2. Březen 2016

Odhalte tajemství psích očí

Může se pes doopravdy cítit provinile?

Každému z vás se už jistě stalo něco taOdhlate tajemství psích očíkového: Přijdete domů, otevřete dveře a tam vás vítá neskutečný binec. Váš milovaný pejsánek totiž začal v bytě dovádět. Výplň vašich polštářů se válí po koberci v obývacím pokoji, rohožka z koupelny je srolovaná pod stolem, psí pelíšek je zničený a na zácloně je dokonce díra. A kde máme viníka? Sedí schoulený mezi zbytky z polštáře, smutně zírá do země a tváří se, že by byl nejradši neviditelný. Podívá se na vás těmi roztomile provinilými psími kukadly… a vy roztajete jak kostka ledu, zapomenete chlupáče napomenout a radši ho vezmete ven na procházku.

no Je to tak správně? Položme si jednu důležitou otázku: "Může se pes doopravdy cítit provinile?"... Bohužel pro nás, zní odpověď NE.

Naučte se rozumět svému chlupáči

Rozlišujeme dva druhy emocí – primární a sekundární. Primární emoce jsou základní pocity jako například strach nebo štěstí. Zde je dokázáno, že tyto emoce psi běžně prožívají. Naopak emoce sekundární, které jsou daleko komplikovanější a ke kterým řadíme například pýchu, žárlivost či zmiňovanou vinu, psi prožít nedokáží.

„Psí pohled“, který si vykládáme jako upřimný projev provinění, je jen naučené chování bez jakéhokoliv citového zabarvení. Jedná se o podmíněnou reakci, která se spustí vždy, když pes dostává vynadáno. Kdykoliv se na něj budete zlobit, bude se na vás dívat „psíma očima“ bez ohledu na to, jestli rozkousal papuč, popral se s jiným psem nebo se vyčůral na koberec. 
 

"Netuším, o čem to mluvíš, ale budu se na tebe provinile dívat a ty přestaneš"

Spíše než o vinu se doopravdy jedná o projev jakéhosi podřízení. Hafan na vás zírá a říká si: „Netuším, o čem to mluvíš, ale jsi doopravdy naštvaný, takže se budu tvářit provinile jako vždycky. Dám najevo, že ty jsi tady pánem a ty přestaneš“. Je to několikrát opakující se asociace. Jinými slovy, když jste se zlobili naposledy, byl roztrhaný polštář, pes se choval provinile a vy jste mu odpustili. Takže jakmile bude roztrhané cokoliv jiného, pes se bude zase chovat provinile a vy mu to zase prominete. Kdykoliv váš chlupáč uvidí, že se zlobíte, bude se automaticky tvářit provinile.
 

Zachyťte ten správný okamžik

Klíč k vyřešení problému je – zachytit psa ve správnou chvíli. Když jej napomenete v době, kdy rozkousaný polštář leží uprostřed pokoje, bude vědět jen to, že se zlobíte a on se musí chovat podřízeně a dělat "psí oči". Když jej ovšem napomenete přímo při kousání polštáře, bude vědět, že to není správné a pokud to udělá znovu, opět ho napomenete. Správné načasování zajistí, že se v hlavě vašeho chlupáče vzorec „zlobí se – dělám psí oči“ změní v „napomenul mě, když jsem kousal polštář – tohle už neudělám znovu“.

enlightenedVíte, co psi skutečně zažívají při vašem společném mazlení? 

Trénujte podle našeho článku a udělejte svého psa šťastným jedním pohlazením.


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Co by měl vědět každý, kdo chce adoptovat psa z útulku či azylu

Adopcí z útulku či azylu nejen zachráníte psího sirotka, ale také vstupem nového člena do vaší rodiny ponesete velkou zodpovědnost.

Jak naučit vašeho psa chůzi na vodítku

Jak naučit štěně chůzu na vodítku? Co vše k tomu potřebujete? A co dělat, když pes na vodítku tahá? Dočtete se ZDE.

HLEDÁTE KRMIVO,
které bude odpovídat potřebám vašeho mazlíčka?

Naši odborníci na výživu se postarají o to, aby váš mazlíček prožil šťastný život díky krmivu, které přesně odpovídá jeho potřebám.

Chci krmivo na míru