16. Leden 2019

Pes žijící na zahradě

Zvláště velká a obří plemena psů nepatří vě většině případů do teplého prostředí lidských domovů a jsou přizpůsobena celoročnímu pobytu venku. Máte mazlíka žijícího na zahradě? Mrkněte se do našeho článku a zjistěte, na co si dát pozor, aby byl váš hafan v bezpečí a spokojený.

Myslete na bezpečí svého psa a chraňte i jeho misku s krmivem před navlhnutím.

Mám psovi pořídit na zahradu boudu?

Stejně jako hafani v domácnostech, tak také psi na zahradě by měli mít svůj prostor, který jim nebude nikdo narušovat a stane se jejich bezpečným místem pro odpočinek, spánek nebo třeba pro schování před mrazy či silným deštěm. Jak by mělo takové místo vypadat?

Ideálně při výběru psí boudy nehleďte na vzhled a volte raději s ohledem na potřeby hafana.

Přístřešek by měl být:

  • krytý;
  • dostatečně zateplený;  
  • voděodolný, aby do něj nezatékalo;
  • vhodné velikosti pro dané plemeno.

Jak zabezpečit zahradu pro psa

Pokud plánujete mít na zahradě psa, tak nejdůležitější je, abyste měli zajištěné kvalitní oplocení, které jen tak něco nezničí. Ochráníte tak svého čtyřnohého parťáka před mnohým nebezpečím, které může nastat.

Nejčastějšími jsou:

  • srážka s motorovým vozidlem;
  • zaběhnutí za zvěří nebo kvůli vylekání;
  • krádež mazlíka cizími lidmi;
  • napadení psa cizími zvířaty.

Zjistěte si, jaké plemeno psa je vhodné pro celoroční pobyt na zahradě.

Na co dalšího dát pozor, když máte psa na zahradě

Váš čtyřnohý parťák je jako malé dítě, proto je nutné, abyste před ním schovali veškeré předměty, které by mu mohly ublížit. Jedná se především o hřebíky, laky, barvy, ředidla, jedovaté postřiky a další nebezpečné látky.

Dalším problémem jsou nejrůznější jedovaté druhy rostlin, keřů a stromů, které na své zahradě máte a třeba o tom ani nevíte. Zvláště pak okrasné skalky je třeba pozorně prozkoumat a přizpůsobit je podle potřeb psa. Pokud se nelze vyhnout pěstování jedovatých rostlin, alespoň dostatečně prostor zabezpečte, aby se k němu pes nedostal.

Myslete také na misku s krmivem. Měla by být na místě, do kterého neprší a nesvítí slunce, aby se zachovala bezpečnost stravy. 

Zničené záhony a značkování  jak to řešit?

Pes je stále jen zvíře, které bez dostatečné výchovy bude projevovat své pudy. A hrabání záhonů nebo značkování nevhodných míst za účelem vymezení teritoria bude jevem, který se několikrát zopakuje.

.

Je už na vás, jak se k celé záležitosti postavíte. Jestliže se rozhodnete všude ponechat jen trávu, máte vyhráno. Avšak pokud si chcete zachovat třeba záhony na pěstování zeleniny nebo okrasné rostliny na skalce, je vhodné udělat na zahradě oplocení částí, kam pes může a kde naopak není jeho přítomnost vhodná.

.

Důrazně také doporučujeme, abyste psa zároveň postupně vycvičili, aby podobné lumpárny nedělal a také na své zahradě dodržoval stanovená pravidla, která si vymezí s páníčkem. Ideálně pořiďte výcvikové pamlsky a začněte už od prvního dne. Jestli však máte doma malé štěně, bude to chvíli trvat - tak udržte pár měsíců trpělivou výchovu. Vyplatí se to!

Cvičte svého psa žijícího na zahradě už od prvního dne.

Nezapomínejte na procházky 

Zvláště na vesnicích se nese pověra, že pes, který má zahradu, už nepotřebuje chodit na procházky. Nevěřte tomu!

I když má váš hafan celodenní přísun čerstvého vzduchu a může běhat po své zahradě, je vhodné mu dopřát pravidelně i jiný pohyb, smyslové podněty a také možnost komunikace s jinými psy z okolí.

Jaký pes nepatří na zahradu?

Vzít si do péče psa s sebou nese závazek. Zjistěte si o svém parťákovi, zda je pro něj celoroční pobyt venku vhodný. Je nutné brát ohled na zdravotní stav, plemeno i stáří psa. Pokud si nejste jistí, neváhejte a zavolejte svému veterináři. Vždy je lepší se 10x zeptat, než 1x udělat chybu, která může vašeho zvířecího přítele stát zdraví nebo i život.

enlightenedChcete mít psa, kterému se leskne srst až k sousedům? Zjistěte v našem článku, jak kartáčovat hafana, aby se na to pokaždé těšil.


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Zvířecí parťák v rodině: Jak poprvé seznámit kočku nebo psa s dítětem?

Pes a dítě, kočka a dítě – jak na první kontakt? Přečtěte si správný postup při jejich prvním seznámení.