak často ho mám vůbec krmit? Odpovědi najdete ZDE.

6 tipů, jak zaručeně poznat potravinovou alergii u svého mazlíčka

Někteří vědci tvrdí, že alergie je genetickou záležitostí a vliv na ni má dědičnost. Jiní zase říkají, že alergie u mazlíčků vzniká v důsledku chemikálií obsažených v krmivech. Pravdou však zůstává, že alergií dnes může trpět opravdu každý mazlíček. Vyplatí se proto poznat její příznaky i všechny možné spouštěče. Které to jsou?