14. Srpen 2020

Pečujete o psího seniora? Prodlužte mu život správným krmivem

KDY SE ZE PSA STÁVÁ SENIOR

Na úvod je důležité stanovit, v jakém věku můžeme psa začít považovat za seniora. Pro řadu výrobců krmiv je rozhodující hranicí věk 7 let. Ačkoliv může jít o dobré měřítko, neodpovídá zcela realitě - věková hranice stáří se liší u různých plemen i jednotlivců a to poměrně zásadním způsobem. 

Obecně platí, že menší plemena žijí delší dobu, zatímco větší psi se dožívají nižšího věku. Svou roli přirozeně hraje zdravotní stav psa, kvalita jeho stravy i aktivita a celková životní vitalita. Malá plemena pak začínají stárnout v přibližně 10 letech, zatímco u větších psů se mohou příznaky stárnutí objevit již o 3 roky dříve. 

Zcela běžnou bývá také situace, kdy přesné stáří svého čtyřnohého parťáka neznáte, zvláště pokud jste ho adoptovali z  útulku. V té chvíli je vhodné zajít na návštěvu k veterinárnímu lékaři, který umí přibližný věk odhadnout.


Při určení hranice, kdy váš pejsek začíná stárnout a potřebuje již zvláštní péči a stravu, vám budou nápomocné vnější stopy, které na něm přicházející stáří zanechá. Jde zejména o:

 • šedivějící chlupy kolem čenichu a očí

 • rychlejší unavitelnost

 • zpomalování trávení a činnosti střev

 • nabývání hmotnosti

 • otlaky na loktech

 • křehčí drápy

 • ztluštělé polštářky

 • inkontinence a zvětšená prostata u samců

 • zhoršený zrak a sluch

CO SE DĚJE SE PSEM BĚHEM STÁRNUTÍ

Velmi významné jsou u psů změny, ke kterým v důsledku stáří dochází uvnitř jejich těla. Jakmile váš psí parťák začne stárnout, výrazně se zpomalí jeho metabolismus. Energetická hladina jeho těla začne klesat a spolu s ní klesne i množství kalorií, které potřebuje pro každodenní fungování. 

Pokud by váš stárnoucí pes i nadále přijímal stejnou krmnou dávku jako dříve, mohl by začít nepřiměřeně tloustnout, což by se negativně projevilo na jeho zdravotním stavu. 

Mějte na paměti, že štíhlý pes žije většinou déle než pes trpící nadváhou a svému pejskovi proto ve správný čas krmnou dávku snižte

Starší pejsci jsou také náchylnější k nejrůznějším onemocněním. Hrozí u nich zejména vyšší riziko vzniku artritidy neboli degenerativního onemocnění kloubů, dále onemocnění ledvin i srdeční komplikace. U malých plemen se často objevují problémy se zuby.


Správnou výživou můžete svému psímu seniorovi pomoci tyto problémy eliminovat či případně alespoň utlumit jejich projevy. Co konkrétně pomáhá u jednotlivých plemen?

SPECIFIKA VÝŽIVY PSÍCH SENIORŮ 

Mini a malá plemena 

U těchto pejsků není nutné přecházet na seniorské krmivo, pokud je netrápí žádný zdravotní problém. Nejdůležitější je pohlídat obsah bílkovin v granulích, ve kterých by nemělo být více než 30% proteinů. Pokud však váš pejsek trpí nadváhou, pak doporučujeme podávat krmivo s označením light - vynikajícím je například německé krmivo Belcando Finest Light

Střední plemena 

U těchto psů záleží vždy na aktivitě konkrétního jedince. Máte-li vitálního raubíře, který na sobě nedá svůj věk znát, nemusíte nutně přecházet na seniorské granule a věnujte pozornost pouze obsahu bílkovin v krmivu. Jejich množství by se mělo pohybovat do 30%, ideálně 26%. Z tohoto důvodu se určitě vyhněte vysokoenergetickým granulím typu power či sport, a jakmile zaznamenáte jakýkoliv problém s pohybem či trávením psa, přejděte na krmivo pro seniory. 

Velká a obří plemena 

U těchto plemen se přechod na seniorské granule doporučuje kolem 8 roku života. Je-li mazlík v dobré kondici, můžete přechod na seniorské krmivo ještě o něco málo posunout. Psa ovšem bedlivě sledujte, abyste mu při zhoršení jeho stavu mohli upravené krmivo začít včas podávat. Naši zákazníci mají výbornou zkušenost například s bezobilnými granulemi Best Breeder Grain Free Senior.

NEZAPOMEŇTE NA DOPLŇKY STRAVY PRO STARŠÍ PSY

Již jsme zmínili, že ve vyšším věku pejsky trápí problémy s pohybovým aparátem. Projeví se to zejména při vstávání, kdy jim trvá znatelně delší dobu, než se postaví na nohy. Pomoci jim můžete speciálními přípravky na podporu pohybového aparátu, které dokáží zlepšit pružnost kloubů, šlach a vazů. Pejskovi je podávejte klidně již preventivně - prevence zdravotních problémů je vždy lepší než jejich řešení a v tomto případě to platí zejména u malých a velkých plemen.
 

Většina z těchto přípravků slouží jako nutriční doplňky bohaté na následující významné látky:

 • kolagen

 • chondroitin sulfát

 • glukosamin sulfát

 • MSM

Kolagenem je nabitý například práškový doplněk stravy Best Breeder čistý kolagen, který jednoduše smícháte s krmivem. Preferujete-li tablety, můžete využít StazMedical Dog Chondro nebo osvědčenou značku Alavis, se kterou mají skvělou zkušenost i naši zákazníci. Celkový stav vašeho psího parťáka podpoří také Belcando Age-Tabs - tablety, které posílí jeho oči, srdce, imunitu a celkově zpomalí projevy stárnutí.

Nejde však samozřejmě jen o pohybový aparát a extra péči si zaslouží i zuby vašeho psího seniora. Mezi doplňky stravy pro zdravé psí zuby a dásně vyniká zejména ProDen PlaqueOff Animal, který obsahuje mořskou řasu Ascophyllum Nodosum. Ta dokáže odstranit až 90% zubního plaku a pomáhá tak výrazným způsobem zlepšovat stav chrupu vašeho psího parťáka, aby měl ještě dlouho čím kousat a žvýkat. 

A na závěr jsme si nechali i jednu zajímavou vychytávku mezi výživovými doplňky – zdraví vašeho pejska ve stáří totiž pozitivně ovlivňuje i jeho psychická pohoda. Aby mu vydržela co nejdéle, můžete chlupáčovi podávat přírodní květinové esence Elixirs de Bach Bachovy BIO květové esence - senior. Tento doplněk dokáže tělo vašeho parťáka nabít novou energií a povzbudí i jeho mysl. 

Stejně pozitivní účinek však na něj bude mít i vaše pozornost a přiměřený pravidelný pohyb, kterým můžete trávit společný čas. Věřte, že to potěší vás i vašeho psího seniora.

Máte doma staršího psa? A je to spíše aktivní důchodce anebo si raději užívá zasloužený odpočinek? Dejte nám vědět v komentářích, těšíme se na ně
 

enlightenedU nás si jistě vyberete! Máme velký výběr kvalitního krmiva pro vaše psy a kočky od prvotřídních značek jako je BelcadnoBest Breeder a Leonardoenlightened
 
enlightenedenlightenedNejste si jistí výběrem vhodného krmivo pro Vašeho mazlíčka? Rádi Vám s tímto pomůžeme, pročtěte si náš článek o výběru správného krmiva a kontaktuje výživového specialistu enlightenedenlightened


 


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

4 rozhodující faktory při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka

Výběr správného krmiva bývá docela alchymie. Aby vše klaplo na jedničku, musíte zvolit správný typ i značku, s co nejlepším složením a hlavně pěkně na míru právě vašemu mazlíčkovi. Velký vliv mívá reklama, mnohem důležitější jsou ale vaše znalosti, které vás při výběru krmiva dovedou k té nejlepší možné variantě. O jaké znalosti jde a na co se vyplatí dávat pozor, to vám prozradíme v našem článku.

Můj pes nebo kočka se drbe: Jak vyřešit potíže se srstí a kůží jednou provždy?

Každý zodpovědný chovatel chce, aby měl jeho čtyřnohý parťák zdravou kůži, lesklou srst a absolutní minimum kožních problémů. Právě stav kůže a srsti totiž odráží celkový stav mazlíčka, a proto je-li s nimi něco v nepořádku, není v pořádku ani váš parťák a je nutné problémy co nejdříve řešit. Často bývá na vině nevhodná strava, alergie či potravinová intolerance, které je možné eliminovat správně zvoleným krmivem.