16. Únor 2018

Zvířecí parťák v rodině: Jak poprvé seznámit kočku nebo psa s dítětem?

Připravte se zodpovědně na příchod nového člena do vaší rodiny. V našem článku se dočtete, na co je potřeba dávat pozor při prvním kontaktu dítěte se zvířecím mazlíkem a jaké jsou výhody jejich společného soužití. 

Chcete dopřát svému dítěti psího nebo kočičího parťáka?

Pes i kočka jsou skvělými společníky do života každého dítěte a podporují u něj správný vývoj po fyzické i psychické stránce. Při správné výchově se navíc dítě učí s pomocí zvířecího kamaráda větší zodpovědnosti a pevnému přátelství. Chcete svému potomkovi dopřát tuto úžasnou zkušenost? Skvělé rozhodnutí! 

Než pořídíte nového člena do rodiny, tak byste měli zvážit tyto 3 základní věci:

 • Na jak staré děti je mazlík zvyklý?

 • Mám dostatek času, který můžu věnovat novému zvířecímu parťákovi, aby byli kočka nebo pes a malé dítě co nejvíce spokojení?

 • Jsem schopný/á pohlídat miminko i čtyřnohého kamaráda při společných hrách, krmení i venčení a zabránit tak kočce nebo psovi napadnout dítě?

Odpověděli jste si na všechny otázky kladně? V tom případě jste připraveni přijmout nového člena rodiny! Jakmile je dítě schopno pochopit základní pravidla chování ke zvířatům, tak s vysvětlováním hned začněte. Pes nebo kočka mohou být sebelíp vychovaní, ale pokud čtyřnohému mazlíkovi dítě třeba neúmyslně ublíží, může váš nový zvířecí parťák zareagovat neadekvátně i vzhledem k chování, které je typické pro dané plemeno. A problém ve vzájemném vztahu kočky či psa a mimina bude na světě. Proto tomu včas zabraňte. 

Pes a dítě, kočka a dítě - jaké jsou zásady péče o nového zvířecího parťáka v rodině?

Kočka, pes a dítě – jaké jsou zásady péče o nového domácího mazlíčka?

 • Vysvětlit dítěti základní reakce zvířete – co znamená u psů i koček zavrčení, syčení, olíznutí nebo třeba vrtění ocáskem.

 • Pečlivě ověřit, zda dítě chápe, jak se správně chovat k domácímu mazlíkovi, např. netahat za ocas a nepíchat do očí.

 • Nedopusťte, aby se kočka nebo pes a dítě setkávali při krmení mazlíka.

 • Nechat čtyřnohého parťáka klidně odpočívat v jeho pelíšku nebo na škrabadle.

 • Zvláště u kočky je potřeba zajistit dostatek míst k úkrytu, nejlépe ve vyšších částech místnosti. 

..

❗ Nejdůležitější vždy je, abyste nenechávali své malé děti s domácími mazlíky nikdy samotné.

..

Výhody soužití dítěte a psa nebo kočky

Společný život čtyřnohých parťáků a dítěte má smysl. Dítě se lépe vyvíjí po všech stránkách a zároveň má u sebe přítele do nepohody. Jaké jsou 3 největší výhody soužití dítěte se psem nebo kočkou?

 1. Lepší fyzický i psychický vývoj dítěte.

 2. Dítě se naučí při vhodné výchově pečovat správně o dalšího živého tvora a vnímat jeho potřeby.

 3. Vytvoří si spolu nerozlučné přátelství.

Kdy je nejvhodnější věk pro pořízení kočky nebo psa k dítěti?

Než se rozhodnete pořídit do své rodiny zvířecího člena, zvažte pečlivě své časové možnosti, které můžete věnovat mazlíkovi i dítěti. Pokud máte doma malé miminko, tak to potřebuje hodně pozornosti, kterou však bude vyžadovat i váš zvířecí parťák při mazlení, krmení, venčení i hraní. Další důležitou skutečností je i to, že kočku ani psa s dítětem nebudete moci nikdy nechat o samotě. I když máte důvěru v obě strany, nemůžete jim na 100 % důvěřovat. Proto si odpovězte na otázku: „Zvládnu to?“

Jestli si uvědomujete, že byste to v současné chvíli nestíhali, odložte své rozhodnutí na dobu, kdy bude váš potomek starší. Do té chvíle můžete usilovně učit své dítě správnému chování ke zvířatům a postupně ho na jeho novou roli parťáka psa či kočky připravit.

Každý pejsek potřebuje cítit lásku. I chvilkovým podrbáním za ušima mu dopřejete spoustu radosti, která mu prospěje nejenom zdravotně, ale navíc podpoří i váš vzájemný vztah. Zajímá vás toto téma více? Mrkněte na náš článek Jak udělat svého psa šťastným jedním pohlazením.

Připravte čtyřnohé parťáky na nového člena rodiny

Očekáváte brzy narození miminka a doma už máte jedno nebo i více zvířecích „dětí“? Jde o častou situaci, která určitě není důvodem k tomu, abyste se s vaším mazlíkem nadobro rozloučili. Už nemusíte řešit rozhodnutí typu: pes nebo dítě. Zvíře v domácnosti má na vaše malé ratolesti prokazatelně pozitivní vliv, proto se nenechte zastrašit historkami známých a připravte s předstihem na příchod dítěte i vašeho psa nebo kočku. Usnadníte tak život miminku, sobě i zvířecím kamarádům.

Existuje několik základních pravidel, co podpoří sžití vašich mazlíků s novým členem rodiny:

 • Pes, kočka a dítě mohou být nejlepšími přáteli. Pomozte jim navázat správně společný vztah.ZÁKAZY: Pokud nechcete, aby pes nebo kočka skákal do postýlky nebo chodil třeba do dětského pokoje, učte své mazlíky těmto zákazům ještě před příchodem miminka. Je potřeba, aby si kárání váš zvířecí člen rodiny nespojoval s dítětem, ale pouze s konkrétním místem nebo věcí.

 • KRMENÍ: I když si to nemusíte přiznat, tak s jistotou se změní váš denní režim. Pokuste se i přesto co nejvíce dodržovat přibližně stejnou dobu krmení, aby nebyl váš psí nebo kočičí kamarád pod zbytečným stresem z nečekaných změn.

 • VENČENÍ: S příchodem dítěte se vám omezí čas, který budete moci věnovat zvířecím členům rodiny. Pokud už teď víte, že procházky se zkrátí na půl hodiny místo dosavadních hodinových, učte pejska této nové situaci s dostatečným předstihem. Nezapomeňte dodržovat také pravidelnost venčení! Pes a dítě se dají „venčit“ naráz. 

 • POZORNOST: Miminko by nemělo získat všechnu vaši pozornost, je potřeba myslet také na zvířecí mazlíky, kteří i v tuto dobu potřebují mnoho lásky a kvalitní péče. Pravidelně si hrajte, dopřávejte svým parťákům pohlazení a nebojte se zapojovat pejska do činností spojených s péčí o dítě. Vaši zvířecí členové rodiny díky tomu získají pocit, že jsou pro vás stále důležití.

 • ZVUKY: Jsou vaši čtyřnozí kamarádi zvyklí na klidnou domácnost? To se s příchodem dítěte změní. Pokud máte možnost, tak zvykejte své zvířecí mazlíky na pláč miminka pouštěním podobných zvuků.

 • HRAČKY: Víte o zvířecím parťákovi, že je velmi majetnický ke svým hračkám? V tom případě je potřeba ho tomuto zlozvyku odnaučit, než začne dítě lozit a objevovat svět. Bez tohoto výcviku by se mohlo lehce stát, že by došlo mezi vaším potomkem a psem ke zbytečnému nedorozumění.

Pes a dítě, kočka a dítě – jak na první kontakt?

Stejně jako je potřeba dodržovat postup při seznámení pejska nebo kočky s dalším čtyřnohým kamarádem, tak je nutné něco podobného aplikovat i při prvním kontaktu dítěte s již stávajícími mazlíky.

Jsou 3 pravidla, kterých je vhodné se držet:

 1. Jakmile se dítě narodí, vezměte ručník nebo plenku s jeho pachem a zvíře s ním seznamujte.

 2. Dejte svému psovi nebo kočce dost času na přivítání s paníčkou o samotě.

 3. Umožněte mazlíkovi dostatečně očichat nového člena rodiny a za odměnu mu dejte oblíbený pamlsek pro kočky nebo psy.

heart Pokud byl váš pejsek nebo kočka do této chvíle rozmazlovaný jedináček, je potřeba mít pochopení pro jeho reakce. Jednoduše řečeno – musí si na konkurenci v podobě dítěte zvyknout! Většinou to trvá přibližně týden, ale poté se stane věrným hlídačem a přijme miminko jako parťáka své smečky. 


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Psí sirotci před a po adopci aneb Láska dokáže doopravdy zázraky

Pozor. Jen pro silné povahy. Jen pro ty, co se zvládnout dívat na zlo. Nebojte. Láska nakonec zvítězí.

10 fází rodinného soužití se psem

Často si myslíme, že my jsme páni domácnosti, ale nejsou to ve skutečnosti naši mazlíčci?