28. Březen 2017

Předcházejte onemocnění ledvin: Patří mezi nejčastější příčiny úmrtí mazlíčků

Ledviny si můžeme představit jako filtr či síto, jež odstraňuje odpadní látky z krevního oběhu. Jestliže dojde k ucpání většího počtu otvorů v sítu, začnou se v těle hromadit toxiny. 

Příznaky onemocnění ledvin se však začínají u zvířete projevovat až v době, kdy jsou ledviny poškozeny ze 75 %

K ledvinovému selhání u psů a koček může dojít z těchto důvodů:

  • genetická dědičnost typická pro plemena, jako např. kokršpaněl, bulteriér, pudl, basenji, u koček pak především dlouhosrstá plemena;
  • infekce, bakterie, virózy, otrava, chemikálie, toxiny, ucpání močového měchýře močovými kameny;
  • neléčený zánět dělohy u fen.

Hlavní příznaky, které vám napoví, že ledviny nefungují správně:

  • snížená chuť k jídlu,

  • zápach z tlamy,

  • úbytek tělesné hmotnosti,

  • zvracení,

  • zhoršení kvality srsti,

  • zvýšená potřeba příjmu vody a časté močení.

 

Na trhu lze sehnat speciální kapsičky, granule či konzervy určené pro zvíře s ledvinovou dietou. Doporučuje se také navýšit dávku vitamínů B a C. 

 

Masové či zeleninové konzervy jsou pro psa nejen zdravou, ale i velmi chutnou a lákavou potravou. Vždy vybírejte konzervy nejvyšší kvality a bez umělých konzervačních látek. Doporučujeme například masovou konzervu Farm Fresh Kuře a losos s bramborami, která je vyrobena z vysoce kvalitního kuřecího a rybího masa, neobsahuje žádná přidaná barviva či ochucovadla a hlavně je plná vitaminů, minerálů a kvalitních tuků

Vyřešte ledvinové onemocnění u psa.

Jak ochránit ledviny psa před onemocněním?

V mnohých případech lze předcházet vážnému onemocnění ledvin správně volenou stravou s vysokým obsahem vitaminů, vlákniny, kvalitních bílkovin, tuků a vody. Rozhodně bychom psa neměli krmit lidskou stravou, která je plná soli, koření a mnohdy i umělých látek, jež ledviny zvířete velmi zatěžují.

 

Velmi důležité je rovněž, aby váš pes dostatečně pil v průběhu celého dne. Doplňujte tedy psovi pravidelně misku čerstvou studenou vodou, aby nedošlo k dehydrataci. Nedostatečná hydratace organismu je pro psa a jeho ledviny nebezpečná. Dbejte na dostatečný pitný režim vašeho zvířete především, jestliže ho krmíte suchou stravou v podobě granulí. Doporučuje se krmit zvíře potravou obsahující vodu, minimálně suchou stravu do vody namáčet.

 

Přiměřeně otužovat psa je nezbytné k tomu, aby kvůli zvýšené přecitlivělosti v chladnějších dnech okamžitě neprochladl. Ovšem při velmi nízkých teplotách je vhodné chránit psa před prochladnutím beder a břicha - především u krátkosrstých plemen může dojít k onemocnění močového měchýře a zánětu ledvin. Zkraťte tedy procházku ve velmi chladném počasí nebo pořiďte vašemu čtyřnohému příteli nepromokavý obleček, který udrží jeho ledviny v teple.

 

Pokud máte doma staršího pejska, zajděte s ním jednou ročně k veterináři na laboratorní kontrolu stavu ledvin.


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Proč pes potřebuje lososový olej? | KrmímKvalitně

Možná jste o něm slyšeli, možná ho sami vašemu parťákovi podáváte. Děláte dobře? Kdy je lososový olej pro psy důležitý?

Tabulka čokolády připraví o život 10 kilového psa + 9 nebezpečných potravin

Čokoláda je pro psy a kočky jedna z nejvíce nebezpečných potravin. Proč? A jaké další potraviny škodí zdraví vašeho mazlíčka? Přečtěte si to ZDE.