19. Prosinec 2018

Projevy stáří psa a kočky

Díky kvalitní výživě a péči se psi i kočky dožívají vyššího věku. Za seniory orientačně považujeme psy starší 6-8 let (v závislosti na velikosti a plemeni). U koček je hraniční 8. rok života. V této době je vhodné více se zaměřit na prevenci, obzvlášť pokud jsme se jí dosud nevěnovali. Můžeme tak prodloužit aktivní věk našich mazlíčků a v některých případech ušetřit nemalé náklady za veterinární péči.


 

Čemu bychom měli věnovat pozornost?

  • Pravidelným preventivním prohlídkám (kromě anamnézy a klinického vyšetření obvykle zahrnuje kompletní vyšetření krve a moči; RTG hrudníku a u koček i vyšetření štítné žlázy). Na základě výsledků doporučí ošetřující zvěrolékař např. další vyšetření, úpravu diety, vhodné veterinární přípravky nebo léčbu. Ideální četnost preventivních prohlídek je alespoň 1-2x ročně.
  • Úpravě jídelníčku a kontrole hmotnosti – vhodnou dietu, zohledňující zdravotní stav, kondici, množství a frekvenci pohybové aktivity, doporučí kvalifikovaný prodejce krmiv nebo veterinární lékař.
  • Vhodné pohybové aktivitě – kondice, osvalení a hmotnost jsou faktory zásadně ovlivňující hybnost a vitalitu psů i koček nejen seniorského věku.

U starších psů a koček se častěji setkáváme s pohybovými potížemi (bolestivost a snížená hybnost kloubů, bolestivost zad), s nádorovými onemocněními, onemocněními vnitřních orgánů (akutní a chronické selhání ledvin, zhoršení jaterních funkcí, onemocnění srdce), změnami chování a hygienických návyků (tzv. poruchy kognitivních funkcí) nebo sníženou obranyschopností (opakované infekce a záněty např. spojivek, dýchacích cest, močových cest, žaludku a střev).

Myslete na klouby svého psa a zmírněte projevy stáří mazlíka.Pokud se jedná o degenerativní stařecké změny, můžeme svým mazlíčkům pomoci výběrem vhodného veterinárního přípravku, který může rozvoj těchto změn zpomalit až zastavit.

Poruchy pohybového aparátu

Pohybové potíže se nejčastěji projevují menší ochotou k pohybu, odmítáním chůze do schodů, obtížným vstáváním nebo kulháním. Příčinou může být artróza nebo například chronické výhřezy meziobratlových plotének.

Vhodné veterinární přípravky pro psy a kočky s pohybovými obtížemi by měly obsahovat:

  • látky vyživující kloubní chrupavku (glukosamin a chondroitin sulfát);
  • MSM, které kromě regenerace a relaxace šlach, vazů a svalů má i účinek proti bolesti a tlumí zánět;
  • u psů a koček se střední bolestivostí kloubů je doporučené doplnit Celadrin, který zlepšuje transport glukosaminu a chondroitinu do kloubních chrupavek, zlepšuje lubrikaci kloubů, snižuje zánětlivou reakci a bolestivost.

Doporučené veterinární přípravky:

U těžších případů bolestivosti může veterinární lékař doporučit podání kombinace veterinárních přípravků Alavis Kloubní výživa a Alavis Canabiflex CBD.

Poruchy funkce jater a senilní změny chování

Zhoršení jaterních testů může být způsobeno probíhajícím onemocněním (zánět jater, zhoubný nebo nezhoubný nádorový proces), otravou nebo užíváním léků (některá antiepileptika, kortikoidy). V těchto případech je vhodné podávat veterinární přípravky s obsahem ostropestřce mariánského podporující regeneraci jater. Přípravky podáváme preventivně, např. při užívání výše uvedených léků nebo jako součást léčby onemocnění předepsané veterinárním lékařem.  

Mezi kognitivní funkce (rozpoznávací funkce) patří procesy, jako jsou učení, paměť nebo rozhodování. Jejich poruchy se u psů a koček nejčastěji projevují:

  • zhoršeným rozpoznáváním – nepoznávání členů rodiny;
  • dezorientací – ztrácení se ve známém prostředí, bezcílná chůze, narážení do překážek;
  • zhoršením hygienických návyků – pomočování se doma;
  • změnami spánkového cyklu – noční bdění často spojené s neklidem, vokalizací a projevy dezorientace.

Tyto změny mohou vyústit v tzv. geriatrickou (stařeckou) demenci. Za demenci považujeme stav, kdy je narušení kognitivních (rozpoznávacích) funkcí závažnější, než odpovídá věku a zdravotnímu stavu.

S-adenosylmethionin se v těle účastní celé řady chemických reakcí, jejichž prostřednictvím se uplatňuje jako významný antioxidant. Ty zabraňují poškození buněk (volnými kyslíkovými radikály a oxidačním stresem). Účastní se také syntézy neurotransmiterů, proto lze SAM-e využít při poruchách rozpoznávacích funkcí u psů a koček.

Zmírněte pravidelnou péčí projevy stáří své kočky.

Doporučený veterinární přípravek:

Alavis Sammy – obsahuje SAM-e (S-adenosyl methionin), Silybin (extrakt z ostropestřce mariánského).

Nádorová onemocnění a opakované infekce

Jako součást léčby pacientů s nádorem, po operaci nádorů, u mazlíků, kde chirurgické odstranění není možné a při zhoršené funkci imunitního systému projevující se častými infekcemi, lze využít veterinární přípravky s obsahem Inositolhexafosfátu, selenu a vitamínu C.

Doporučený veterinární přípravek:

Alavis Sanicell – obsahuje patentovanou směs Inositolu, IP6 (inositolhexa­fosfátu) a Ca2+-Mg2+; vitamín C; selen; Hlavní význam těchto látek je v posílení imunity organismu, zvýšení ochrany před nádorovými onemocněními a ve významné antioxidační a detoxikační kapacitě.

MVDr. Hana Vanková, Alavis


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Co by měl každý zodpovědný majitel psa vědět o výživě svého chlupáče od A do Z

Chcete mít šťastného a hlavně zdravého psa? Přečtěte si článek o výživě chlupatých miláčku od A do Z ještě dříve, než mu dnes nasypete do misky.

Jak udržet klouby psa zdravé a vyhnout se pohybovým problémům a nákladné operaci?

Zabraňte bolestivým kloubním onemocněním svého psa výběrem vhodného krmiva. Důležité je myslet na prevenci a pomoct zvířecímu parťákovi ke zdravým kloubům vyváženou stravou, dostatečným pohybem a vhodnými kloubními přípravky.