28. Květen 2020

Příběh buldočka Mickeyho: Jeho život byl krátký, ale úžasný

Věřím a doufám zároveň, že sepsáním tohoto příběhu uchráním nejednoho budoucího majitele pejska před smutnou zkušeností. Myslím si, že koupě pejska probíhá u mnohým lidí naprosto stejně, a právě proto jsem se rozhodla podělit se s vámi o tuto zkušenost. 

Mé jméno je Lucie a tento příběh se začal psát v roce 2010. Bylo mi tehdy osmnáct a mým největším snem bylo pořídit si pejska, konkrétně francouzského buldočka.

 

JAK TO VŠECHNO ZAČALO

Po vlastním pejskovi jsem toužila už od malička. Jak už to tak ale bývá, maminka byla proti. Přemlouvala jsem ji dlouhé roky a zkoušela nejrůznější taktiky, od smutných očí až po posílání fotek roztomilých štěňátek. Až nakonec přišel den D! Na internetu jsem našla fotku malého černého uzlíčku, a hned jsem věděla, že je to ON. Maminka se umoudřila a řekla, že pokud se o pejska sama postarám, tak s pořízením nového člena rodiny souhlasí, a tak se brzy vyrazilo pro štěně. 

Přijely jsme do malé vesničky a já zazvonila na zvonek, který změnil můj život. Otevřela paní a celý dvůr se rázem rozezněl štěkotem. „Paní chovatelku“ jsme následovaly do garáže, kde se choulilo sedm statečných chlupatých kuliček. Ano, sedm statečných, protože se choulili ve svých vlastních výkalech a v bordelu, jaký si nedovedete představit (nebo spíše nechcete). V ten moment jsem věděla, že štěňátko z té mučírny musím dostat pryč. Můj vyvolený černoušek se ke mně pomalu začal drápat a já jej hned vzala do náruče, a už ho z ní nepustila.

 

BYL CELÝ ŠPINAVÝ A VYSTRAŠENÝ

Když jsme vyděšeného a špinavého pejska dovezly domů, přišla na řadu vana a další seznamovací a opečovávací procedury. Doufala jsem, že jeho strach pomine a ten malý uzlíček si bude chtít hrát. Vybrala jsem mu jméno Mickey. Už na fotce měl úsměv jako Mickey Mouse a tak bylo hned jasno - Mickey, Mikouš, Míša, Pan Úžasňák, prostě Pan Dokonalý. 

Uplynulo pár dní počáteční euforie z pořízení nového člena rodiny, a mě začalo docházet, že to místo, odkud Mikouš pochází, zaručeně nebyla chovatelská stanice. Hrozné podmínky, které u paní „chovatelky“ panovaly, mě přiměly začít pátrat po internetu, a já tak poprvé ve svých 18 letech uslyšela slovo množírna. Paní byla klasickým případem člověka uspokojeného z rychle a bezstarostně nabytých peněz. Bohužel, tyto peníze získávala množením a prodejem svých psů. Dozvěděla jsem se, že otec mého štěněte byl „papírový“ (pozn. měl vystavené papíry FCI = průkaz původu neboli rodný list s výpisem předků a zdravotního stavu), o matce  jsem žádné informace nikdy nesehnala. 

 

UŽ OD MALIČKA TRPĚL NEMOCEMI

Mickey byl úžasný parťák a společník. Tvrdohlavý jako mezek, ale také hodně akční a přátelský. Více než buldočci obvykle bývají. Vždy s námi jezdil na výlety a různé srazy. Celý jeho život nás bohužel provázely různé nemoci a zdravotní komplikace. Neustále jsme s veterináři řešili kvasinky v packách, záněty močového měchýře nebo kameny v měchýři, až jsem v jeho 7 letech uslyšela ten nejhorší verdikt, který majitel jakéhokoliv mazlíčka může slyšet - rakovina. Trpěl rakovinou močového epitelu. Ihned jsem se rozhodla pro operaci a odstranění rakovinné tkáně. Celá stěna močového měchýře byla pokryta nádorem, což průběh operace, a následnou rekonvalescenci, velmi zkomplikovalo. 

Po operaci byly vzorky tkáně odeslány do laboratoře na rozbory. Výsledky, které dorazily, bohužel nebyly vůbec optimistické - nádor se bude rozšiřovat dále do těla. Ač to bylo nepopsatelně těžké a náročné období, rozhodla jsem se, že si společně užijeme každé zbývající minuty. Mickey začal užívat Sanicell na posílení imunity, a já si až do poslední chvíle uvědomovala, jak úžasného jsem v něm našla psa a přítele. 

 

JEHO ŽIVOT BYL KRÁTKÝ, ALE ÚŽASNÝ

Život Mickeyho byl sice krátký, ale plný zážitků a lásky. Měl úžasnou paničku, která pro něj dýchala, a já měla průvodce a učitele, který mi pomáhal i v těch nejtěžších chvílích. Poslední den našeho společného života jsem jej vzala na procházku. Na místo, kde to měl nejraději, a kde se cítil šťastný. Procházku jsme ukončili na veterinární klinice, kde mi odešel v tichosti v náručí. Věděla jsem, že ten čas je tady. Jeho pohled ráno řekl vše “Prosím, nech mě jít, já už nemohu. Musíš ten krok udělat.” 

 

TENTO PŘÍBĚH KONČÍ SMUTNĚ, I PŘESTO VÁM JEJ ALE MUSÍM DOVYPRÁVĚT, PROTOŽE JINAK BY NEMĚL SMYSL!

Mickey pocházel z množírny, kde „chovatelé“ nehledí na zdraví jedinců, které připouští. Nehledí na to, jaké jejich činy budou mít následky, a co si „produkty“ jejich „chovu“ nadále ponesou do života. Množírny vždy nemusíte odhalit na první pohled, nemají to napsané na zvonku, ani se to nedočtete v inzerátu. Tito „podnikatelé“ využívají nevědomosti lidí, potenciální zákazníky získávají krásnými fotkami roztomilých štěňátek, a profitují z prodeje psů „za pár korun.  Množírna může být doma v obýváku, v garáži, na dvorku, ve stodole, kdekoliv. 

Osvěta naší populace na toto téma, zvláště u začínajících pejskařů a nadšených dětí, je bohužel stále minimální. Dnes a denně se setkáváme s argumenty „nechci psa na výstavu, nepotřebuji k němu papíry“, aniž bychom si uvědomili, že „papíry“ neslouží pouze jako rodokmen na výstavy nebo chovatelské akce, ale jsou především zárukou toho, že předci a rodiče vašeho mazlíčka splňují veškeré zdravotní, exteriérové a povahové předpoklady k chovu. Mezi další problémové rysy jedinců pocházejících z množíren musíme zařadit také jejich charakterové a povahové vady. Bohužel, pokud předci našeho pejska nebyli náležitě uchovněni a neabsolvovali tedy náročné zkoušky před odbornou porotou, není zaručeno, že se jisté negativní rysy v průběhu let neprojeví. Přesně tak se stalo i u našeho Mickeyho, který působil jako přátelský a bezproblémový pes, dokud nebyl napadnut jiným psem. Od této zkušenosti Mickey naprosto změnil svou povahu a stal se na ostatní psy agresivní.

 

PROSÍM, DÁVEJTE POZOR, ODKUD SI BERETE ŠTĚŇÁTKO

Buďte opatrní, kde hledáte parťáka pro nejméně dalších 10 let života. Nešetřete, protože pak je možné, že vše, co jste milovali, jednoho dne ztratíte na veterině, tak jako já. Přemýšlejte, jaká rasa je pro vás a váš životní styl vhodná, nechte si doporučit chovatelskou stanici, nebo se zajeďte podívat na výstavu, kde si vyhlédnete konkrétního chovatele. Možností je spousty a je jen na vás, jak se k tomu postavíte. Nenechte trpět feny v množírnách, které mají štěňata i dvakrát do roka.

Nejlepší rada na konec: Pokud nevíte, jakého pejska chcete, běžte do útulku a vyberte si nového parťáka tam. Psi z útulku jsou ti nejvěrnější a nejšťastnější. Získáte tak toho nejlepšího kamaráda, jakého si můžete přát. 

Díky organizacím OZFRBUL, Buldočí naději a Francouzské potěšení jsem se dozvěděla, co jsou to množírny a nadále šířím získané informace. Tyto úžasné organizace berou denně do péče zubožené fenečky, štěňátka s vadou a aktuálně i trendy modré buldočky. Pokud chcete pomoci, zapojte se také. Děkuji ♥.

A jeden vzkaz na závěr „Mikoušku, doufám, že za duhou vidíš, jak jsem postupem času bojovala a těch 10 let šířila osvětu. A nezapomeň, nedopustím, aby žádný pes trpěl jako tvá maminka nebo ty. Navždy tvá Luca“.

heartA co bychom za tým KrmímKvalitně.cz vzkázali Vám, milujícím a starostlivým páníčkům? Ne každý pejsek může mít lehký start do života, a už i Malý princ věděl, že "jsi člověče navždy zodpovědný za to, co k sobě připoutáš", dopřejte, prosím, svému parťákovi to nejlepší krmivo a doplňky stravy, které mu život zpříjemní a i na ve stáří podpoří jeho vitalitu, zdraví a dodá tolik potřebnou energii.heart

 
enlightenedenlightenedMáte v plánu pořídít si nového čtyřnohého člena rodiny? Pak vás mohlo zajímat, co vše potřebujete mít v základní výbavě pro psa. Více v článku: Základní výbava pro psa: co koupit před jeho pořízením?enlightenedenlightened

Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Trpí Váš pes separační úzkostí?

Každý majitel pejska nebo kočičky by si přál se svým mazlíčkem trávit neomezeně času, bohužel to ale v reálném světě není možné, a tak páníčci každé ráno putují do práce. Spousta psů tuto samotu nesnáší vůbec dobře. Jak jim co nejvíce pomoci a ulehčit danou situaci se dočtete v tomto článku.

6 tipů, jak zaručeně poznat potravinovou alergii u svého mazlíčka

Potravinovou alergií může trpět každý mazlíček. Poznejte hlavní příznaky alergie na některé potraviny a dopřejte svému čtyřnohému miláčkovi kvalitní krmivo bez umělých barviv, konzervantů a jiných chemických přísad.

HLEDÁTE KRMIVO,
které bude odpovídat potřebám vašeho mazlíčka?

Naši odborníci na výživu se postarají o to, aby váš mazlíček prožil šťastný život díky krmivu, které přesně odpovídá jeho potřebám.

Chci krmivo na míru