9. Prosinec 2016

Nejčastější mýty o hubnutí u psů. Jak pomoci svému chlupáči zdravě přibrat?

Proč můj pes hubne

Důvodů, proč pes ztrácí na váze, můžeme najít hned několik. Nejčastěji jsou na vině zdravotní potíže, vliv však mívá i povaha psa a míra jeho aktivity. Co konkrétně máme na mysli?

Temperament

Je váš chlupáč osobnost, která chvíli neposedí? Energie má na rozdávání a čas by trávil jen venku neustálým běháním a aportováním? Pak počítejte s tím, že nabrání váhy bude v jeho případě velký oříšek a může k němu dojít až mnohem později, kolem 5 let věku. Jeho spotřeba energie je totiž výrazná a co sní, to také spálí. Se zdravotní stránkou by však jeho hubenost neměla mít nic společného, což je dobrá zpráva.


Nemoci a zdravotní komplikace

Úbytek váhy, stejně jako neschopnost na váze přibrat může být u psa způsobena řadou méně či více závažných zdravotních problémů. Svou roli může hrát dentální onemocnění, které psovi komplikuje příjem potravy a které je možné odstranit zvýšenou péčí o jeho chrup.


Kromě něj však může jít také o průvodní jev chronického selhání ledvin, onemocnění jater či diabetu, které se u psa mohly rozvinout a které je potřeba řešit odbornou léčbou. Pokud se tedy váš pes s hubnutím potýká déle a vám se nedaří jeho váhu korigovat úpravou stravy, navštivte zvěrolékaře, který bude schopen potvrdit či vyloučit možná onemocnění.

Přečtěte si více o tom, čím krmit psa s cukrovkou.

Parazité a bakterie ve střevech

Při výrazném úbytku váhy mohou vašeho pejska trápit nezvaní návštěvníci v jeho střevech a to i v případě, že pravidelně odčervujete. Existují totiž parazité, kteří jsou na běžné odčervovací prostředky imunní - např. hlístice či kokcidie, případně parazité způsobující průjmy v čele s bakteriemi Escherichia coli. Kromě nich se mohou ve střevech vyskytovat i nejrůznější nežádoucí bakterie, které negativně ovlivňují fyzický stav i váhu psa. Pro jejich určení je nutné provézt tzv. kultivaci ze stěru z konečníku, po které se zahájí efektivní léčba.

Potravinové intolerance

Pokud vašeho pejska trápí častý průjem, může trpět intolerancí na některé potraviny a přibrat na váze pro něj bude náročné. Neváhejte se v takovém případě poradit s odborníky na výživu a pomocí eliminační diety se pokuste z jeho stravy vyloučit všechny problematické potraviny. Ideální variantou bude zvolit pro něj hypoalergenní krmivo, které svým složením vyhovuje psům s citlivým zažíváním.

Nechutenství

Ztratil váš pes chuť k jídlu? Pak se nejprve poraďte s veterinářem, který u vašeho mazlíčka vyloučí možný zdravotní problém. Je-li pes zdravý, může se za jeho slabým apetitem skrývat mnoho věcí - je zvyklý jíst, kdy sám chce, trápí ho psychický blok, nebo má prostě a jednoduše vybíravý jazýček. V takovém případě buďte trpěliví, krmivo psovi podávejte vždy ve stejnou dobu a pouze na omezený čas, případně mu nabídněte i jiné druhy krmiva nebo jeho ozvláštnění. Výborně vám poslouží např. masové omáčky, které svému psímu parťákovi nalijete na granule. 

Přečtěte si o masových omáčkách více a zjistěte, jak mohou vašemu pejskovi pomoci.

Je vhodné krmit psa s nízkou váhou zátěžovým krmivem?

Řada chovatelů řeší problém s nízkou váhou psa zařazením zátěžového neboli vysokoenergetického krmiva. To je typické vyšším obsahem proteinů a tuků a je určeno primárně psům, kteří mají pravidelně velký výdej energie. Jde zejména o psy pracovní, saňové i nejrůznější služební plemena. Dobře však slouží také březím a kojícím fenám, neboť jeho energetická hodnota a obsah živin odpovídá potřebám feny na konci březosti a při kojení.

enlightenedTipy našich výživových specialistů:

Pokud však máte doma chlupáče, se kterým sice chodíte na dlouhé procházky, případně vám běhá celý den po zahradě, jinak je to ale úplně běžný pes, zátěžové krmivo mu do misky nesypejte. Vyšší podíl bílkovin a tuků, které jsou pro rychlou energii nejdůležitější, pes bez opravdu velkého výdeje energie nedokáže zužitkovat. Nadmíra tuku a energie pak u něj povede k ještě větší aktivitě, může trpět průjmy a dokonce začne i hubnout. 

Co dělat a čím krmit, aby můj pes přibral

Metabolismus psa a jeho schopnost nabírat váhu závisí vždy na daném konkrétním jedinci, na jeho rase, věku i pohlaví. Velká plemena reagují jinak než plemena malá, různé potřeby mají mladí a staří psi, psi mají jinou spotřebu energie než fenky.

Můj pes je starý 1 – 2 roky

 

Mladí psi – samci dospívají obvykle velmi pomalu. Čím větší plemeno máte, tím pomalejší jeho dospívání bude a spolu s ním i nabírání potřebné hmoty. Pokud se vám zdá, že i po roce života je pes stále hodně atletický, pokračujte klidně v krmení recepturou vhodnou pro štěňata. Bílkoviny a tuky jsou v ní obsaženy v míře, kterou pes dokáže zužitkovat, a nezpůsobíte mu zároveň žádné zažívací potíže. Zároveň krmte 2x denně, aby pes dokázal strávit co největší podíl živin z krmné dávky.

U fenek je to podobné, dospívání však u nich začíná rychleji a to již s prvním háráním, po kterém se dost často mění rychlost metabolismu. Fenku proto v tomto období sledujte a na změny jejího apetitu reagujte vhodnou úpravou krmiva a jeho dávkování.

Mám psa starého 3 roky a více

V tomto období již mluvíme o dospělosti psa. Pokud ani mezi druhým a třetím rokem života nenabral na hmotě tolik, kolik byste si představovali, je dobré zvýšit u něj přísun bílkovin. Ideální je sáhnout po příkrmu v podobě masa a to čím kvalitnějšího, tím lépe. Vhodnou volbou jsou například masové konzervy Farm Fresh, které nabízejí dostatečné množství kvalitních bílkovin při nízkém podíl tuku. Jsou navíc chutné, takže jim neodolá ani ten největší mlsoun. 

Krmení opět rozdělte do alespoň 2 porcí denně.  Psovi tím zajistíte rovnoměrný přísun živin a nepřetížíte ani jeho žaludek. Obojí prospěje jeho trávení a schopnosti měnit živiny ve svaly plné energie. 

Ing. Eva Šípová
Chovatelka zlatých retrívrů CHS EVIGOLD


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

9 odpovědí na vaše nejčastější otázky ohledně krmení štěňat

Co dělat, když štěně nechce jíst? A jak často ho mám vůbec krmit? Odpovědi najdete ZDE.

6 tipů, jak zaručeně poznat potravinovou alergii u svého mazlíčka

Někteří vědci tvrdí, že alergie je genetickou záležitostí a vliv na ni má dědičnost. Jiní zase říkají, že alergie u mazlíčků vzniká v důsledku chemikálií obsažených v krmivech. Pravdou však zůstává, že alergií dnes může trpět opravdu každý mazlíček. Vyplatí se proto poznat její příznaky i všechny možné spouštěče. Které to jsou?